Америка Қўшма Штатлари ва Саудия Арабистони қиролликка хавфсизлик кафолатларини берувчи, Исроил Ғазо секторидаги урушни тўхтатса, у билан дипломатик муносабатларга йўл очувчи мудофаа пактини тайёрламоқда, деб хабар бермоқда Bloomberg нашри манбаларига таяниб.
Келишув 7 октябрь куни ҲАМАСнинг Исроилга ҳужуми ва Ғазо секторидаги урушдан кейин музокаралари тўхтаб қолган шартноманинг янги талқини бўлади. Йил бошида Вашингтон ва Ар-Риёд музокараларни қайта бошлаган, кўплаб расмийлар ҳужжат бир неча ҳафта ичида имзоланишини кутмоқда, дея таъкидлайди агентлик.
«Бундай келишув Яқин Шарқни ўзгартириши мумкин. Бу Исроил ва Саудия Арабистони хавфсизлигини мустаҳкамлашдан ташқари, АҚШнинг минтақадаги позициясини ҳам мустаҳкамлайди, Эрон ва ҳатто Хитойни сиқиб чиқаради», — дейилади мақолада.
Bloomberg маълумотларига кўра, келишувнинг бир қисми сифатида Саудия Арабистони «Американинг илгари тақиқланган илғор қуролларига» кириш ҳуқуқига эга бўлиши мумкин. Бундан ташқари, араб мамлакати АҚШнинг сунъий интеллектга сармояси ва фуқаролик ядровий дастурини ишлаб чиқишдаги ёрдами эвазига Хитой технологиясининг ўз мамлакати тармоқларига киришини чеклаши шарт бўлади.
Келишувга эришилгандан сўнг, АҚШ ва Саудия Арабистони Исроил бош вазири Биньямин Нетаньяхуга «ё Саудия Арабистони билан расмий дипломатик муносабатлар ўрнатадиган битимга қўшилиш» ёки «четда қолиш» танловини тақдим этади. Исроилнинг келишувга қўшилишининг асосий шартлари «Ғазодаги урушни тўхтатиш ва Фаластин давлатчилигига йўл очиш» бўлади.
Бироқ келишув тафсилотлари билан таниш манбалар бу режа «шубҳаларга тўла» экани ва амалга ошмай қолиши мумкинлигини «тан олади», деб ёзади агентлик.
Келишув, шунингдек, АҚШ Конгрессининг маъқулловини талаб этади, айниқса, Исроил уни қўллашни рад этса, бу Оқ уй учун «қийин вазифа» бўлади. Bloomberg`нинг таъкидлашича, 2018 йилда Саудия Арабистони махсус агентлари Washington Post шарҳловчиси Жамол Хашшогийни ўлдирганидан сўнг, кўплаб қонунчилар Саудия Арабистони валиаҳд шаҳзодаси Муҳаммад бин Салмон ҳақида «ҳали ҳам эҳтиёткор фикрда». Улар, шунингдек, ар-Риёднинг нефть қазиб олишни камайтириш стратегиясидан хавотир олмоқда.

США и Саудовская Аравия готовят оборонный пакт, который даст королевству гарантии безопасности и, возможно, проложит путь к дипломатическим отношениям с Израилем, если его правительство прекратит войну в секторе Газа, сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
Соглашение будет представлять собой новую версию договора, переговоры по которому приостановились после нападения ХАМАС на Израиль 7 октября и последовавшей за этим войны в секторе Газа. В начале года Вашингтон и Эр-Рияд возобновили переговоры, и многие официальные лица рассчитывают, что документ будет подписан в течение нескольких недель, отмечает агентство.
«Такое соглашение потенциально могло бы изменить Ближний Восток. Помимо укрепления безопасности Израиля и Саудовской Аравии, это укрепит позиции США в регионе, потеснив Иран и даже Китай», — говорится в материале.
По данным Bloomberg, в рамках договора Саудовская Аравия может получить доступ к «передовому американскому оружию, которое ранее было под запретом». Кроме того, Саудовская Аравия должна будет ограничить доступ китайских технологий к сетям своей страны в обмен на инвестиции США в искусственный интеллект и американскую помощь для развития собственной гражданской ядерной программы.
После достижения соглашения США и Саудовская Аравия поставят премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху перед выбором: «либо присоединиться к сделке, которая установит официальные дипломатические отношения с Саудовской Аравией», либо «остаться в стороне». Главными условиями для присоединения Израиля к соглашению станут «прекращение войны в Газе и согласие на путь к созданию палестинской государственности».
Однако знакомые с деталями договора источники «охотно признают», что по этому плану «полно сомнений» и он может не осуществиться, пишет агентство.
Сделка также потребует одобрения Конгресса США, что будет «сложной задачей» для Белого дома, особенно если Израиль решит не присоединяться к ней. Bloomberg отмечает, что многие законодатели «по-прежнему настороженно относятся» к наследному принцу Саудовской Аравии Мухаммеду бин Салману после убийства саудовскими спецагентами обозревателя Washington Post Джамаля Хашогги в 2018 году. Они также обеспокоены стратегией Эр-Рияда по сокращению добычи нефти.