Тошкент шаҳрида 40 ёшли аёл фирибгарлик йўли билан 80 дан ортиқ кишининг номига кредит эвазига маҳсулотларни харид қилгани маълум бўлди. Millar теледастури унга ўқилган суд ҳукми бўйича лавҳани эфирга узатди.
Қайд этилишича, у ўз жиноятларини 1995 ва 1996 йилларда туғилган икки судланувчи йигит билан бирга содир этган. Иш ҳужжатларидан маълум бўлишича, аёл шу вақтгача 12 марта судланган.
«Фуқароларнинг номига кредит олиш билан шуғулланганман. Жиноят содир этганимни тан оламан», — дея суд залида изоҳ берди у.
Судланувчи аёл Жиноят кодексининг 168-моддаси (Фирибгарлик) 3-қисми «в» бандида назарда тутилган жиноятни содир этган деб топилди. Суднинг 2023 йил 26 декабрдаги ҳукми билан тайинланган жазонинг ўталмай қолган қисмини қисман қўйиш йўли билан аёл 5 йилу 2 ойга озодликдан маҳрум қилинди.

Чиланзарский районный суд по уголовным делам Ташкента вынес приговор в отношении 40-летней женщины, которая признана виновной в приобретении бытовой техники, оформив обманным путём кредиты на имена более 80 человек. Об этом сообщила передача Millar телеканала Milliy TV.
Сообщается. что преступления женщина совершала совместно с двумя мужчинами 28 и 29 лет. Согласно материалам дела, до этого женщина была судима 12 раз.
«Я занималась получением кредитов на имена граждан. Признаю, что совершила преступление», — созналась обвиняемая в зале суда.
Суд приговорил её по пункту «в» части 3 статьи 168 Уголовного кодекса Узбекистана (мошенничество, совершенное с использованием служебного положения) к 5 годам и 2 месяцам лишения свободы. Её подельники получили по 5,5 лет.