Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) Ўзбекистонга 4Р156 «Урганч — Хонқа — Ҳазорасп — Тошсоқа — Амударё — А380 автомобиль йўли»ни реконструкция қилиш учун 238 миллион долларгача миқдорда суверен кредит ажратди, дея хабар бермоқда Иқтисодиёт ва молия вазирлиги матбуот хизмати.
Тегишли келишув Тошкент халқаро инвестиция форуми доирасида имзоланди.
Хоразм вилоятида 81 километрга яқин йўл реконструкция қилиниб, Амударё устидан кўприк қурилиши кутилмоқда.
«Бу стратегик муҳим йўл Урганчни Қозоғистонга А380 йўли билан боғловчи транспорт тармоғининг бир қисми ва Марказий Осиё минтақавий иқтисодий ҳамкорлигининг 2-йўлаги ҳисобланади», — дейилади ЕТТБ томонидан эълон қилинган пресс-релизда.
Қурилиш ишлари тугаллангач, ҳозирги бир қаторли 2-тоифали йўл икки қаторли 1-тоифали автомобиль йўлига айланади. Шунингдек, банк маблағлари 4Р156 йўли бўйлаб ёрдамчи инфратузилмани модернизация қилишга ёрдам беради.
«Лойиҳа янги йўлнинг ўтказувчанлигини сезиларли даражада яхшилайди, шу орқали Хоразм вилоятида савдо ва туризмни рағбатлантиради», — дея таъкидланади ЕТТБ хабарида.
Ўзбекистонда бўлиб турган ЕТТБ президенти Одиль Рено-Бассо шундай деди: «Биз ушбу лойиҳани қўллаб-қувватлаймиз, чунки у Ўзбекистон ва Марказий Осиёдаги стратегик мақсадларимизга жавоб беради. Бу, шунингдек, Европа Иттифоқининг Global Gateway ташаббуси билан қамраб олинган глобал транспорт ва логистика инфратузилмаси ечимларининг бир қисмидир».
2024 йил январ ойида Брюсселда бўлиб ўтган ЕИ-Марказий Осиё транспорт соҳаси инвесторлари форумида ЕТТБ келгуси икки-уч йил ичида Транскаспий йўлаги инфратузилмаси ва тегишли транспорт ечимларига 1,5 миллиард евро сармоя киритишга тайёрлигини билдирганди.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) выделил Узбекистану суверенный кредит в размере до 238 млн долларов на реконструкцию автодороги 4Р156 «Ургенч — Ханка — Хазарасп — Ташсока — Амударья — автодорога А380», сообщила пресс-служба Министерства экономики и финансов.
Соответствующее соглашение было подписано в ходе Ташкентского международного инвестиционного форума.
Как ожидается, будет реконструировано около 81 км дороги и построен мост через реку Амударья в Хорезмской области.
«Эта стратегически важная дорога является частью транспортной сети, которая связывает Ургенч с дорогой А380 в Казахстан и образует Коридор 2 Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества», — говорится в пресс-релизе, распространённом ЕБРР.
После завершения строительных работ нынешняя однополосная дорога второй категории станет двухполосной автострадой первой категории. Средства банка также помогут модернизировать вспомогательную инфраструктуру вдоль дороги 4Р156.
«Проект позволит значительно улучшить пропускную способность новой дороги и тем самым стимулировать торговлю и туризм в Хорезмской области», — подчеркнули в ЕБРР.
Президент ЕБРР Одиль Рено-Бассо, находящаяся с визитом в Узбекистане, заявила: «Мы поддерживаем этот проект, потому что он отвечает нашим стратегическим целям в Узбекистане и Центральной Азии. Это также часть глобальных решений транспортной и логистической инфраструктуры, охватываемых инициативой Европейского союза Global Gateway».
В январе 2024 года на Форуме инвесторов по транспортному сообщению ЕС-Центральная Азия в Брюсселе ЕБРР выразил готовность инвестировать около 1,5 млрд евро в инфраструктуру, связанную с Транскаспийским коридором, и сопутствующие транспортные решения в течение следующих двух-трёх лет.