VI BYD Тошкент халқаро марафони бўлиб ўтиши арафасида Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитасининг мажлислар залида спорт вазири Адҳам Икромов иштирокида журналистлар билан Марказий Осиёда ўтказиладиган энг йирик халқаро спорт тадбирларидан бирига тайёргарлик кўришга бағишланган учрашув бўлиб ўтди.
21 апрель куни Тошкент шаҳри 45 та давлатдан 6000 га яқин ҳаваскор югурувчилар ҳамда профессионал спортчиларни қабул қилади. Кетма-кет олти йилдирки, Тошкент халқаро марафони 720 млн сўмлик соврин учун курашадиган яқин хорижий давлатларнинг тезкор ва иқтидорли югурувчиларини бирлаштириб келмоқда. Шунингдек, марафон тарихида биринчи марта эркаклар ва аёллар ўртасида трасса рекордини ўрнатиш учун қўшимча тўловлар тақдим этилади — марафон масофаси учун 15 млн сўм ҳамда ярим марафон масофаси учун 10 млн сўм.
VI BYD Тошкент халқаро марафони дастурига тўртта масофа — 3 ва 10 км оммавий югуриш мусобакаси, 21 км ярим марафон ва 42 км марафон масофаси киритилган.
20 апрель куни Енгил атлетика федерацияси ҳудудида 7 ёшдан 70 ёшгача бўлган иштирокчиларни ўзида жамлаган 300 тадан ортиқ киши иштирокидагиKids Run ва шимолий юриш пойгалари бўлиб ўтди. Мусобақага имконияти чекланган югурувчилар ҳам қўшилди.
VI Тошкент халқаро марафонининг титул ҳамкори BYD Ўзбекистон ярим марафон ва марафон чемпионати дастури доирасида Ўзбекистоннинг илғор спортчиларини тақдирлаш учун иккита автомобиль тақдим этади.
Марафон ташкилотчилари: Тошкент шаҳри ҳокимлиги, Спорт вазирлиги, Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, «Ўзбекнефтгаз» АЖ, Миллий олимпия қўмитаси, Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги, Касаба уюшмалари федерацияси, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Енгил атлетика федерацияси.
Енгил атлетика федерацияси спорт тадбирининг координатори сифатида Марказий Осиё Енгил атлетика ассоциацияси билан биргаликда олтинчи марта иштирок этмоқда.
«Тошкент марафонини ташкил этиш бошланишида энг машхур масофалардан бири 3 км масофага югуриш эди. Бу ортиқча чекловларсиз, деярли ҳамма учун осон ва етиб бориш мумкин бўлган масофа. Бугун VI BYD Тошкент халқаро марафонида 10 км масофадаги слотлар сони 3 км масофаники билан деярли тенг. Бу Ўзбекистонда оммавий спорт ривожининг ажойиб кўрсаткичидир. Югуриш нафақат завқ бағишлайди, балки соғлиқ учун ҳам фойда келтиради. Иштирокчилар қийинчиликни қабул қиладилар ва янада узоқроқ масофаларни ҳам муваффақиятли босиб ўтишади», — деди спорт вазири Адҳам Икромов.
Матбуот анжуманида Тошкент марафони нафақат Ўзбекистонда, балки ундан ташқарида — Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистонда ҳам югуриш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб этувчи муҳим халқаро майдон экани алоҳида таъкидланди. Ҳар йили Тошкентга ушбу мамлакатлардан югуриш клублари делегациялари келиб, спорт фаолияти ва соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш борасида саъй-ҳаракатлар ҳамжиҳатлигини намойиш этадилар.
Марафон спорт мусобақаларининг Бутунжаҳон атлетика тақвимига киритилган ва World Athletics Label расмий мақомига эга. Тошкент халқаро марафони трассаси Халқаро марафонлар ва пойгалар ассоциацияси (AIMS) томонидан сертификатланган. Тадбирда халқаро талабларга мувофиқ нуфузли югуриш мусобақасини ташкил этиш ва ўтказишни баҳолаш учун хорижий техник делегат Норрие Виллиамсон иштирок этади. Олимпия ўйинлари учун белгиланган меъёрни кўрсатган спортчилар Париж-2024 ўйинларига йўлланма оладилар. Марафон халқаро допинг ходимлари иштирокида антидопинг назоратининг қатъий назорати остида ўтказилади.
Тошкент марафонининг корпоратив корхона ва ташкилотлар ўртасидаги нуфузи тобора оммалашиб бормоқда. Марафонда Ўзбекистоннинг 70 дан ортиқ йирик компания ва ташкилотлари, ННТ ва олий ўқув юртлари корпоратив жамоа сифатида иштирок этиш учун ариза топширди. Murad Buildings, Astana Motors, Shayana Farm МЧЖ, Pure Milky, TBC, Kapitalbank, Tenge Bank, Ipak Yo‘li Bank, Ўзбекистон Миллий банки, Webster, Amity ва Inha университетлари, «Навоийазот» АЖ, Олмалиқ кон-металлургия комбинати, «Заковат» интеллектуал клуби ва бошқалар шулар жумласидандир.
Спорт тадбирини ташкил этишда 200 га яқин кўнгиллилар жалб этилган.
Марафон куни улар очилиш ва тақдирлаш маросимларида қатнашадилар, трассада тартибни сақлаб, пойга давомида иштирокчиларни қўллаб-қувватлайдилар.
Ҳаваскор спорт турлари бўйича етакчиларни рағбатлантириш ва қўллаб-қувватлаш мақсадида Енгил атлетика федерацияси 42 км масофани олти соатда босиб ўтган ҳар бир марафон иштирокчига III катталар спорт тоифаси беришни таклиф қилди. Ушбу таклиф барча иштирокчиларга, уларнинг профессионал спортчи ёки ҳаваскор мақомида эканидан қатъи назар, амал қилади. Оммавий спорт билан фаол шуғулланаётган энтузиастлар югуришни энди бошлаётган ёшларга ўрнак бўлиб, жамиятда соғлом турмуш тарзини қарор топтиришга салмоқли ҳисса қўшмоқдалар.
21 апрель куни халқаро марафон ғолиблари бўлган югурувчи аёл ва эркаклар марафоннинг биринчи қаторига чиқадилар, жумладан: Екатерина Тунгускова, Иля Тяпкин, Анна Ковалёва, Ринас Ахмадеев, Андрей Петров, Мария Коробитская, Марина Хмелевская, Катерина Василченко, Винсент Кимутаи Боит, Шоҳрух Давлатов ва бошқалар.
VI BYD Ташкент халқаро марафонининг старт ва финиш майдончаси анъанавий тарзда Humo Arena майдонида бўлади.

Накануне проведения VI Ташкентского международного марафона BYD в конференц-зале Национального олимпийского комитета Узбекистана состоялась встреча журналистов с членами оргкомитета марафона, посвящённая подготовке к одному из масштабных международных спортивных мероприятий в Центральной Азии.
vi ташкентский международный марафон byd, реклама
21 апреля Ташкент примет около 5000 любителей бега и профессиональных спортсменов из 45 стран мира. Шестой год подряд Ташкентский международный марафон собирает одних из ведущих и талантливых бегунов ближнего зарубежья, которые соревнуются за главный приз марафона — 720 млн сумов. Также впервые в истории марафона будут предоставлены дополнительные выплаты за установление рекордов трассы среди мужчин и женщин — 15 млн сумов за марафонскую дистанцию и 10 млн сумов — за полумарафонскую.
В программу шестого Ташкентского международного марафона BYD входит четыре дистанции:
• забеги на 3 и 10 км;
• полумарафонская дистанция на 21 км;
• марафонская дистанция на 42 км.
20 апреля на территории Федерации лёгкой атлетики Узбекистана состоялись забеги Kids Run и Северная ходьба, в которых приняли участие более 300 человек от 7 до 70 лет. Также к забегу присоединились и бегуны с инвалидностью.
Организаторами марафона являются хокимият Ташкента, Министерство спорта Узбекистана, Министерство высшего образования, науки и инноваций, АО «Узбекнефтегаз», Национальный олимпийский комитет, Министерство обороны Узбекистана, Министерство внутренних дел, Агентство по делам молодёжи, Федерация профсоюзов, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Федерация лёгкой атлетики Узбекистана.
Титульный партнёр VI Ташкентского международного марафона компания BYD предоставляет два автомобиля для награждения ведущих атлетов из Узбекистана в рамках программы Чемпионата Узбекистана по полумарафону и марафону.
Координатором спортивного мероприятия в шестой раз выступает Федерация лёгкой атлетики Узбекистана совместно с Центральноазиатской легкоатлетической ассоциацией.
«На первых забегах Ташкентского марафона одной из наиболее популярных была дистанция в 3 км. Это лёгкая и доступная дистанция практически для всех, без значительных ограничений. Сегодня, на VI Ташкентском международном марафоне BYD количество слотов на дистанции в 10 км практически сравнялась с 3 км. Это является отличным индикатором развития массового спорта в Узбекистане. Увлечённость бегом не только доставляет удовольствие, но и приносит пользу здоровью. Участники принимают вызов и успешно справляются с преодолением все более длинных дистанций», — отметил генеральный секретарь Федерации лёгкой атлетики Камолиддин Рузамухаммедов.
На пресс-конференции подчеркнули, что Ташкентский марафон является важной международной платформой, способствующей продвижению бега и здорового образа жизни не только в Узбекистане, но и за его пределами — в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане и Туркменистане. Каждый год в Ташкент съезжаются делегации беговых клубов из этих стран, демонстрируя единство усилий в поддержке спортивной активности и здорового образа жизни.
Марафон входит в календарь спортивных соревнований World Athletics и имеет официальный статус World Athletics Label. Трасса Ташкентского международного марафона сертифицирована Ассоциацией международных марафонов и забегов (AIMS). На мероприятии будет присутствовать зарубежный технический делегат из Южной Африки Норри Виллиамсон для оценки организации и проведения престижного бегового соревнования в соответствии с международными требованиями. Спортсмены, показавшие время Олимпийского норматива получат лицензию для участия в Олимпиаде-2024 в Париже. Марафон пройдёт под строгим надзором антидопингового контроля при участии международных допинг-офицеров.
Ташкентский марафон завоёвывает всё большую популярность среди корпоративных компаний и организаций. Более 70 крупнейших компаний и организаций Узбекистана, ННО и университетов подали заявки на участие в марафоне в качестве корпоративных команд. Среди них Murad Buildings, Astana Motors, ООО Shayana Farm, Pure Milky, банки ТБС, Kapitalbank, Tenge Bank, Ipak Yuli Bank, Национальный банк Узбекистана, университеты Webster, Amity, Inha, АО «Навоиазот», АГМК, интеллектуальный клуб «Заковат» и другие.
Партнёрами марафона в 2024 году стали медицинский центр Hayat, производитель молочных продуктов компания Kalleh, производитель питьевой воды A’SU компания RG Brands.
Около 200 волонтёров привлечены к организации спортивного мероприятия.
В день марафона они будут участвовать в церемонии открытия и награждения, обеспечивать порядок на трассе и оказывать поддержку участникам во время забега.
Для поощрения и поддержания топовых бегунов в любительском спорте организаторами было предложено присвоение III взрослого спортивного разряда каждому участнику марафона, преодолевшему дистанцию в 42 км за шесть часов. Это предложение распространяется на всех участников, независимо от их статуса как профессиональных спортсменов или любителей. Энтузиасты, активно занимающиеся массовым спортом, служат примером для новичков в беге и вносят значительный вклад в поддержание здорового образа жизни в обществе.
21 апреля на первую линию старта марафона выйдут элитные бегуны и бегуньи, победители международных марафонов, такие как: Екатерина Тунгускова, Илья Тяпкин, Анна Кавалёва, Ринас Ахмадеев, Андрей Петров, Мария Коробицкая, Марина Хмелевская, Катерина Васильченко, Винсент Кимутаи Боит, Шохрух Давлатов и другие.
Обозначенным местом старта и финиша VI Ташкентского международного марафона BYD по традиции станет площадка Humo Arena.