19 апрель куни Ҳиндистонда парламент қуйи палатасига сайловлар бошланди — уларда рўйхатга олинган 968 миллионга яқин сайловчи иштирок этади, бу орқали жараён дунёдаги энг йириги номини олган. BBC нашрининг таъкидлашича, бу АҚШ, Россия, Япония, Буюк Британия, Бразилия, Франция ва Бельгия аҳолисининг умумий сонига тенг.
Овоз бериш олти ҳафта давомида етти босқичда бўлиб ўтади ва 1 июнда якунланади. Натижалар 4 июнь куни эълон қилинади. Аксарият сайлов участкалари мактаблар, коллежлар ва жамоат марказларида жойлашган бўлса-да, баъзида улар ғайриоддий жойларда — юк ташиш контейнерларида, тоғ чўққиларида ёки ўрмонларда ташкил этилади. Бу ҳатто мамлакатнинг энг чекка ҳудудларида ҳам аҳолининг овоз беришини таъминлаш учундир, деб тушунтиради BBC.
Сайловчилар қуйи палата — Лок сабхининг 543 нафар аъзосини сайлайди. Мамлакат президенти яна икки ўринбосарни тайинлайди. Ғалаба қозониш учун партиялардан бири камида 50% овоз (272 овоз) олиши керак — шундан кейин у ҳукуматни шакллантириши мумкин бўлади. Депутатлар беш йилга сайланади.
Ғалабага ким даъво қилмоқда?
Оммавий сўровлар 2014 йилдан бери ҳукмронлик қилаётган ва бош вазир Нарендра Моди етакчилигидаги национал Бҳаратия Жаната партияси (БЖП) ғалаба қозонишини башорат қилмоқда. Агар у ғалаба қозонса, ҳукуматни 10 йил бошқарган 73 ёшли сиёсатчи учинчи беш йиллик муддатга бош вазир лавозимига қайта сайланиши мумкин бўлади.
2019 йилги сайловларда БЖП 303 ўринни қўлга киритган бўлса, бу партиянинг ўзи аъзо бўлган партиялар коалицияси — Миллий демократик альянс жами 352 та ўринни эгаллаганди.
БЖПнинг асосий рақиби Ҳиндистон Миллий конгресси (ҲМК). Бу мамлакатни қарийб 77 йил бошқарган, аммо ҳозир таназзулга юз тутган энг йирик мухолифат партияси, дея қайд этади CNN. Сайловлар арафасида йигирмадан ортиқ партиялар Ҳиндистон миллий инклюзив ривожланиш альянсини (INDIA) тузиш учун ҲМКга қўшилди ва шу тариқа ҳукмрон партия ҳамда Модига қарши чиқди.
ҲМК раҳбари — Ҳиндистоннинг (1984 йилдан 1989 йилгача) собиқ бош вазири бўлган Ражив Гандининг ўғли ва мамлакатда нуфузли Неру-Ганди сиёсий кланининг вакили Раҳул Ганди. Ганди ҳеч қачон вазир бўлмаган ва сўнгги сайловларда ўз партиясига ғалаба келтира олмаган, дея аниқлик киритади BBC. У асосан оила тарихи туфайли мухолифатнинг энг кўзга кўринган юзи ҳисобланади. Моди кўпинча Гандини сулолавий сиёсат юритаётганликда айблайди.
Раҳул Ганди. Фото: X / Rahul Gandhi.
Моди нимани ваъда қилмоқда ва мухолифат нимага қарши?
Ушбу сайловда Моди ўз олдига улкан мақсад қўйди — 400 ўрин билан кўпчиликнинг овозини қўлга киритиш, шундан 370 ўрин тўғридан-тўғри БЖП томонидан, қолганлари эса Миллий демократик альянс томонидан назорат қилинади.
БЖПнинг сайлов кампанияси иш ўринлари яратиш, қашшоқликни бартараф этиш ва ривожланиш дастурларига қаратилган бўлиб, аёллар, камбағаллар, ёшлар ва фермерлар манфаатларини илгари суради.
Моди Ҳиндистонни глобал ишлаб чиқариш марказига айлантирмоқчи, инфратузилмани кенг кўламли ўзгартиришни давом эттирмоқчи ва 2047 йилгача энергия мустақиллигига эришмоқчи, деб ёзмоқда CNN.
2023 йилда Ҳиндистон ялпи ички маҳсулоти 3,7 триллион долларни ташкил этган ҳолда дунёдаги бешинчи йирик иқтисодиётга айланди. Моди учинчи муддатга сайланиши билан Ҳиндистон дунёнинг учинчи йирик иқтисодиётига айланишига ваъда берди.
Моди, шунингдек, Ҳиндистон БМТ Хавфсизлик кенгашининг доимий аъзоси бўлишини, 2036 йилги ёзги Олимпия ўйинларига мезбонлик қилиш бўйича танловда ғалаба қозонишини ва ҳинд астронавтлари Ойга қўнишини истайди.
БЖПнинг қўллаб-қувватлаш базасини ҳиндулар ташкил этади, улар мамлакатда кўпчиликни ташкил қилади — 1,42 миллиард аҳолининг 80 фоизи.
INDIA альянси, ўз навбатида, ҳукмрон партия устидан ғалаба Ҳиндистоннинг демократик ва дунёвий тизимини сақлаб қолиш, унинг маргиналлашган жамоалари турмуш шароитини яхшилаш, фермерлар учун нархлар кўтарилишини таъминлаш ва ёшлар учун иш ўринларини яратиш учун зарурлигини таъкидлайди.
Бироқ сайловлар олдидан ҳам мухолифат блоки ички низолар ботқоғига ботган ва ғалаба қозонган тақдирда бош вазирликка ким номзодини кўрсатишни ҳали ҳал қилмаган, дея қайд этади CNN.
Мухолифат ҳам ҳокимият босими остида эканини даъво қилмоқда. Унинг бир қанча таниқли арбоблари, жумладан, Деҳли ҳукумати ва «Ам Адми Парти» партияси раҳбари Арвинд Кежривал ҳибсга олинган ёки тергов қилинмоқда, ҲМКнинг банк ҳисоблари эса солиқ органлари томонидан музлатилган.

19 апреля в Индии стартовали выборы в нижнюю палату парламента, которые называют крупнейшими в мире — в них примут участие около 968 миллионов зарегистрированных избирателей. BBC отмечает, что это сравнимо с населением США, России, Японии, Великобритании, Бразилии, Франции и Бельгии вместе взятых.
Голосование будет проходить в семь этапов в течение шести недель и завершится 1 июня. Результаты объявят 4 июня. Большинство избирательных участков расположены в школах, колледжах и общественных центрах, но иногда их открывают в необычных местах — в грузовых контейнерах, на горных вершинах или в лесах. Это делается для того, чтобы жители даже в самых отдалённых частях страны смогли отдать свой голос, объясняет BBC.
Избирателям предстоит выбрать 543 депутата нижней палаты — Лок сабхи. Ещё двух депутатов назначит президент страны. Для победы одной из партий нужно набрать как минимум 50% голосов (272 голоса) — тогда она сможет сформировать правительство. Депутаты избираются на пять лет.
Кто претендует на победу
Социологические опросы предрекают победу правящей с 2014 года националистической партии «Бхаратия джаната парти» (БДП) во главе с премьер-министром Нарендрой Моди. В случае победы 73-летний политик, который возглавляет правительство уже 10 лет, сможет переизбраться на третий пятилетний срок на посту премьера.
На выборах 2019 года БДП получила 303 места, а Национальный демократический альянс — коалиция партий, в которую она входит, — получила в общей сложности 352 места.
Главный соперник БДП — Индийский национальный конгресс (ИНК). Это крупнейшая оппозиционная партия, которая управляла страной на протяжении почти 77 лет, но сейчас находится в упадке, отмечает CNN. В преддверии выборов более двух десятков партий присоединились к ИНК, чтобы сформировать Индийский национальный инклюзивный альянс развития (INDIA) и таким образом противостоять правящей партии и Моди.
Лидером ИНК является Рахул Ганди — сын бывшего премьер-министра Индии Раджива Ганди (с 1984 по 1989 год) и представитель влиятельного в стране политического клана Неру-Ганди. Ганди никогда не был министром и не смог принести победу для своей партии на прошлых выборах, уточняет BBC. Его считают самым заметным лицом оппозиции во многом из-за истории его семьи. Моди часто обвиняет Ганди в проведении династической политики и называет его «избалованным принцем».
Рахул Ганди. Фото: X / Rahul Gandhi.
Что обещает Моди и против чего выступает оппозиция
На этих выборах Моди поставил амбициозную цель — получить сверхбольшинство в 400 мест, из которых 370 мест будет напрямую контролироваться БДП, а остальные — Национальным демократическим альянсом.
Предвыборная кампания БДП сосредоточена на создании рабочих мест, борьбе с бедностью и программах развития с акцентом на женщинах, бедных, молодёжи и фермерах.
Моди хочет превратить Индию в глобальный производственный центр, продолжить масштабную трансформацию инфраструктуры и достичь энергетической независимости к 2047 году, пишет CNN.
В 2023 году Индия стала пятой по величине экономикой в мире с ВВП в 3,7 трлн долларов. Моди пообещал, что в случае третьего срока Индия дорастёт до третьей крупнейшей экономики мира.
Моди также хочет, чтобы Индия стала постоянным членом Совета безопасности ООН, выиграть заявку на проведение летних Олимпийских игр 2036 года и высадить индийских космонавтов на Луну.
Основу поддержки БДП составляют индуисты, которых в стране большинство — 80% от 1,42-миллиардного населения.
Альянс INDIA, в свою очередь, заявляет, что победа над правящей партией нужная для спасения демократической и светской системы Индии, улучшения условий жизни её маргинализованных сообществ, повышения цен для фермеров и создания рабочих мест для молодёжи.
Однако ещё до выборов оппозиционный блок погряз во внутренних распрях и до сих пор не решил, кого выдвинуть на пост премьер-министра в случае победы, отмечает CNN.
Оппозиция также утверждает, что находится под давлением со стороны властей. Несколько её видных деятелей, включая главного министра Дели и главу партии «Ам Адми Парти» Арвинда Кеджривала, находятся под арестом или следствием, а банковские счета ИНК были заморожены налоговыми органами.