Еврокомиссия эълон қилган статистик маълумотларга кўра, 2023 йилда ўзбекистонлик сайёҳлар Шенген визаси учун 46,5 мингдан ортиқ сўров юборган, уларнинг 16,5 фоизи рад этилган, берилган кўп марталик визалар улуши бироз қисқарган.
Ўзбекистоннинг Шенген визалари бўйича статистика
Йил | Виза олиш учун аризалар сони | Берилган визалар (шу жумладан кўп марталик) | Кўп марталик визалар сони | Чекланган ҳудудда амал қилувчи виза | Рад этилган аризалар сони | Рад этилган аризалар улуши | Кўп марталик визалар учун аризаларни рад этиш даражаси |
2023 | 46 503 | 38 333 | 13 314 | 358 | 7654 | 16,5% | 34,7% |
2022 | 39 509 | 32 849 | 13 592 | 379 | 6385 | 16,1% | 41,4% |
2021 | 8929 | 7582 | 4367 | 153 | 921 | 10,6% | 57,6% |
2020 | 6770 | 5376 | 2098 | 66 | 1283 | 19,1% | 39,0% |
2019 | 33 931 | 27 937 | 7198 | 242 | 5621 | 16,6% | 25,8% |
Манба: Еврокомиссия.
Жами ҳисобда Ўзбекистон фуқаролари 2023 йили 2022 йилга (39,5 минг) нисбатан 17,7 фоиз кўп ариза топширган. Улардан 38,33 минг нафари виза олган, бу аввалги йилга нисбатан 16,7 фоизга кўпроқ.
Берилган визалар орасида кўп марталик визалар сони 13,3 мингтани ёки 34,7 фоизни ташкил этди. Бу 2022 йилга нисбатан 2 фоизга кам — ўшанда берилган кўп марталик визалар сони деярли 13,6 мингтани, уларнинг улуши эса 41,4 фоизни ташкил этган.
7654 нафар аризачига виза бериш рад этилган. Еврокомиссия маълумотларига кўра, рад этиш даражаси 16,5 фоизни ташкил этди, бу 2022 йилга нисбатан (16,4 фоиз) бироз юқори, аммо 2019 йилдаги пандемиядан олдинги ко’рсаткичдан (16,6 фоиз) камроқ.
Европа Комиссияси маълумотларига кўра, барча мамлакатлардан Шенген визаси учун жами 10,3 млндан ортиқ ариза келиб тушган. Улардан 8,49 млн нафари виза олган, рад этиш даражаси 16 фоизни ташкил этган ва 2022 йилга нисбатан деярли 2 фоизга камайган. Барча мамлакатларда берилган визалар ичида кўп марталик визалар улуши 54 фоизни ташкил этган.
Виза олиш учун энг кўп аризаларни Хитой (1,1 млн, 2022 йилда бу мамлакат фуқаролари 92,7 минг ариза билан 22-ўринда эди) Туркия (1 млн), Ҳиндистон (966 минг), Марокаш (591 минг) ва Россия фуқаролари топширган (520 минг).
Рад этишлар сони бўйича Африка давлатлари, Покистон, Сурия ва Шри-Ланка етакчилик қилмоқда. Ушбу мамлакатлар фуқаролари топширган аризачиларни рад этиш даражаси 35−50 фоизга етади.

Туристы из Узбекистана в 2023 году подали более 46,5 тысячи запросов на шенгенские визы, по 16,5% из них были получены отказы, а доля выданных многократных виз немного снизилась, следует из статистики, опубликованной Еврокомиссией.
Статистика по шенгенским визам в Узбекистане
Год
Заявлений
Выдано всего
Многокр.*
С огранич. терр. действием**
Отказов
В %
Отказы по многокр. визам
2023
46 503
38 333
13 314
358
7 654
16,5%
34,7%
2022
39 509
32 849
13 592
379
6 385
16,1%
41,4%
2021
8 929
7 582
4 367
153
921
10,6%
57,6%
2020
6 770
5 376
2 098
66
1 283
19,1%
39,0%
2019
33 931
27 937
7 198
242
5 621
16,6%
25,8%
* Многократных. ** С ограниченным территориальным действием. Источник: Еврокомиссия.
Всего узбекистанцы в прошлом году подали на 17,7% больше, чем в 2022 году (39,5 тысячи). Получили визы 38,33 тысячи заявителей, что на 16,7% больше прошлогоднего показателя.
Среди выданных виз доля многократных составила 13,3 тысячи, или 34,7%. Это на 2% меньше, чем в 2022 году — тогда число выданных многократных виз составило почти 13,6 тысячи, а их доля — 41,4%.
7654 заявителям отказали в выдаче визы. Доля отказов, по данным Еврокомиссии, составила 16,5%, что немного больше в сравнении с 2022 годом (16,4%), но меньше допандемийного показателя в 2019 году (16,6%).
По данным Еврокомиссии, всего со всех стран поступило свыше 10,3 млн заявок на шенгенские визы. Получили визы 8,49 млн заявителей, доля отказов составила 16%, по сравнению с 2022 годом она снизилась почти на 2%. Доля многократных виз, выданных во всех странах, составила 54%.
Больше всего заявлений на визы подали граждане Китая (1,1 млн, хотя в 2022 году эта страна была на 22-м месте с 92,7 тысячью заявками), Турция (1 млн), Индия (966 тысяч), Марокко (591 тысяча) и Россия (520 тысячи).
По числу отказов лидируют африканские страны, Пакистан, Сирия и Шри-Ланка. Доля отказов заявителям из этих государств достигает 35−50%.