Вазирлар Маҳкамасининг 30 апрелдаги қарори билан Энергетика бозорини ривожлантириш ва тартибга солиш агентлиги тўғрисидаги низом тасдиқланди. Унга Шерзод Ходжаев раҳбарлик қилади.
Агентлик 2023 йил октябрь ойида ташкил этилган. 2021 йилда регуляторни ҳукуматдан мустақил, президент ва Олий Мажлисга ҳисобдор қилиш таклиф этилган бўлишига қарамай, орган Вазирлар Маҳкамасига бўйсунади.
Агентлик нафақат электр энергияси, балки табиий газнинг рақобатбардош бозорини тартибга солиш, лицензиялаш ва назорат қилиш, табиий ва суюлтирилган газ бозорида рақобатни қўллаб-қувватлаш, бозор жозибадорлигини таъминлаш, жамият ва миллий манфаатларни ҳимоя қилиш функцияларини бажариши керак эди.
Низомнинг қабул қилинган таҳририда агентлик Вазирлар Маҳкамасидан мустақил эмаслиги ва газ бозорини тартибга солиш функцияларига эга эмаслиги қайд этилган.
Агентлик Тошкент шаҳри Ойбек кўчаси 26-уйдаги бинода жойлашган бўлиб, у ерда Энергетика вазирлигининг Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги («Ўзатом») ҳам жойлашган.
Агентликнинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
- электр энергиясининг рақобатга асосланган улгуржи ва чакана бозорларини босқичма-босқич ташкил қилишни таъминлаш;
- бозорда рақобатни қўллаб-қувватлаш, бозорнинг жозибадорлигини ҳамда талаб ва таклифнинг мутаносиблигини таъминлаш;
- бозорнинг барча иштирокчилари учун тенг ҳуқуқ ва шаффофликни таъминловчи қонун-қоидаларга риоя этилиши устидан давлат назоратини ўрнатиш;
- бозор иштирокчилари фаолиятини лицензиялаш, уларнинг лицензия шартларига амал қилишини назорат қилиш;
- 2026 йилдан бошлаб электр энергиясини узатиш ва тақсимлаш учун ҳамда зарур бўлган бошқа ҳолларда тегишли тарифлар ва тўловлар миқдорларини тасдиқлаш;
- магистрал ва тақсимлаш электр тармоқларда юзага келадиган технологик йўқотишларнинг рухсат этилган меъёрларини тасдиқлаш;
- бозор конъюнктураси ва энергия ресурсларига бўлган эҳтиёждан келиб чиққан ҳолда ишлаб чиқариш ҳажмларини оширишни режалаштириш ва инфратузилмани яратишга қаратилган узоқ муддатли инвестиция сиёсатини шакллантириш ва амалга оширишда иштирок этиш;
- энергетика соҳасидаги қурилиш ва таъмирлаш ишларида маҳаллий товар ва хизматлар харид қилинишини рағбатлантирувчи механизмларни ишлаб чиқиш.
Шунингдек, агентлик электр энергияси нархи масаласида 2026 йилга қадар Идоралараро тариф комиссияси томонидан тарифларни белгилашда бевосита иштирок этади ва келишади. Орган аҳоли учун электр энергияси тарифларини белгилашда ижтимоий ҳимоя механизмларини жорий этади ва тарифларни белгилашда энергетика соҳасида амалга ошириладиган инвестиция режаларини инобатга олади.
2026 йил 1 январдан агентлик Вазирлар Маҳкамасига электр энергияси учун тарифлар ва тўловлар ҳажмини белгилаш бўйича таклифлар киритади.
Агентлик директори ва унинг ўринбосарлари бош вазирнинг тақдимномасига биноан президент томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимдан озод этилади.

Кабинет министров Узбекистана 30 апреля утвердил положение об Агентстве по развитию и регулированию рынка энергетики. Его возглавляет Шерзод Ходжаев.
Агентство было создано в октябре 2023 года. Орган подчиняется Кабинету министров, хотя в 2021 году предлагалось сделать регулятор независимым от правительства и подотчётным президенту и Олий Мажлису.
Ведомство должно было выполнять функции регулирования, лицензирования и контроля конкурентного рынка не только электроэнергии, но и природного газа, поддерживать конкуренцию на рынке природного и сжиженного газа, обеспечивать рыночную привлекательность и защищать общественные и национальные интересы.
В принятой версии положения говорится, что агентство не является независимым от Кабмина и не имеет функций по регулированию рынка газа.
Агентство расположилось в здании на улице Айбека, 26, где также находится Агентство по развитию атомной энергетики («Узатом») Министерства энергетики.
Основными задачами агентства определены:
• обеспечение поэтапного создания основанных на конкуренции оптового и розничного рынков электроэнергии;
• поддержка конкуренции на рынке электроэнергии, обеспечение привлекательности рынка и соразмерности спроса и предложения;
• государственный контроль за соблюдением законоположений, обеспечивающих всем участникам равные права и прозрачность основанных на конкуренции оптового и розничного рынков электроэнергии;
• лицензирование деятельности участников, основанных на конкуренции оптового и розничного рынков электроэнергии, а также контроль за соблюдением ими условий лицензии;
• утверждение размеров тарифов и платежей за передачу и распределение начиная с 2026 года электрической энергии, а также в иных необходимых случаях;
• утверждение нормативов допустимых технологических потерь электроэнергии в магистральных и распределительных электросетях при передаче и распределении электроэнергии;
• формирование и участие в реализации долгосрочной инвестиционной политики, направленной на планирование увеличения объёмов производства и создание инфраструктуры, исходя из конъюнктуры рынка и потребности в энергоресурсах;
• разработка механизмов, стимулирующих приобретение отечественных товаров и услуг, при выполнении строительных и ремонтных работ в сфере энергетики.
В части цен на электроэнергию до 2026 года агентство будет участвовать и согласовывать с Межведомственной тарифной комиссией при Кабмине установку тарифов. Орган также будет вводить механизмы социальной защиты при определении тарифов на электроэнергию для населения и учитывать инвестиционные планы, реализуемые в энергетическом секторе.
С 1 января 2026 года агентство будет вносить в Кабинет министров предложения по определению размеров тарифов и платежей на электроэнергию.
Директора агентства и его заместителей назначает и освобождает от должности президент по представлению премьер-министра.