Жаҳон метеорология ташкилотининг (ЖМТ) янги ҳисоботида айтилишича, Осиё 2023 йилда об-ҳаво, иқлим ва гидрологик хавф-хатарлар билан боғлиқ офатларга энг кўп мойил минтақа бўлган.
«Ҳисобот натижалари хавотирланарли. Минтақадаги кўплаб мамлакатларда 2023 йил тарихдаги энг иссиқ йил бўлди ва у қурғоқчилик ва жазирама тўлқинлардан тортиб сув тошқинлари ва бўронларгача бўлган экстремал ҳодисалар тўлқини билан бирга келди. Иқлим ўзгариши жамиятлар, иқтисодлар ва, энг муҳими, одамлар ҳаёти ва биз яшаётган муҳитга чуқур таъсир кўрсатувчи бундай ҳодисаларнинг частотаси ва интенсивлигини оширди», — деб ёзган ЖМТ бош котиби Селеста Сауло ҳисобот сўзбошисида.
Ҳарорат
ЖМТ маълумотларига кўра, 2023 йилда Осиёда йиллик ўртача сирт ҳарорати рекорд даражадаги иккинчи ўринни эгаллаган, бу 1991−2020 йиллардаги ўртача кўрсаткичдан 0,91 даражага ва 1961−1990 йиллардаги ўртача кўрсаткичдан 1,87 даражага юқори.
Айниқса, Ғарбий Сибирдан Ўрта Осиёгача ва Шарқий Хитойдан Япониягача ўртача юқори ҳарорат қайд этилган. Япония ва Қозоғистонда йил рекорд даражада иссиқ бўлган.
Ҳисоботда қайд этилишича, Осиёда яққол исиш тенденцияси 20-асрнинг иккинчи ярмида юзага келган. Минтақа глобал ўртача кўрсаткичдан тезроқ исимоқда ва унинг даражаси 1961−1990 йилларга нисбатан деярли икки баравар ошган.
Ёғингарчилик
Ёғингарчилик — ичимлик ва маиший эҳтиёжлар, қишлоқ хўжалиги, саноат ва гидроэнергетикани сув билан таъминлаш учун зарур бўлган асосий иқлим параметри. Ёмғирнинг ўзгариши ҳам қурғоқчилик ва тошқинларга олиб келади, деб тушунтиради ЖМТ.
2023 йилда Турон пасттекислигининг аксарият қисмида (Туркманистон, Ўзбекистон, Қозоғистон), Ҳиндукушда (Афғонистон, Покистон), Ҳимолай, Ганг дарёси минтақасида ва Осиёнинг бошқа ҳудудларида ёғингарчилик нормадан паст бўлган.
Шунингдек, Хитойнинг жануби-ғарбий қисмида ўтган йил давомида деярли ҳар ойда ёғингарчилик меъёридан кам бўлган, бу эса қурғоқчиликка олиб келган.
Музликлар
Музлик массаси минтақавий ҳарорат, ёғингарчилик ва сирт радиациясининг ўзгаришига сезгир ҳисобланади. Музликларнинг эриши, ўз навбатида, денгиз сатҳига, минтақавий сув айланишига ва музлик кўлларининг портлаши каби маҳаллий хавфларнинг пайдо бўлишига таъсир қилади, дейди ЖМТ.
Юқори тоғли Осиё — бу Тибет платосида жойлашган ҳудуд бўлиб, у қутб минтақаларидан ташқарида энг катта муз ҳажмини ўз ичига олади, музликлар тахминан 100 минг квадрат километр майдонни эгаллайди. Ҳисоботда айтилишича, сўнгги бир неча ўнйилликда бу музликларнинг аксарияти тез суръатлар билан чекинмоқда.
Юқори тоғли Осиё ҳудудида кузатилган 22 та музликдан 20 таси массасини йўқотишда давом этган. Вазият Шарқий Ҳимолайда рекорд даражадаги юқори ҳарорат ва қуруқ шароитлар туфайли янада оғирлашган. 2022−2023 йилларда Шарқий Тянь-Шандаги Урумчи №1 музлигида 1959 йилда кузатувлар бошланганидан буён иккинчи йирик салбий масса баланси қайд этилган.
Экстремал ҳодисалар
Халқаро фавқулодда вазиятлар тўғрисидаги маълумотлар базаси (EM-DAT) маълумотларига кўра, 2023 йилда Осиёда қайд этилган гидрометеорологик хавфларнинг 80 фоизидан ортиғини сув тошқинлари ва бўронлар ташкил этган, дейилади ҳисоботда.
Ўтган йил давомида Тинч океанининг шимоли ва Жанубий Хитой денгизининг ғарбий қисмида 17 та тропик циклон пайдо бўлган. Бу ўртача кўрсаткичдан паст, бироқ Хитой, Япония, Филиппин ва Корея Республикаси каби мамлакатларда кучли таъсирлар ва рекорд даражадаги ёғингарчилик кузатилди, таъкидланади ҳисоботда.
2023 йилда қайд этилган ҳодисаларда ўлимнинг асосий сабаби тошқинлар бўлган. Июнь, июль ва август ойларида Ҳиндистон, Покистон ва Непалда сув тошқинлари ва бўронлар 600 дан ортиқ одамнинг ҳаётига зомин бўлган. Жанубий Кореяда кучли муссон ёмғирлари ва бўронли об-ҳаво туфайли юзага келган сув тошқинлари ва кўчкилар оқибатида камида 40 киши ҳалок бўлган.
Ноябрь ойида кучли ёмғир Саудия Арабистони, Бирлашган Араб Амирликлари, Баҳрайн, Уммон ва Қатарда сув тошқинларига сабаб бўлган. Уммонда сув тошқини оқибатида 19 киши ҳалок бўлган.
Ўтган йили Осиёнинг кўплаб ҳудудларида ҳам экстремал ҳарорат кузатилган. Япония тарихидаги энг иссиқ ёзни бошдан кечирган. Хитойда ёзда ҳаво ҳароратининг кескин кўтарилишининг 14 та ҳолати қайд этилган, миллий метеостанцияларнинг қарийб 70 фоизи ҳароратни 40 даражадан ошиб кетганини қайд этган, 16 та станция эса ҳарорат рекордини янгилаган.
Ҳиндистонда апрель ва июнь ойларида кучли жазирама 110 га яқин одамнинг ўлимига сабаб бўлган. Қозоғистонда 14 киши ўрмон ёнғинлари қурбони бўлган.

В 2023 году Азия была регионом мира, наиболее подверженным бедствиям, связанным с погодными, климатическими и гидрологическими опасными явлениями, говорится в новом докладе Всемирной метеорологической организации (ВМО).
«Выводы доклада отрезвляют. Во многих странах региона 2023 год стал самым жарким за всю историю наблюдений и сопровождался шквалом экстремальных явлений: от засухи и волн тепла до наводнений и штормов. Изменение климата усугубило частоту и интенсивность таких явлений, оказав глубокое воздействие на общество, экономику и, что самое главное, на жизнь людей и окружающую среду, в которой мы живём», — написала в предисловии к докладу генеральный секретарь ВМО Селеста Сауло.
Температура
По данным ВМО, среднегодовая приземная температура в Азии в 2023 году была второй по величине за всю историю наблюдений, на 0,91 градуса Цельсия выше среднего значения за 1991−2020 годы и на 1,87 градуса выше среднего значения за 1961−1990 годы.
Особенно высокие средние температуры были зафиксированы от Западной Сибири до Центральной Азии и от Восточного Китая до Японии. В Японии и Казахстане год был рекордно теплым.
В докладе отмечается, что явная тенденция потепления в Азии обозначилась во второй половине 20-го века. Потепление в регионие происходит быстрее, чем в среднем по миру, а его скорость почти удвоилась по сравнению с периодом 1961−1990 годов.
Осадки
Осадки являются ключевым климатическим параметром, необходимым для обеспечения водой для питьевых и бытовых целей, сельского хозяйства, промышленности и гидроэнергетики. Колебания количества осадков также приводят к засухам и наводнениям, поясняет ВМО.
В 2023 году количество осадков было ниже нормы на большей части Туранской низменности (Туркменистан, Узбекистан, Казахстан), в Гиндукуше (Афганистан, Пакистан), в Гималаях, в районе Ганга и других территориях Азии.
Так, в Юго-Западном Китае почти каждый месяц на протяжении прошлого года выпадало меньше нормы осадков, что привело к засухам.
Ледники
Масса ледникового льда чувствительна к изменениям региональной температуры, осадков и поверхностной радиации. Таяние ледников, в свою очередь, влияет на уровень моря, региональные водные циклы и возникновение локальных опасностей, таких как прорывы ледниковых озёр, уточняет ВМО.
Высокогорная Азия — это область с центром на Тибетском нагорье, где находится самый большой объем льда за пределами полярных регионов: ледники занимают площадь около 100 тысяч кв. км. В течение последних нескольких десятилетий большинство этих ледников отступают, причём ускоренными темпами, говорится в докладе.
20 из 22 наблюдаемых ледников в высокогорном регионе Азии продолжили терять массу. Ситуацию усугубила рекордно высокая температура и засушливые условия в Восточных Гималаях. В 2022—2023 годы на леднике Урумчи №1 в Восточном Тянь-Шане был зафиксирован второй по величине отрицательный баланс массы с начала наблюдений в 1959 году.
Экстремальные явления
Согласно данным Международной базы данных о чрезвычайных ситуациях (EM-DAT), в 2023 году более 80% зарегистрированных гидрометеорологических опасных явлений в Азии были паводками и штормами, говорится в докладе.
За прошлый год в западной части севера Тихого океана и в Южно-Китайском море сформировалось 17 получивших имена тропических циклонов. Это ниже среднего, но в таких странах, как Китай, Япония, Филиппины и Республика Корея, все равно наблюдались серьёзные последствия и рекордные осадки, отмечается в докладе.
Наводнения были основной причиной гибели людей в событиях, о которых сообщалось в 2023 году. В июне, июле и августе в Индии, Пакистане и Непале в результате наводнений и штормов погибло более 600 человек. В Южной Корее по меньшей мере 40 человек погибли в результате наводнений и оползней, вызванных сильными муссонными дождями и штормовой погодой.
В ноябре сильные дожди вызвали паводки в Саудовской Аравии, Объединённых Арабских Эмиратах, Бахрейне, Омане и Катаре. В Омане наводнение унесло жизни 19 человек.
Во многих частях Азии в прошлом году также наблюдались экстремальные температуры. Япония пережила самое жаркое лето за всю историю наблюдений. В Китае летом было зарегистрировано 14 случаев экстремального повышения температуры, при этом около 70% национальных метеорологических станций зафиксировали превышение показателя в 40 градусов, а на 16 станциях температурный рекорд был побит.
В Индии из-за сильной жары в апреле и июне около 110 человек погибли от теплового удара. В Казахстане жертвами лесных пожаров стали 14 человек.