Ўзбекистон ҳукумати томонидан яширин иқтисодиётга қарши курашиш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилмоқда, унинг доирасида фуқаролар томонидан уй-жой харидлари жараёнларини шаффофлаштириш, қурилиш корхоналари томонидан содир этилиши мумкин бўлган фирибгарлик ҳолатларини бартараф этишнинг самарали тизимини яратиш режалаштирилган.
Бу «Яширин иқтисодиётга қарши курашиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш тўғрисида»ги президент қарори лойиҳасида назарда тутилган («Газета.uz»да нусхаси мавжуд). Ҳужжат ҳали жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинмаган ҳамда вазирлик ва мутасадди идоралар ўртасида келишув учун чиқарилган. Шанба куни Солиқ қўмитаси раиси Шерзод Кудбиев ва Савдо-саноат палатаси раҳбари Даврон Вахабов лойиҳани тадбиркорлар билан муҳокама қилди, шу сабабли ҳужжатга ҳали яна ўзгартиришлар киритилиши мумкин.
Қурилиш корхоналари томонидан жисмоний шахсларга кўчмас мулк объектлари реализация қилинганда солиқ базасини ҳар бир квадрат метр учун минимал миқдорлардан келиб чиқиб аниқлаш режалаштирилмоқда. Яъни уй-жой сотиш учун солиқ солинадиган база ҳар бир квадрат метр учун белгиланган минимал қийматдан паст бўлиши мумкин эмас.
№ | Ҳудудлар | Шаҳарлар ва туманлар | 1 квадрат метр учун ўртача минимал нарх (миллион сўм) |
1 | Тошкент | Бектемир тумани | 5 |
2 | Мирзо Улуғбек тумани | 7 | |
3 | Миробод тумани | 7.5 | |
4 | Олмазор тумани | 7 | |
5 | Сергели тумани | 7 | |
6 | Учтепа тумани | 7 | |
7 | Чилонзор тумани | 7 | |
8 | Шайхонтоҳур тумани | 7.5 | |
9 | Юнусобод тумани | 7.5 | |
10 | Яккасарой тумани | 7.5 | |
11 | Янгиҳаёт тумани | 5 | |
12 | Яшнобод тумани | 7 | |
13 | Қорақалпоғистон Республикаси | Нукус | 3.5 |
14 | Бошқа ҳудудлар | 2 | |
15 | Вилоятлар | Вилоят марказлари | 5 |
16 | Бошқа ҳудудлар | 4 |
Ҳозирги вақтда бундай ҳисоблаш формуласидан юридик шахсларнинг бинолар ва иншоотлари бўйича мол-мулк солиғида солиқ солинадиган базани ҳисоблашда фойдаланилади. У 1 квадрат метр учун абсолют қийматда белгиланган минимал қийматдан паст бўлиши мумкин эмас. Ҳар бир квадрат метр учун белгиланган минимал қийматлар қуйидагича (Солиқ кодексининг 412-моддаси):
- Тошкент шаҳрида — 3 млн сўм;
- Нукус ва вилоят марказларида — 2 млн сўм;
- бошқа шаҳарлар ва қишлоқ жойларда — 1,2 млн сўм.
Шавкат Мирзиёев январь ойида Ўзбекистон давлат бюджети яширин иқтисодиётдан кўраётган зарар 30 трлн сўм эканини, ялпи ички маҳсулотга етказилган зарар эса 135 трлн сўмни ташкил этганини маълум қилганди. Унинг сўзларига кўра, деярли 11 минг қурувчи (41 фоиз) ўз ҳисоботларида фақат 1 нафар ходимни кўрсатган.
Давлат раҳбари яширин иқтисодиётга қарши курашни янги босқичга кўтариш бўйича кўрсатмалар берди. Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментига қурилиш, фармацевтика, алкоголь ва тамаки савдоси, ноқонуний импорт, капитални ноқонуний олиб чиқиб кетиш ва нақдлаштириш масалаларида туб ўзгаришларга эришиш мақсадида тергов ва тафтиш ишларини олиб бориш ваколатлари берилди.
Шундан сўнг солиқ идоралари ходимлари янги биноларда яшовчилар ўртасида битимлар қанчалик қонуний тарзда амалга оширилгани ва солиқ солинадиган базани камайтириб кўрсатиш ҳолатлари бор-йўқлигини аниқлаш мақсадида сўровномалар ўтказишни бошлади. Хусусан, улар харидорлардан қандай тўлов усулидан фойдалангани, нақд пулда тўлаш ҳолатлари бор-йўқлиги, тўловдан кейин банк чеклари берилган-берилмагани ҳақида сўради, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Биз аввалроқ ҳужжат лойиҳасига кўра, кўчмас мулк ва транспорт воситаларини сотиш фақат нақд пулсиз ҳисоб-китоблар асосида амалга оширилиши таклиф этилаётгани ҳақида хабар бергандик. Бундай операциялар доирасидаги комиссияларни бекор қилиш режалаштирилмоқда.
Бунда жисмоний шахслар билан тузилган олди-сотди шартномалари банк маълумотлари асосида, юридик шахслар билан эса нақд пулсиз тўловни тасдиқловчи ҳужжат мавжуд бўлганда, электрон ҳисобварақ-фактуралар орқали нотариал тасдиқланиши керак бўлади.
Шунингдек, кўп қаватли уйлардаги квартираларни қурувчилар томонидан фуқароларга сотиш жараёнини тартибга солувчи қарор ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Қуйидаги шартномаларни солиқ органларининг электрон платформаси орқали рўйхатдан ўтказиш режалаштирилмоқда:
- фуқаролар томонидан уй-жой сотиб олиш бўйича инвестиция шартномаси (улушли иштирок);
- юридик шахслар томонидан тузилган уй-жой ва кўчмас мулкни сотиш билан боғлиқ барча шартномалар.
Солиқ органлари платформасида рўйхатдан ўтказилган уй-жой ва кўчмас мулк олди-сотди шартномалари нотариал идоралар томонидан тасдиқланади.

В правительстве Узбекистана разрабатываются меры по борьбе с теневой экономикой, в рамках которых планируется повысить прозрачность процессов приобретения населением жилья, создав эффективную систему исключения возможных злоупотреблений со стороны строительных компаний.
Это предусмотрено проектом постановления президента о реализации комплексных мер по борьбе со теневой экономикой (копия есть у «Газеты.uz»). Документ ещё не был опубликован для общественного обсуждения и проходит этап согласования через министерства и ведомства. В субботу председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев и глава Торгово-промышленной палаты Даврон Вахабов обсуждали проект с предпринимателями, поэтому в документ могут быть внесены правки.
При реализации объектов недвижимости физическим лицам со стороны строительных организаций предлагается определять налоговую базу исходя из минимальных сумм за квадратный метр. То есть налоговая база при продаже жилья не может быть ниже минимальной стоимости, установленной в абсолютной величине за 1 кв. м.
Регионы
Города и районы
Средняя минимальная цена за 1 кв. м. (млн сумов)
7,5
Янгихаётский район
Каракалпакстан
Нукус
3,5
Другие районы
Области
Областные центры
Сейчас такая формула расчёта действует при оценке налоговой базы по налогу на имущество юрлиц по зданиям и сооружениям. Она не может быть ниже минимальной стоимости, установленной в абсолютной величине за 1 кв. м в следующих размерах (статья 412 Налогового кодекса):
• в Ташкенте — 3 млн сумов;
• в Нукусе и областных центрах — 2 млн сумов;
• в других городах и сельской местности — 1,2 млн сумов.
В январе президент Шавкат Мирзиёев сообщил, что ущерб госбюджету Узбекистана от теневой экономики оценён в 30 трлн сумов, ущерб ВВП — в 135 трлн сумов. По его словам, почти 11 тысяч застройщиков (41%) в отчётах указали только 1 сотрудника.
Глава государства поручил вывести борьбу с теневой экономикой на новый уровень. Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре получил полномочия на проведение следствия и обысков, чтобы добиться кардинальных изменений в строительстве, фармацевтике, обороте алкоголя и табака, нелегальном импорте, обналичивании и нелегальном вывозе капитала.
После этого сотрудники налоговых органов начали проводить опросы среди жителей новостроек, чтобы выяснить, насколько законно проводились сделки и были ли случаи занижения налоговой базы. В частности, они спрашивали у покупателей, какой формой оплаты они пользовались, были ли случаи платежей в наличной форме и выдавались ли банковские чеки после оплаты, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Читатели «Газеты.uz» также сталкивались с ситуацией, когда застройщик предлагал скидку при выплате части суммы наличными и занижении стоимости квартиры в договоре.
Ранее мы сообщали, что согласно проекту документа, продажу недвижимости и автотранспортных средств предлагается осуществлять только на основе безналичного расчёта. Комиссии в рамках этих операций планируется отменить.
При этом договоры купли-продажи с физическими лицами должны будут нотариально заверяться на основании банковских данных, а с юридическими лицами — через электронные счета-фактуры при наличии документа, подтверждающего безналичный расчёт.
Намечено также разработать постановление, регулирующее процесс реализации гражданам квартир в многоэтажных домах со стороны застройщиков.
Через электронную платформу налоговых органов планируется регистрировать следующие договоры:
• инвестиционный договор (долевое участие) о покупке жилья со стороны граждан;
• все договоры, которые связаны с реализацией жилья и объектов недвижимости, оформленные юридическими лицами.
Договоры купли-продажи жилья и недвижимости, зарегистрированные на платформе налоговых органов, будут оформляться нотариальными конторами.