15 май куни Самарқандда тўртинчи Coca-Cola заводи тантанали равишда очилди. Ўзбекистонда ҳозирда учта завод — Тошкент, Наманган ва Урганчда фаолият юритмоқда, шунингдек, Наманган вилоятида завод қурилмоқда, у 2024 йил охирида битказилади ва 2025 йил бошида фойдаланишга топширилади.
Самарқанд заводининг очилиш ва ишга тушириш маросимида Coca-Сola бошқаруви раиси ва бош директори Жеймс Куинси, Anadolu Group бош директори Бурак Башарир, инвестиция, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов, Самарқанд вилояти ҳокими Эркинжон Турдимов, Coca-Cola компаниясининг Евроосиё ва Яқин Шарқ минтақаси президенти Седеф Салинган Шаҳин, Америка Қўшма Штатлари элчиси Жонатан Хеник, Туркия Республикаси элчиси Олган Бекар, шунингдек, Соса-Cola Ichimligi компанияси бош директори Эзел Агаоглу иштирок этди.
Шунингдек, тадбирда Anglesey Food (Korzinka) компаниялар оиласи асосчиси Зафар Хошимов, Bon! қаҳвахоналар тармоғи рахбари Беҳзод Ашуров ва алкоголсиз ичимликлар ва шарбатлар ишлаб чиқарувчилар ассоциацияси раҳбари Альфия Мусина каби бизнес вакиллари иштирок этди.
Жеймс Куинси ўзининг очилиш нутқида Coca-Cola компаниясининг Самарқандга киритган сармояси Ўзбекистоннинг иқтисодий ўсиш потенциалига бўлган ишончни акс эттиришини таъкидлади. Компания янги иш ўринлари яратишга, иқтисодий ривожланишга, кўмаклашишга ва одамлар ҳаётини яхшилашга қаратилган жамоат ташаббусларини қўллаб-қувватлашга интилмоқда, дея таъкидлади Coca-Cola бош директори.
«Барқарор ривожланиш бизнинг фаолиятимизнинг асосидир. Ушбу заводда кўлланадиган замонавий технологиялар атроф-муҳитга таъсирни камайтиради. Биз фойдаланадиган ҳар бир томчи сувни тўлдиришга интиламиз ва қадоқларимиз қайта ишланиши мумкин. Бу эса айланма иқтисодиётни қўллаб-қувватлайди», — деди Жеймс Куинси.
Чиқишлар якунлангандан сўнг иштирокчилар Самарқанддаги бутун заводнинг ишини бошлаган рамзий тугмани босди. Иштирокчилар олдида турли хил Coca-Cola маҳсулотларининг биринчи партияси суюқлик билан тўлдирилди.
Anadolu Group бош директори Бурак Башарир журналистларга берган интервьюсида Ўзбекистон иқтисодиётига 500 млн доллар сармоя киритгани ҳақида гапириб, «Ўзбекистон ҳукумати, ўзбек истеъдодлари ва ўзбек ишбилармонлик муҳитига 100 фоиз ишониши»ни таъкидлади.
«Биз Наманган ишлаб чиқариш майдончасига сармоя киритмоқимиз. Шунингдек, биз учун энг муҳими бўлган одамларимизга, совутиш камераларига ва тарқатиш тармоғига сармоя киритишда давом этамиз. Биз Ўзбекистонда истеъдодларни ривожлантирмоқдамиз ва менинг шахсий KPI`им, эҳтимол, баъзи ўзбек истеъдодлари Coca-Cola Icecek ва Anadolu Group фаолият юритаётган бошқа мамлакатларда қандай ишлай бошлашини кўришдир», — деди Бурак Башарир.
Coca-Cola компаниясининг Ўзбекистондаги навбатдаги лойиҳаси Наманган вилоятида янги завод қурилиши бўлиб, у амалдаги заводни алмаштиради. Март ойи охирида Ўзбекистон CCI бош директори президентга инвестиция лойиҳасини тақдим этган эди.

15 мая в Самарканде торжественно открылся четвёртый завод Coca-Cola. В Узбекистане сейчас работают три завода — в Ташкенте, Намангане и Ургенче, — а также строится завод в Наманганской области, который достроят в конце этого года и введут в эксплуатацию в начале следующего.
В церемонии открытия и запуска самаркандского завода приняли участие председатель правления и генеральный директор Coca-Cola Джеймс Куинси, председатель правления Anadolu Group Тунжай Озилхан, генеральный директор Anadolu Group Бурак Башарир, министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, президент региона Евразии и Ближнего Востока компании Coca-Cola Седеф Салинган Шахин, посол Соединённых Штатов Америки Джонатан Хеник, посол Турецкой Республики Ольган Бекар, а также генеральный директор Coca-Cola Ichimligi в Узбекистане Эзель Агаоглу.
Также на мероприятии присутствовали такие представители бизнеса, как основатель семейства компаний Anglesey Food (Korzinka) Зафар Хашимов, руководитель сети кофеен Bon! Бехзод Ашуров и глава Ассоциации производителей безалкогольных напитков и соков Альфия Мусина.
В своей вступительной речи Джеймс Куинси отметил, что инвестиции Coca-Cola в Самарканд отражают веру в потенциал экономического роста Узбекистана. Компания стремится создавать новые рабочие места, способствовать экономическому развитию и поддерживать общественные инициативы, направленные на улучшение жизни людей, подчеркнул CEO Coca-Cola.
«Устойчивое развитие лежит в основе нашей деятельности. Современные технологии, применяемые на этом заводе, сводят к минимуму воздействие на окружающую среду, экономят ресурсы и сокращают количество отходов. Мы стремимся к тому, чтобы каждая капля воды, которую мы используем, восполнялась, и наша упаковка была пригодна для вторичной переработки, что поддерживает экономику замкнутого цикла», — заявил Джеймс Куинси.
После окончания выступлений участники нажали на символическую кнопку, давшей старт работе всего завода в Самарканде. На глазах присутствовавших первая партия различной продукции Coca-Cola наполнилась жидкостью.
Гендиректор Anadolu Group Бурак Башарыр в интервью журналистам рассказал о 500 млн долларов инвестиций в экономику Узбекистана, подчеркнув «100% доверие узбекскому правительству, узбекским талантам и узбекской деловой среде».
«Мы собираемся инвестировать в производственную площадку в Намангане. Мы также продолжаем инвестировать в холодильные камеры, дистрибьюторскую сеть, в наших людей, что является самым главным. Мы развиваем таланты в Узбекистане, и мой личный KPI, вероятно, заключается в том, чтобы увидеть, как некоторые из узбекских талантов начнут работать в других странах, в которых оперируют Coca Cola Icecek и Anadolu Group», — сказал Бурак Башарыр.
Следующий проект Coca-Cola в Узбекистане — это строительство нового завода в Наманганской области, который заменит действующий. В конце марта генеральный директор CCI Узбекистан презентовал инвестпроект президенту.