Ўзбекистон ва Россия кам қувватли атом электр станциялари (КҚАЭС) қуришда ҳамкорлик қилиши мумкин. Бу ҳақда Россия ҳукуматининг душанба куни эълон қилинган 22 майдаги қарорида айтилган.
Ҳужжатда «Росатом» давлат корпорациясига Ўзбекистон томони билан музокаралар олиб бориш ва келишувга эришилгандан сўнг 2018 йил 19-октябрдаги Москва ва Тошкент ўртасида Ўзбекистонда атом электр станциясини қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги протоколни имзолаш топширилган.
Баённома лойиҳасига кўра, томонлар Ўзбекистонда нафақат иккита энергоблокли (ҳар бири 1,2 ГВт) 2,4 ГВт қувватга эга юқори қувватли атом электр станциясини қуришда, балки «ҳар бири 55 МВтгача бўлган, Россия дизайни бўйича босимли сув реакторига асосланган ва ҳар бири 6 тагача энергия блокидан иборат атом электр станциялари» қурилишида ҳам ҳамкорлик қилади.
Бундай қувват сув билан совитиладиган ядро реакторига асосланган РИТМ-200Н реакторга хос (55 МВт). Ушбу реакторлар Россиянинг атом музёрар кемаларида қўлланилади. Бундай биринчи атом электр станциясини Ёқутистонда қуриш режалаштирилган.
Аввалроқ Ўзбекистон президентининг фармони билан Атом энергиясини ривожлантириш агентлиги негизида Атом энергияси агентлиги ташкил этилгани, у Энергетика вазирлиги тизимидан Вазирлар Маҳкамаси тасарруфига ўтказилгани ҳақида хабар берган эдик. Агентлик корхоналар билан тўғридан-тўғри шартномалар тузиш, тадбиркорлик субъектларини ташкил этиш, иқтисодиётдаги лойиҳаларни молиялаштириш ҳуқуқини олди.
Бундан ташқари, Саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қўмитаси ташкил этилмоқда, у ядро энергетикаси ва ядро технологиялари объектлари, шунингдек, хавфли ишлаб чиқариш объектларида хавфсизлик сиёсати учун масъулдир.

Узбекистан и Россия могут сотрудничать в строительстве атомных электростанций малой мощности (АСММ). Об этом говорится в распоряжении правительства России от 22 мая, которое было опубликовано в понедельник.
Документом госкорпорации «Росатом» поручено провести переговоры с узбекистанской стороной и по достижении договорённости подписать протокол о внесении изменений в межправительственное соглашение между Москвой и Ташкентом о сотрудничестве в строительстве в Узбекистане атомной электростанции от 19 октября 2018 года.
Согласно проекту протокола, стороны будут сотрудничать не только в строительстве в Узбекистане АЭС большой мощности на 2,4 ГВт с двумя энергоблоками (по 1,2 ГВт каждый, АЭС БМ), но и в строительстве «атомных электростанций в составе до 6 энергоблоков каждая на основе водо-водяного энергетического реактора по российскому проекту установленной мощностью каждого энергоблока до 55 МВт».
Такой мощностью (55 МВт) обладают реакторные установки на основе водо-водяного энергетического ядерного реактора РИТМ-200Н. Эти реакторы используются в российских атомных ледоколах. Первую такую АСММ планируется построить в Якутии.
Ранее мы сообщали, что указом президента Узбекистана на базе Агентства по развитию атомной энергетики создаётся Агентство по атомной энергии, которое переходит из структуры Минэнерго в Кабинет министров. Агентство получило право заключать прямые договора с компаниями, создавать хозяйственные общества, финансировать проекты в экономике.