Қирғизистоннинг Жалолобод вилояти Сузоқ туманида байрам вақтида музқаймоқ ортилган мини юк машинаси 29 нафар болани уриб юборди, ҳозирда улардан етти нафари реанимацияда, уч нафарининг аҳволи оғир, деб хабар бермоқда «Кабар» агентлиги.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра, жабрланганлар 9−16 ёш оралиғида бўлган. Жами 18 нафар бола касалхонага ётқизилган. 11 нафар фуқаро воқеа жойида тиббий кўрикдан ўтказилиб, амбулатор даволанишга юборилган.
Ҳодиса 2 май куни тушдан кейин Жерге-Тал қишлоғидаги тоғ ёнбағрида мактаб ўқувчилари «Манас» достонини ўқиш учун йиғилган республика танлови вақтида юз берган.
Вилоят йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармаси ҳайдовчи Hyundai Porter`ни тўхтатганини, бироқ фургон «номаълум сабабларга кўра» тепаликдан пастга ҳаракатлана бошлаганинин маълум қилди.
Фавқулодда вазият вақтида ҳайдовчи машинада бўлмаган, шунинг учун болалар билан тўқнашув қасддан содир этилмаган жиноят сифатида баҳоланмоқда, дея таъкидлади бошқарма.
«Porter иштирокчиларга музқаймоқ тарқатиши керак эди. Ҳайдовчининг сўзларига кўра, у машинани воқеа бўлиб ўтган жой тепасида тўхтатган. Машина нима сабабдан пастга юриб кетгани ва болаларни уриб юборгани ҳозирча номаълум», — дея хабар бермоқда 24.kg милиция маълумотларига таяниб.

Мини-грузовик с мороженым сбил 29 детей на празднике в Сузакском районе Джалал-Абадской области Кыргызстана, семеро из них сейчас в реанимации, трое — в тяжёлом состоянии, сообщает агентство «Кабар».
По данным Министерства здравоохранения, возраст пострадавших — от девяти до 16 лет. В общей сложности госпитализированы 18 детей. На месте происшествия осмотрели 11 человек и отправили на амбулаторное лечение.
Инцидент произошёл днём 2 мая на горном склоне в селе Жерге-Тал во время республиканского конкурса, на котором собрались школьники, чтобы прочитать эпос «Манас».
В областном управлении по обеспечению безопасности дорожного движения сообщили, что водитель припарковал Hyundai Porter, но фургон «по неизвестным причинам» начал движение по склону.
На момент ЧП водителя в салоне машины не было, поэтому наезд на детей оценивается как непредумышленное преступление, отметили в ведомстве.
«Porter должен был с борта раздавать мороженое присутствующим. По словам водителя, он припарковал авто выше того места, где проводили мероприятие. По какой причине машина покатилась вниз и протаранила детей, пока не известно», — рассказали в милиции, передаёт 24.kg.