Январь-март ойларида Ўзбекистон 360,2 миллион долларлик газ импорт қилди, буни Президент ҳузуридаги Статистика агентлигининг «Газета.uz» ўрганган ташқи савдо маълумотларида кўриш мумкин.
Бу ўтган йилнинг биринчи чорагига нисбатан 2,4 баробар (қиймат кўринишида) кўп, ўшанда етказиб бериш 152,9 миллион долларни ташкил қилганди. Бу, шунингдек, 2023 йилдаги барча газ импортининг ярмидан кўпини (694,9 миллион доллар) ташкил этади.
Январь ойида «мовий ёнилғи» импорти 35,6 миллион долларни, февралда 3,7 баробар кўп ёки 131,1 миллион долларни, март ойида эса 193,5 миллион долларни ташкил этди. Агентлик анъанавий равишда етказиб беришнинг физик ҳажмини ошкор қилмайди.
Йил бошидан буён Ўзбекистон, шунингдек, 45,4 миллион долларлик газ экспорт қилди: январда — 21 миллион доллар, февралда — 5,7 миллион доллар, мартда — 18,7 миллион доллар.
Хитой Бош божхона бошқармаси маълумотларига кўра, март ойида Хитой (Ўзбекистон газининг асосий харидори) Ўзбекистондан газ импорт қилмаган.
Аввалроқ январь-февраль ойларида Хитой Ўзбекистондан 57,38 миллион долларлик газ сотиб олгани ҳақида хабар бергандик, бу Ўзбекистон томони эълон қилган ҳажмдан 2 баробар кўп.
2023 йилда Ўзбекистон экспорт қилганидан кўра кўпроқ газ импортини амалга оширди. Етказиб бериш орасидаги фарқ 165 млн доллардан ошди. «Газета.uz» мамлакат ичида улкан газ захиралари бўлишига қарамай, бу ҳолат юзага келишига сабаб бўлган омилларни ўрганишгаҳаракат қилганди.
2023 йил 7 октябрдан Ўзбекистон газни Россиядан Қозоғистон ҳудуди орқали шимолий йўналишда импорт қилмоқда. Расмийлар «шимолдан» газ импорти ҳажмини ошириш учун магистрал газ тизимини 500 миллион долларга модернизация қилмоқчи.

За январь-март Узбекистан импортировал газ на 360,2 млн долларов США, следует из данных о внешней торговле Агентства статистики при президенте, которые изучила «Газета.uz».
Это в 2,4 раза больше (в стоимостном выражении), чем за первый квартал прошлого года, когда объём поставок составил 152,9 млн долларов. Это также составляет более половины всего импорта газа в 2023 году (694,9 млн долларов).
В январе импорт «голубого топлива» составил 35,6 млн долларов, в феврале — в 3,7 раза больше, или 131,1 млн долларов, а в марте — 193,5 млн долларов. Физические объёмы поставок агентством традиционно не раскрываются.
С начала года Узбекистан также экспортировал газ на 45,4 млн долларов: в январе — 21 млн долларов, в феврале — 5,7 млн долларов, в марте — 18,7 млн долларов.
Согласно данным Главного таможенного управления КНР, в марте Китай (основной покупатель узбекского газа) не импортировал газ из Узбекистана.
Ранее мы сообщали, что в январе-феврале Китай получил из Узбекистана газ на 57,38 млн долларов, что в 2 раза больше объёма, который озвучила узбекская сторона.
Импорт газа в Узбекистан за первый квартал превысил экспорт на 314,8 млн долларов. «Газета.uz» ранее анализировала факторы, по которым Узбекистан стал нетто-импортёром газа, несмотря на огромные запасы газа.
С 7 октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана. Сообщалось о планах вложить 500 млн долларов для модернизации магистральной газовой системы для увеличения объёмов импорта газа «с севера».