Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қўмитаси ташкил этилади. Бу президентнинг 24 майдаги қарорида назарда тутилган.
Қўмита Кончилик саноати ва геология вазирлиги ҳузуридаги Кон-геологик ва саноат хавфсизлигини назорат қилиш инспекцияси негизида тузилади.
Инспекциянинг ўзи кончилик саноати ва геология назорати инспекцияси этиб қайта ташкил этилмоқда.
Қўмита ядро энергияси ва ядро технологиялари объектларида радиация ва ядро хавфсизлигини таъминлаш, шунингдек, хавфли ишлаб чиқариш объектларида саноат хавфсизлиги соҳаларида ягона давлат сиёсатини амалга ошириш ва мувофиқлаштириш бўйича ваколатли республика ижро этувчи ҳокимият органи ҳисобланади.
Қўмита таркибига 110 кишидан иборат штат, шунингдек, ёқилғи қуйиш шохобчалари, газ қуйиш шохобчалари, нефть ва газни бирламчи қайта ишлаш, магистраль қувурлар ва газ иншоотлари хавфсизлигини таъминлаш, донни сақлашда саноат хавфсизлиги назорат қилиш, истироҳат боғлари фаолиятини назорат қилиш ва бошқа функциялари берилган.
Қўмита таркибида юридик шахс ташкил этмаган ҳолда давлат бюджетидан молиялаштириладиган Радиация ва ядро хавфсизлиги департаменти ташкил этилмоқда.
Қўмита таркибида давлат органи шаклидаги Радиация ва ядро хавфсизлиги бўйича илмий-техника маркази ҳам бўлади.
Қўмита мансабдор шахслари давлат назоратини амалга оширишда қуйидаги ҳуқуқларга эга:
- қўмитанинг назорати остидаги объектларга тўсқинликсиз кириш;
- хавфли ишлаб чиқариш объектларида саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги талабларига риоя этилишини назорат қилиш;
- саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги талабларига риоя этмаган ҳолда олиб борилаётган ёки бахтсиз ҳодиса ва авария содир бўлишига олиб келиши мумкин бўлган ишларни тўхтатиб туриш, шунингдек, одамлар ҳаёти хавф остида қолганда уларни иш жойларидан олиб чиқиш;
- ўз ваколатлари доирасида қонунчилик ва техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларини бузганлик учун ташкилотларнинг мансабдор шахслари ва жисмоний шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиш тўғрисида қарорлар қабул қилиш.
Қўмитанинг республика ҳудудларида қурилаётган ва фойдаланилаётган атом энергиясидан фойдаланиш объектлари ҳолатининг доимий назоратини таъминловчи ходимларининг жойлашуви бевосита мазкур объектларда амалга оширилади.
Қўмита ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган, бюджетдан ташқари саноат хавфсизлиги соҳасини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилди. Жамғарма саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги соҳасида давлат хизматларини кўрсатишдан қонунчиликда белгиланган тартибда ва миқдорларда қўмитага тушадиган, қўмита томонидан хўжалик юритувчи субъектлар, уларнинг мансабдор шахслари ва жисмоний шахслардан саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги соҳасидаги қонунчилик ҳамда техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатлар талабларини бузганлик учун қонунчиликда белгиланган тартибда ва миқдорларда ундириладиган жарималар суммасининг 40 фоизи миқдоридаги маблағлар ҳисобидан молиялаштирилади.
Қўмитага Энергетика вазирлиги, Тоғ-кон саноати ва геология вазирлиги ҳамда Атом энергияси агентлиги билан биргаликда 2025 йил 1 сентябрга қадар республикада атом энергетикасининг ривожланиш даражаси ва халқаро нормалардан келиб чиқиб, департаментнинг штат бирликлари сонини ошириш тўғрисидаги асосланган таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилди.
2024 йил 1 декабрга қадар халқаро молия институтлари ва консалтинг компанияларини тўғридан-тўғри жалб қилган ҳолда Қўмита фаолиятини ривожланган давлатларнинг саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги, лифтлар ва истироҳат боғлари аттракционлари хавфсизлигини назорат қилиш соҳасидаги илғор тажрибаси асосида такомиллаштириш бўйича таклифларни тайёрлаш топширилди.
Аввалроқ Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги негизида Атом энергияси агентлиги ташкил этилилаётгани, у Энергетика вазирлигидан Вазирлар Маҳкамасига ўтиши ҳақида хабар берилганди. Агентлик компаниялар билан тўғридан-тўғри шартномалар тузиш, хўжалик жамиятлари ташкил этиш, иқтисодиётдаги лойиҳаларни молиялаштириш ҳуқуқини олади.

Комитет промышленной, радиационной и ядерной безопасности создаётся при Кабинете министров Узбекистана. Это предусмотрено указом президента от 24 мая.
Комитет образуется на базе Инспекции по контролю горнодобывающей геологической и промышленной безопасности при Министерстве горнодобывающей промышленности и геологии.
Функции инспекции.
Сама инспекция реорганизуется в Инспекцию по контролю горнодобывающей промышленности и геологии.
Комитет определяется уполномоченным органом исполнительной власти по реализации и координации единой государственной политики в области обеспечения радиационной и ядерной безопасности на объектах атомной энергетики и ядерных технологий, а также промышленной безопасности на опасных производственных объектах.
Комитету передаётся штат из 110 человек, а также функции по контролю автозаправочных станций, АГЗС и АГНКС, первичной переработки нефти и газа, безопасность магистральных труб и газового хозяйства, контроль деятельности парков отдыха, промышленной безопасности при хранении зерна, контроль эксплуатации лифтов и другие.
В структуре комитета создаётся Департамент радиационной и ядерной безопасности, финансируемый за счёт средств госбюджета без образования юридического лица.
При комитете также появится Научно-технический центр радиационной и ядерной безопасности в форме государственного учреждения.
Должностные лица комитета при осуществлении госконтроля наделены правами:
- беспрепятственного доступа к подконтрольным комитету объектам;
- контролировать соблюдение требований промышленной, радиационной и ядерной безопасности на опасных производственных объектах;
- приостанавливать работы, которые ведутся без соблюдения требований промышленной, радиационной и ядерной безопасности или могут привести к возникновению несчастных инцидентов и аварий, а также выводить людей с рабочих мест при возникновении угрозы их жизни;
- принимать решения о привлечении к административной ответственности должностных лиц организаций и физических лиц за нарушения требований законодательства и нормативных документов в области технического регулирования в пределах своих полномочий.
Персонал комитета, обеспечивающего постоянный контроль за состоянием строящихся и эксплуатируемых в регионах страны объектов использования атомной энергии, размещается непосредственно на этих объектах.
При комитете образован внебюджетный Фонд по поддержке сферы промышленной безопасности без статуса юридического лица. Он финансируется за счёт средств, поступающих в комитет от оказания госуслуг в области промышленной, радиационной и промышленной безопасности, средств в размере 40% суммы штрафов, взыскиваемых комитетом у хозяйствующих субъектов, их должностных лиц и физических лиц за нарушение требований законодательства в области промышленной, радиационной и ядерной безопасности и других источников.
Комитет совместно с Министерством энергетики, Министерством горнодобывающей промышленности и геологии, Агентством по атомной энергии до 1 сентября 2025 года поручено внести в Кабмин обоснованные предложения по увеличению количества штатных единиц Департамента, исходя из уровня развития атомной энергетики в стране и международных норм.
До 1 декабря поручено подготовить предложения по совершенствованию деятельности комитета на основе передового опыта развитых государств в области контроля промышленной, радиационной и ядерной безопасности, безопасности лифтов и парковых аттракционов с прямым привлечением международных финансовых институтов и консалтинговых компаний.
Ранее мы сообщали, что на базе Агентства по развитию атомной энергетики создаётся Агентство по атомной энергии, которое переходит из структуры Минэнерго в Кабмин. Агентство получает право заключать прямые договора с компаниями, создавать хозяйственные общества, финансировать проекты в экономике.