Остона суди судьялар ҳукми асосида Қозоғистон собиқ миллий иқтисодиёт вазири Куандик Бишимбаевга рафиқаси Салтанат Нукенованинг ўлдирилишига доир иш бўйича ҳукм чиқарди, деб ёзмоқда Tengrinews.kz.
44 ёшли Бишимбаев ўз хотинини ўта шафқатсизларча қийноққа солиб ўлдирганликда айбдор деб топилиб, 24 йилга қаттиқ тартибли колонияга озодликдан маҳрум этилди.
Бишимбаевнинг амакиваччаси Бахитжан Байжанов ҳам қамоқ жазосига ҳукм қилинди — у жиноятни яширганликда айбланиб, тўрт йилга озодликдан маҳрум этилди.
Ҳукм эълон қилинишидан кадрлар. Қозоғистон Олий суди.
Тергов маълумотларига кўра, 2023 йилнинг 8 ноябридан 9 ноябрига ўтар кечаси Бишимбаев Остонадаги Bau ресторанида жанжал оқибатида 31 ёшли Нукеновани уриб ўлдирган. Прокурор хулосасига кўра, Нукенова бош мия жароҳати туфайли вафот этган. Унинг юзи ва танасида бир нечта кўкаришлар бўлган, бурни синган. Экспертиза натижалари шуни кўрсатганки, калтаклар тахминан саккиз соат давом этган. Бишимбаев воқеани ўз телефонида тасвирга олган; бу ёзувлар кейинроқ судда намойиш этилди.
Суд жараёнида маълум бўлишича, ўлдирилган Нукенованинг жасади рестораннинг VIP кабинасида бир неча соат ётган. Бу вақтда собиқ вазир фолбинга қўнғироқ қилиб, рафиқаси билан ҳаммаси жойида ёки йўқлигини билиб, иш учрашувлари ўтказган ва бошқа аёл билан ёзишган.
Айблов, шунингдек, Бишимбаев Нукеновани мунтазам калтаклаб келгани, унга ишлашни тақиқлагани ва мулоқот доирасини чеклаганини кўрсатди.
Бишимбаев қотилликдан сўнг дарҳол қўлга олинган. Суд мажлислари 2024 йил 11 мартда бошланган. Судда собиқ вазир рафиқасининг ўлимига сабаб бўлган жароҳатларни ўзи содир этганини тан олган, лекин қасддан қилинган қотиллик айбини тан олмаган.
• Куандик Бишимбаев 2016 йилнинг майидан декабригача Қозоғистон иқтисодиёт вазири бўлган. 2017 йил январь ойида у жуда катта миқдорда пора олганликда айбланиб ҳибсга олинган. 2018 йил мартида суд Бишимбаевни 10 йилга озодликдан маҳрум қилган, бироқ 2019 йил октябрь ойида собиқ вазир амнистия акти билан озод этилган.
• Бишимбаев иши Қозоғистонда ҳам, хорижда ҳам кенг резонансга сабаб бўлди. Бу каби жараён мамлакат тарихида биринчи марта онлайн трансляция қилинди. Апрель ойида Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев оиладаги зўравонликни жиноий жавобгарликка тортувчи қонунни имзолаган эди. Одамлар тилида у «Салтанат қонуни» деб аталади.

Суд в Астане на основании вердикта присяжных вынес приговор бывшему министру национальной экономики Казахстана Куандыку Бишимбаеву по делу об убийстве жены Салтанат Нукеновой, сообщает Tengrinews.kz.
44-летнего Бишимбаева признали виновным в истязании и убийстве с особой жестокостью своей супруги и назначили ему 24 года лишения свободы в колонии максимальной безопасности.
Тюремный срок также получил двоюродный брат Бишимбаева Бахытжан Байжанов — его приговорили к четырём годам лишения свободы по обвинению в укрывательстве преступления.
Кадры с оглашения приговора. Верховный суд Казахстана.
По версии следствия, в ночь с 8 на 9 ноября 2023 года Бишимбаев до смерти избил 31-летнюю Нукенову в ресторане Bau в Астане после ссоры. Согласно отчёту прокурора, Нукенова умерла от черепно-мозговой травмы. На её лице и теле были множественные синяки, а нос сломан. Результаты экспертизы показали, что побои продолжались около восьми часов. Бишимбаев снимал происходящее на телефон, позднее эти записи были продемонстрированы в суде.
Во время судебного процесса стало известно, что тело убитой Нукеновой несколько часов лежало в VIP-кабинке ресторана. В это время бывший министр созванивался с гадалкой, чтобы узнать, все ли в порядке с женой, проводил деловые встречи и переписывался с другой женщиной.
Обвинение также сообщило, что Бишимбаев регулярно избивал Нукенову, запрещал ей работать и ограничил круг её общения.
Бишимбаева задержали сразу после убийства. Судебные слушания начались 11 марта 2024 года. В суде бывший министр признал, что нанёс побои, которые повлекли смерть его жены, но отрицал вину в предумышленном убийстве.
- Куандык Бишимбаев был министром экономики Казахстана с мая по декабрь 2016 года. В январе 2017 года его задержали по обвинению в получении взятки в особо крупном размере. В марте 2018 года суд приговорил Бишимбаева к 10 годам колонии, но в октябре 2019 года экс-министр освободили по амнистии.
- Дело Бишимбаева получило широкий резонанс как в Казахстане, так и за его пределами. Впервые в истории страны процесс транслировался онлайн. В апреле президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев подписал закон о криминализации домашнего насилия. В народе его прозвали «законом Салтанат».