19 апрел куни Тошкент туманлараро хўжалик суди жисмоний шахсни банкрот деб еълон қилиш тўғрисидаги аризани қабул қилди. Судья Норбеков Ю. T. 4−1001−2414/32438-сонли ишни кўриб чиқади, иш Zamonaviy Himoya компанияси томонидан адвокатлар билан ҳамкорликда амалга оширилади. Ишдаги кредиторлар бир нечта йирик банклардир.
Жисмоний шахснинг банкротлиги бу нима?
Ўзбекистон президенти 2022 йил 12 апрелда «Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида»ги қонунни имзолаганди. Қонун қарздорларнинг — жисмоний ва юридик шахсларнинг, шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорларнинг қарзларини тўлаш ва банкротлик жараёнини тартибга солади.
Янги қарор банкротлик мақомини ўзгартирди: тўлай олмаслик мақомидан тўловга қобилиятсизлик белгисига ўтилди. Энди «тўловга қобилиятсизлик» — бу қарздорнинг кредиторларнинг суд томонидан белгиланган пул мажбуриятлари бўйича талабларини тўлиқ қондира олмаслиги ва (ёки) солиқлар ва йиғимлар бўйича ўз вазифаларини бажара олмаслиги.
Қандай ҳолатларда фуқаролар банкротлик жараёнини бошлашлари керак?
Афсуски, ишни ёки даромад манбасини йўқотиш каби қийинчиликлар кредит мажбуриятларини бажармаслик учун сабаб эмас. Ҳар қандай банк ёки кредит ташкилоти билан тузилган шартномага кўра, қарз олувчи барча белгиланган миқдорни ва фоизларни ўз вақтида тўлаши шарт. Пул мажбуриятлари ўз вақтида тўланмаган тақдирда, кредит муассасаси дебиторлик қарзлари билан шуғулланадиган бўлимларни (қарзни ундириш агентлигини) жалб қилиши мумкин. Мунтазам қўнғироқлар қарздорнинг ҳаётини ва кўпинча унинг қариндошларини чидаб бўлмайдиган даражага олиб келади. «Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида»ги қонун қабул қилинишидан олдин республиканинг кўплаб фуқаролари учун вазият умидсиз эди.
Ўзбекистон Республикасининг 2022 йил 12 апрелдаги ЎРҚ-763-сонли «Тўловга қобилиятсизлик тўғрисида»ги қонунига мувофиқ, агар қарздор уч ой ичида кредит мажбуриятларини бажармаган бўлса ва ушбу қарз суммаси БҲМнинг 200 бараваридан кам бўлмаса, жисмоний шахс тўловга қобилиятсиз деб топилиши мумкин.
Шу тариқа қарзларни ҳисобдан чиқариш қарз чуқуридан чиқишнинг қонуний усули ҳисобланади.
Жисмоний шахсларининг банкротлиги ҳақидаги нотўғри тушунча
Кўпчилик ватандошларда қарзларни ҳисобдан чиқаришда кредитор ёки суд ягона яшаш жойини олиб қўйиш (агар у гаровга қўйилмаган бўлса) ёки иш берувчининг назарида қарздорни муросага келтириш ҳуқуқига эга деган нотўғри қараш шаклланган. Шунингдек, қарзларни ҳисобдан чиқаришда чет элга саёҳат қилиш чекланади, деган фикр кенг тарқалган. Аммо бу банк ва микромолия ташкилотларининг виждонсиз ходимлари томонидан тарқатилиши мумкин бўлган мифлардир.
Вазиятни Zamonaviy Himoya юридик компанияси бош директори Умид Акбаров изоҳлади:
«Жисмоний шахсларнинг банкротлиги ёки қарзларни ҳисобдан чиқариш тартиби, кўпинча оддий тилда айтилгандек, нафақат Ўзбекистон, балки кенг тарқалган жаҳон амалиёти ҳисобланади. Қарзларни ҳисобдан чиқаришда охирги мол-мулк олинмайди, ишдан ҳайдалмайди. Шуни ёдда тутиш керакки, умидсиз вазиятлар мавжуд эмас, қарзларни тўлаш деярли барчага ёрдам бериши мумкин».
Молиявий қийин вазиятда фуқаролар қаерга мурожаат қилиш керак?
Sovremennaya Zashchita МЧЖ компанияси Россиянинг «Современная Защита» МЧЖ юридик компанияси бренди доирасида ташкил тилган. Бугунги кунда компаниялар гуруҳининг МДҲ бўйлаб 50 та филиали мавжуд бўлиб, 2014 йилдан буён жисмоний шахсларнинг банкротлик тартибини тўлиқ ҳуқуқий қўллаб-қувватлашга ихтисослашган. Компания вакиллари бутун республика бўйлаб ишлайди ва ёрдам беришдан мамнун.
Сайтда қўнғироқ қилиш учун ариза қолдириш ёки (+998) 78−113−61−65 телефон рақами орқали бепул маслаҳат олишингиз мумкин.

19 апреля Ташкентский межрайонный экономический суд принял заявление о признании банкротом физического лица. Судья Норбеков Ю. Т. рассмотрит дело № 4−1001−2414/32438, сопровождение дела выполняет компания Zamonaviy Himoya в партнёрстве с адвокатами. Кредиторы по делу — несколько крупных банков.
Что такое банкротство физического лица
Президент Узбекистана 12 апреля 2022 года подписал закон «О неплатёжеспособности». Закон регулирует процедуру выплаты долга и банкротства должников — физических и юридических лиц, а также индивидуальных предпринимателей.
Новый закон изменил признак банкротства: от признака неоплатности был сделан переход к признаку неплатёжеспособности. Теперь «неплатёжеспособность» — это признанная судом неспособность должника в полном объёме удовлетворить требования кредиторов по денежным обязательствам и (или) исполнить свои обязанности по налогам и сборам.
В каких ситуациях гражданам следует начинать процедуру банкротства
К сожалению, такие трудности, как потеря работы или источника дохода, не являются поводом для невыполнения кредитных обязательств. По договору, заключённому с любым банком или кредитной организацией, заёмщик обязан своевременно выплачивать все указанные суммы и проценты. При отсутствии своевременной оплаты денежных обязательств кредитная организация может привлечь отделы по работе с дебиторской задолженностью. Регулярные звонки которых делают жизнь должника, а зачастую и его родственников, невыносимой. До принятия закона «О несостоятельности» ситуация для многих граждан республики была безнадежной.
В соответствии с законом Республики Узбекистан «О неплатёжеспособности» от 12.04.2022 г. № ЗРУ-763, физическое лицо может быть признано неплатёжеспособным, если должник не выполняет обязательства по кредитным обязательствам в течение 3 месяцев и сумма задолженности составляет не меньше 200-кратной БРВ.
Таким образом, списание долгов является законным способом выйти из долговой ямы.
Заблуждения о банкротстве физических лиц
Многие соотечественники ошибочно полагают, что при списании долгов, кредитор или суд в праве отнять единственное жилье (если оно не в залоге) или скомпрометировать должника в глазах работодателя. Также распространено мнение, что при списании долгов обязательно ограничивается выезд за границу. Но это мифы, которые могут распространяться недобросовестными сотрудниками банка и микрофинансовых организаций.
Ситуацию прокомментировал генеральный директор юридической компании Zamonaviy Himoya Умид Акбаров:
«Процедура банкротства физических лиц или списание долгов, как это часто именуются простым языком, действует не только в Узбекистане, но и является распространённой мировой практикой. При списании долгов не забирают последнее имущество, не выгоняют с работы. Важно помнить, что безвыходных ситуаций не бывает, списание долгов может помочь почти всем».
Куда обращаться гражданам в сложной финансовой ситуации
Компания Sovremennaya Zashchita MCHJ была создана в рамках бренда российской юридической компании ООО «Современная защита». На сегодня группа компаний имеет 50 филиалов на всей территории СНГ, с 2014 года специализируется на полном правовом сопровождении процедуры банкротства физических лиц. Представители компании работают по всей республике и рады помочь.
Получить бесплатную консультацию можно, оставив заявку на звонок на сайте, и по телефону: (+998) 78−113−61−65.