Тошкент ҳокими Шавкат Умурзоқов 26 мартдаги қарори билан Дўстлик (собиқ Бобур) паркини 49 йилга Ғафур Ғулом паркини реконструкция қилган BPM Smart Decision Management компаниясига ижарага берган. Инвестор реконструкция учун камида 10 млн доллар киритиши лозим. Бу ҳақда BMP Smart Decision Management директори Отабек Мирзажонов ва Тошкент шаҳар Маҳаллалар уюшмаси раиси Фурқат Маҳмудхўжаев 19 апрель куни уюштирилган пресс-тур доирасида айтиб ўтди (Маҳмудхўжаев тадбирга шаҳар ҳокимлиги номидан келганди). Ҳоким қарори ҳақидаги ахборот ҳаққоний эканини «Газета.uz»га Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳам тасдиқлади. Қарор аҳоли билан муҳокама қилинмаган.
Пресс-тур давомида BPM Smart Decision Management Абдулла Қодирий паркини реконструкция қилиш лойиҳаси тақдимотини ҳам ўтказганди («Газета.uz»нинг бу ҳақдаги алоҳида материали — бу ерда).
Дўстлик боғини реконструкция қилиш доирасида инвесторлар муз майдончасини қуриш, «капалак"-кўлни таъмирлаб, унга мусиқий фаввора ўрнатиш, шунингдек, 10 та аттракцион ўрнатишни режалаштирган. Бундан ташқари, амфитеатрни реконструкция қилиш, роллер ва скейтбордчилар учун ҳудуд ажратиш, болалар майдончаларини қуриш таклиф этилмоқда.
BMP Smart Decision Management компанияси Братислава кўчасининг Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университетидан то Конституция кўчасигача бўлган қисмини ёпиб, бу ерда пиёда сайр қилиш мумкин фуд-корт ташкил этишни таклиф қилмоқда.
Парк операцион директори Зафар Мирзаулуғовнинг сўзларига кўра, журналистларга кўрсатилган нарсалар — бошланғич лойиҳа. Бу лойиҳада Сеул боғи ўрнида муз майдончаси ва амфитеатр, Тинчлик бонги ва «капалак"-кўлнинг қанотларидан бирининг ўрнида — аттракционлар, «Аквамарин» бассейни ўрнида эса — корейсча пагода ва ҳовузлар кўрсатилган. «Капалак"-кўл ва Сиэтл боғи орасига болалар темир йўли лойиҳаси қўйилган, лойиҳада Сиэтл боғининг ўзи йўқ.
Аммо, Зафар Мирзаулуғовнинг сўзларига кўра, инвесторда Сиэтл ва Сеул боғларини кўчириш ҳуқуқи йўқ. Бу — тақдим этилган лойиҳани амалга ошириш имконсиз эканлигини англатади.
«Бу — дастлабки лойиҳа. Аҳолига бошқа лойиҳани кўрсатамиз», — деди BMP Smart Decision Management директори Отабек Мирзажонов.
Шунга қарамай, унинг айтишича, ҳокимлик ва компания ўртасида шартнома йўқ бўлса-да, ҳар иккала паркда реконструкция ишларини 2024 йил май ойидаёқ бошлаш режалаштирилган.
Аввалги реконструкция
Дўстлик салкам тўрт йил — 2018 йилдан 2021 йилгача ёпиқ турди. У ҳукуматнинг 2018 йилги фармойишига асосан реконструкцияга ёпилган эди. Яшил макон бир неча йил муносиб инвесторни кутди, компаниялар турли лойиҳаларни таклиф қилди, аммо уларнинг ҳеч бири тошкентликлар билан муҳокама қилингани йўқ.
2021 йил май ойида Тошкент шаҳар ва Яккасарой туман ҳокимликларининг вакиллари паркни реконструкция қилиш масаласини муҳокама қилиш мақсадида фаол жамоатчилик вакиллари билан учрашди. Ўшанда «парк шаҳар балансига қайтарилгани ва уни шаҳар ҳокимлиги қайта ишга тушириши» эълон қилинган эди. Шаҳар маъмурияти матбуот хизмати аҳоли билан мулоқот Тошкент ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаевнинг топшириғига асосан ташкил этилганига алоҳида урғу берган эди.
Учрашувда аҳоли ўз истакларини изҳор қилганди. Дарахтлар сонини кўпайтириш, уларни мунтазам суғориш, пиёда сайр учун йўлакчалар ташкил этиш, скамейкалар ўрнатиш, фавворалар, спорт майдончалари қуриш, кўлга қайиқлар қўйиш ва бошқалар — аҳоли томонидан энг кўп мана шулар талаб қилинганди.
Яккасаройнинг ўша вақтдаги ҳокими Анвар Сайфутдинов аҳоли билан учрашувда парк ўзини ўзи қоплаши учун унга икки-учта тижорий объект жойлаштирилиши кераклигини таъкидлаганди.
«Фойда учун эмас, парк ўзини ўзи эплаб туриши учун, биз қандайдир 2−3 та тижорий объектни жойлаштиришга мажбурмиз. Бусиз парк 2−3−5 йилда яна қаровсиз аҳволга келиб қолади», — деганди Анвар Сайфутдинов.
Дўстлик боғини реконструкциясига жалб этилган архитекторлар 2021 йил июлида журналистлар билан бўлган учрашувда боғнинг дастлабки — пиёда сайр функциясини сақлаб қолишга қарор қилинганини билдирганди.
«Бу — ҳордиқ жойи. Ҳозир ҳамма тинч, дам олса, сайр қилса бўладиган салқин ва серсоя жойларни хоҳлаяпти», — деганди паркни реконструкция қилиш лойиҳаси раҳбари Нуриддин Соатов. Шу боис паркка аттракцион ўрнатиш режалаштирилмаган эди.
2021 йил октябрида парк очилди ва унда, ҳақиқатан ҳам, аттракционлар йўқ эди. Унинг реконструкциясига 20 млрд сўм ажратилганди. «Бу пулларнинг катта қисми — «ер ости»да», — деганди туман ҳокими Анвар Сайфутдинов «Газета.uz» билан суҳбатда, муҳандислик коммуникацияларини назарда тутган ҳолда.
Реконструкция доирасида шаҳар эскириб қолган Сиэтл боғини ободонлаштирган, фаввораларни тузатган, Бобур кўчаси тарафдаги асосий дарвоза тарафда футбол майдони, кейинроқ эса ёзги кинотеатр ташкил этган эди. Инфратузилмавий камчиликлар борлигига қарамай, аҳоли паркни илиқ қабул қилганди. Кўл бўйида рассомлар пайдо бўлган, ёш болали оналар эрта тонгдан шу ерда сайр қиларди. 2022 йил баҳорида бу ерда «Анжир» фестивали ҳам ўтказилди.
Паркнинг шаҳар маблағлари ҳисобидан таъмирланиши ва унинг келгуси таъминоти ҳам ҳокимлик томонидан амалга оширилгани Ўзбекистон учун мисли кўрилмаган ҳодиса (прецедент) бўлди. Ҳукумат қарорида таъкидланишича, 2010 йилдан буён мамлакатнинг барча маданият ва истироҳат боғлари ўзини ўзи таъминлаш ҳолатида. 2021 йили парк очилганидан кейин ҳам тадбиркорлар 5 млн долларлик инвестиция мажбуриятларини ўз зиммасига олган ҳолда, паркни янада ободонлаштириш таклифлари билан ҳокимликка мурожаат қилган, шартнома тузишга ҳаракат қилган. «Одамлар халқ боғи бўлишини хоҳлагани учун биринчи инвесторга йўқ деган бўлсам, унда нега ҳозир бошқа бир инвесторга паркни бериб юборишим керак?», — деганди ўшанда туман ҳокими Анвар Сайфутдинов.
Аммо шаҳар маъмурияти ўз обрўсига путур етказмаган ҳолда ижтимоий неъматни сақлаб қола олмади. Дам олиш ҳудудининг етарлича катта қисми қурувчи-компанияларга ажратиб берилди. Қурилиш ишлари туфайли Сиэтл боғи ёнидаги «Сиэтл» қаҳвахонаси йўқ бўлиб кетди. Паркни қуриш вақтида сиэттликлар томонидан қолдирилган капсула ҳам йўқ бўлди — давр ёдгорлиги қурилиш ҳудудида қолиб кетди.
Қурилиш «Глобус» фавворасининг ёнгинасигача етиб келди. Эски гул бозори ва мева-сабзавот бозорчаси ёпилди. Паркнинг шарқий бурчагида турар жойлар шунчалик зич қилиб қуриб ташландики, уй эгалари деразасидан бир-бирининг хонадонларини томоша қилиши мумкин.
Аҳоли муносабати
2024 йил апрель ҳолатига кўра, Дўстлик боғи аввалги тўрт йиллик реконструкциядан кейни очиқ турибди — салкам уч йилдан бери. BPM Smart Decision Management эса уни навбатдаги реконструкция учун яна уч йилга ёпишни таклиф қиляпти. Бу муддат ўтгач, аттракционлари бор сершовқин парк очилади, шу боис аҳоли бу реконструкцияга қарши. Аҳоли петиция (мурожаатнома) тайёрлаб, имзо тўплаяпти.
«Ҳозирги парк бизга маъқул. У тинч ва сокин, майсада ётсанг ҳам бўлади, болалар бехавотир дам олиб, самокат учиши мумкин, — деди „Газета.uz“ билан суҳбатда яккасаройлик Аида. — Бизга мусиқий фаввора ва муз майдончасининг мутлақо кераги йўқ, чунки бу ердан унча узоқ бўлмаган жойда бошқа кўнгилочар парклар бор. Афсуски, бу ерда шундоқ ҳам уйлар қуриб ётишибди, қурилишлар боғимизни қуршаб оляпти. Тақдимотнинг ўзидан кўриниб турибдики, биз камида 30 фоиз дарахтдан айриламиз. Агар давлат ёрдам бермоқчи бўлса, у суғориш учун пул ажратсин, чунки орада ўзимиз челакда сув ташиб, дарахтларга сув қуйдик».
Парк яқинда реконструкциядан чиққани ва шаҳар маъмуриятининг боғ таъминотини инвесторсиз ҳал қилиш ваъдасини изоҳларкан, Тошкент шаҳар маҳаллалар уюшмаси раиси Фурқат Маҳмудхўжаев шаҳар бюджети юкламага бардош бера олмаётганини маълум қилди.
«Болалар боғчалари ва мактаблар хусусий мулкдорларга берилгач, у ерда таълим яхшиланаётганини кўриб турибмиз, парклар билан ҳам худди шундай. Буларнинг бари давр талаби. Паркларнинг инвесторларга берилиши, биринчидан, давлат бюджетига юкламани камайтиради, чунки бу хусусий корхона. Иккинчидан, инвестор пул тиккач, ишга ҳам жиддий ёндашади, аммо бу реконструкция жараёнига жамоатчилик аралашмаслиги керак, дегани эмас. Давлатнинг шундоқ ҳам асосий мажбуриятлари бор: пенсия, ижтимоий соҳа ходимларининг ойликлари, дегандек. Биз реконструкция ишини айнан шу инвесторга бераётганимизнин боиси, улар бизнинг ишончимизни оқлаган».
BMP Smart Decision Management директори Отабек Мирзажоновнинг қўшимча қилишича, инвестор аҳоли ўртасида тушунтириш ишларини олиб боради.
«Ғафур Ғулом паркини реконструкция қилиш вақтида 400 тача норози одам бор эди, аммо ҳозир уларнинг аксарияти ишимиз натижасидан мамнун», — деди у.
Шу туманда яшовчи Замиранинг «Газета.uz»га айтишича, одамларни аттракционлар яхшиликни ўйлаб ўрнатилаётганига ишонтиришга уриниб «аҳоли ўртасида тушунтириш ишларини олиб бориш»нинг кераги йўқ.
«Парк яшил ҳудуддан пул сўрадиган бақироқ маконга айланиб қолади, — дейди Аида. — Бу паркка аввалги реконструкциянинг камчиликларини тузатиш ва тозалигини сақлаш билан ёрдам бериш керак, холос».
2021 йили иқтисодчи Ботир Қобилов шаҳар маъмурияти парк (боғ) каби ижтимоий инфратузилмани инвесторларга бериш оқибатида ижтимоий тенгсизликни кучайтириши ҳақида ёзганди. Фойда олишга йўналтирилган парклар аҳолининг барча қатламлари учун ҳам имконли бўлмайди. Экспертнинг қайд этишича, шаҳар боғларидан фойдаланиш бўйича имкониятнинг тенгсизлиги ёки умуман йўқлиги аҳолининг (ҳам жисмоний, ҳам руҳий) саломатлигига ва меҳнатга лаёқатлигига салбий таъсир қилади, айни вақтда ижтимоий ва иқтисодий тенгсизликни кучайтиради.
Бугунги кунда Тошкентда аттракционсиз бор-йўғи иккита боғ фаолият олиб боряпти, бу — Бобур номидаги Экопарк ва Дўстлик боғи. Ботаника боғига ҳам ҳозирча дахл қилинмаяпти, аммо жамоатчиликда унинг таъминоти бўйича ҳам етарлича саволлар бор ва бу саволлар кун тартибида тез-тез пайдо бўлади.

Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков решением от 26 марта передал в аренду на 49 лет Парк Дружбы (бывший Парк Бабура) компании BPM Smart Decision Management, реконструировавшей парк Гафура Гуляма. Инвестор должен вложить в реконструкцию не менее 10 млн долларов. Об этом в ходе пресс-тура 19 апреля заявили директор BMP Smart Decision Management Отабек Мирзажанов и председатель Ташкентского управления Ассоциации махаллей Фуркат Махмудходжаев, посетивший презентацию от лица хокимията города. Информацию о решении хокима «Газете.uz» подтвердили в Кабинете министров Узбекистана. Решение с жителями не обсуждалось.
В ходе пресс-тура BPM Smart Decision Management также презентовала проект реконструкции парка Абдулы Кадыри (читайте об этом в отдельном материале «Газеты.uz»).
В рамках реконструкции Парка Дружбы инвесторы рассматривают возможность строительства ледового катка, реконструкцию озера-«бабочки» и установку в нём музыкального фонтана, а также установку 10 аттракционов. Предлагается также реконструировать амфитеатр, создать зоны для роллеров и скейтбордистов и построить детские площадки.
BMP Smart Decision Management предлагает закрыть часть улицы Братислава от Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы до улицы Конституции и создать на этом участке пешеходную зону с фуд-кортом.
Операционный директор парка Зафар Мирзаулуков сказал, что представленный журналистам проект — начальный. В нём на месте Сеульского парка расположены каток и амфитеатр, на месте Колокола Мира и на одном из крыльев озера-«бабочки» — карусели, а на месте бассейна «Аквамарин» — корейские пáгоды и пруд. Между озером-«бабочкой» и парком «Сиэтл» изображена детская железная дорога, а самого парка «Сиэтл» в проекте нет.
Однако, по словам Зафара Мирзакулова, переносить парки «Сиэтл» и Сеульский у инвестора нет права. Это говорит о том, что представленный проект нереалистичный.
«Проект начальный. Жителям презентуем другой проект», — сказал директор BMP Smart Decision Management Отабек Мирзажанов.
Тем не менее, по его словам, реконструкционные работы в обоих парках планируется начать уже в мае, несмотря на отсутствие договора между хокимиятом и компанией.
Предыдущая реконструкция
Парк Дружбы был недоступным для горожан почти четыре года — с 2018 по 2021 год. Он был закрыт на реконструкцию распоряжением правительства в 2018 году. Несколько лет зелёная зона ждала инвестора, компании предлагали свои проекты, однако ни одна из них не обсуждалась с ташкентцами.
Проект реконструкции Парка Дружбы «Врата мира», разработанный актёром Юрием Тиора и не получивший одобрения хокимията.
В мае 2021 года представители хокимиятов Ташкента и Яккасарайского района встретились с активными горожанами, чтобы обсудить его реконструкцию. Тогда сообщалась, что «парк возвращён на баланс города, и возрождать его будет городской хокимият». Пресс-служба администрации города подчёркивала, что диалог с жителями был поручением хокима Ташкента Джахонгира Артыкходжаева.
На встрече жители высказали свои пожелания. Самыми часто повторяемыми требованиями были: много деревьев, регулярный полив, дорожки для прогулок, скамейки, фонтаны, спортплощадки, озеро с лодками и другие.
Фуркат Махмудходжаев, Анвар Сайфутдинов и жители, пришедшие на встречу с хокимиятом. Май 2021 года. Фото: Пресс-служба хокимията Ташкента.
Тогдашний хоким Яккасарайского района Анвар Сайфутдинов на встрече с жителями отмечал, что парку будут необходимы два-три коммерческих объекта, чтобы он себя окупал.
«Чтобы парк смог себя содержать, не для прибыли, какие-то 2−3 коммерческих объекта мы тут будем вынуждены поставить. Без этого через 2−3−5 лет парк опять придёт в упадок», — говорил Анвар Сайфутдинов.
В июле 2021 года архитекторы реконструкции Парка Дружбы на встрече с журналистами подчёркивали, что авторы проекта сохраняют изначальную — прогулочную — функцию парка.
«Это место для отдыха. Сейчас все хотят тихих, прогулочных мест, где можно отдохнуть. Прохладных и тенистых», — отмечал руководитель проекта реконструкции парка Нуриддин Сагатов. Поэтому здесь не планировалось устанавливать ни один аттракцион.
Нуриддин Сагатов презентует проект реконструкции Парка Дружбы в июле 2021 года. Фото: Пресс-служба хокимията Ташкента.
Парк открылся в октябре 2021 года, и аттракционов в нём действительно не было. На его реконструкцию было выделено 20 млрд сумов. «Большая часть этих денег — «под землёй», — отмечал «Газете.uz» хоким района Анвар Сайфутдинов, подразумевая инженерные коммуникации.
В рамках реконструкции город благоустроил обветшавший парк «Сиэтл», починил фонтаны, у главных ворот со стороны улицы Бабура открылось футбольное поле, а позднее — летний кинотеатр. Несмотря на то, что здесь были инфраструктурные недостатки, горожане полюбили парк. У озера появились художники, матери с колясками с самого утра прогуливаются здесь с детьми. Весной 2022 года здесь провели фестиваль «Инжир».
Фестиваль «Инжир» в апреле 2022 года.
Реконструкция парка за счёт средств города и дальнейшее муниципальное содержание стало для Узбекистана прецедентом. С 2010 года все парки культуры и отдыха страны, согласно постановлению правительства, находятся на самоокупаемости. Даже после открытия парка в 2021 году предприниматели пытались заключить договор с хокимиятом района о дальнейшем благоустройстве с инвестиционными обязательствами в размере 5 млн долларов. «Почему я должен отдавать парк инвестору, если я отказал первому инвестору, потому что люди хотели народный парк?» — подчёркивал Анвар Сайфутдинов.
Однако сохранить социальную инфраструктуру, не ударив в грязь лицом, город не смог. Значительную территорию рекреационной зоны выделили застройщикам. Из-за строительных работ исчезло кафе «Сиэтл» рядом с одноимённым парком. В лету канула капсула, заложенная жителями Сиэтла при строительстве парка, — памятник современности остался на застроенной территории.
Стройка почти вплотную подошла к фонтану «Глобус». Были закрыты бывшие цветочный базар и маленький продуктовый рынок. Восточный угол парка застроен так плотно, что некоторые жители будут смотреть друг другу в окна.
Реакция жителей
По состоянию на апрель 2024 года Парк Дружбы открыт после предыдущей четырёхлетней реконструкции менее трёх лет. BPM Smart Decision Management предлагает закрыть его на очередную реконструкцию ещё на три года. Затем откроется шумный парк с аттракционами, потому горожане выступают против работ. Жители написали петицию и собирают подписи.
«Нас устраивает парк. Он тихий и спокойный, можно на травке полежать, и дети могут спокойно отдыхать и кататься на самокатах, — отметила „Газете.uz“ жительница Яккасарайского района Аида. — Нам совершенно не нужны музыкальный фонтан и ледовый каток, так как здесь неподалёку находятся другие развлекательные парки. К сожалению, здесь и так строят дома, стройки окружают наш парк. По презентации видно, что мы потеряем как минимум 30% массива деревьев. Если государство хочет нам помочь, оно может выделить часть бюджета на полив, так как было время, когда мы сами таскали ведра и поливали деревья».
Комментируя недавнюю реконструкцию и обещание города содержать парк самостоятельно, председатель Ташкентского управления Ассоциации махаллей Фуркат Махмудходжаев заявил, что городской бюджет не справляется с нагрузкой.
«Мы видим, что детские сады и школы передаются частным собственникам и там обеспечивают хорошее образование, точно так же и с парками. Это всё требование времени. Во-первых, передача парков инвесторам снизит нагрузку на государственный бюджет, потому что это частное предприятие. Во-вторых, когда инвесторы вкладывают свои деньги, у них будет серьёзное отношение к делу, но это не значит, что общество не будет вмешиваться в процесс реконструкции. У государства есть ещё основные требования: пенсии, зарплаты соцработникам. Мы передаём дело реконструкции именно этим инвесторам, так как они оправдали наше доверие».
Директор BMP Smart Decision Management Отабек Мирзажанов добавил, что инвестор будет проводить разъяснительную работу с населением.
«Во время реконструкции парка Гафура Гуляма были против порядка 400 человек, но многие из них сейчас довольны нашей работой», — сказал он.
Жительница района Замира отметила «Газете.uz», что не нужно «проводить разъяснительную работу с населением», убеждая людей в том, что аттракционы устанавливаются во благо.
«Парк из зелёной зоны превратится в орущий и гремящий объект по выкачиванию денег, — сказала Аида. — Парку нужно помочь только лишь починкой и исправлением „косяков“ прошлой реконструкции. И поддержанием чистоты».
В 2021 году экономист Ботир Кобилов писал, что, передавая такую социальную инфраструктуру, как парки, инвесторам, город усиливает социальный разрыв. Парки, нацеленные на получение прибыли, не доступны всем горожанам. Неравномерный доступ или вообще отсутствие доступа к городским паркам отрицательно сказывается на здоровье (и физическом, и ментальном) и работоспособности населения, при этом усиливается социальное и экономическое неравенство, отмечал эксперт.
На сегодняшний день, в Ташкенте функционируют лишь два парка без аттракционов — Экопарк им. Бабура и Парк Дружбы. Нетронутым остаётся также Ташкентский ботанический сад, но и к его содержанию у общественности регулярно возникают вопросы.