14−19 май кунлари ўзбекистонлик кулол Шоҳрух Раҳимовнинг грек устаси Яннис Зоис билан ҳамкорликда ишланган асари Лондондаги Cromwell Place санъат марказида ҳунармандчилик ҳафталиги доирасида намойиш этилади. Бу ҳақда Маданияти ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати хабар берди.
Ҳунармандлар буддавий ибодат маросимларига оид ғалтаксимон шакллардан илҳомланиб тайёрланган қўшма асар — монументал тотемни тақдим этади. Тотем чинни ва африканча ёғочдан ясалган бўлиб, 22 каратлик олтин билан қопланган. Асар ислом меъморчилиги ва қадимги юнон анъаналари чорраҳасини акс эттиради ҳамда Шарқ ва Ғарб маданиятлари ўртасидаги ўхшашликни намойиш этади.
Таниқли кулоллар оиласи вакили Шоҳрух Раҳимов Португалия ва Грецияда таҳсил олиб, нуфузли Homo Faber Guide дастурига қабул қилинган.
«Ярим йил давомида Homo Faber дастурида иштирок этишдек ноёб тажриба шарофати билан биз юнон устаси Яннис Зоис билан бирга кўп меҳнат қилдик. Шу жумладан, мен илгари ишламаган чинни моддаси ва олтин каби ашёлар билан синовлар ўтказдик. Ишлаш техникаси ҳам мен ўрганган услубардан фарқ қилар эди — биз юқори ҳароратли олов билан ишладик», — деди Шоҳрух Раҳимов.
Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси раиси Гаянэ Умерова жамғармалар ўртасидаги ҳамкорлик ўзбек ҳунармандчилиги амалиётини жаҳон маданий маконига киритишга хизмат қилишига ишонч билдирди.
Эслатиб ўтамиз, 2023 йилнинг апрель ойида Ўзбекистоннинг 11 нафар ҳунарманди жаҳонга машҳур Homo Faber маълумотномасига киритилганди. У Микеланжело жамғармаси томонидан яратилган онлайн платформа бўлиб, Европа ва ундан ташқарида ҳунармандчиликнинг замонавий ривожланиши билан боғлиқ тажрибаларни тақдим этади.

Работа керамиста из Узбекистана Шохруха Рахимова, выполненная совместно с греческим мастером Яннисом Зоисом будет представлена в рамках Недели ремёсел в Cromwell Place в Лондоне с 14 по 19 мая. Об этом сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Мастера представят монументальный тотем, вдохновлённый формами буддийских молитвенных цилиндров. Тотем выполнен из фарфора, африканского дерева и покрыт 22-каратным золотом. Работа отражает пересечение исламской архитектуры и древнегреческих традиций, демонстрируя параллели между восточной и западной культурами.
Представитель известной семьи керамистов Шохрух Рахимов был принят в престижную стипендиальную программу Homo Faber Fellowship, пройдя обучение в Португалии и Греции.
«В течение полугода, благодаря уникальному опыту участия в стипендиальной программе Homo Faber, мы с греческим мастером Яннисом Зоисом много работали и экспериментировали, в том числе с материалами, с которыми я раньше не работал — фарфоровая масса и золото. Техника также отличалась от привычных мне методов — мы работали с высокими температурами обжига», — рассказал Шохрух Рахимов.
Председатель Фонда развития культуры и искусства Гаянэ Умерова выразила уверенность в том, что сотрудничество между фондами будет способствовать включению узбекских ремесленных практик в мировое культурное пространство.
В апреле 2023 года в Homo Faber Guide — известной онлайн-платформе, созданной Фондом Микеланджело, — была добавлена «Узбекская глава», включающая 11 мастеров, представляющих традиционные художественные промыслы Узбекистана.