Ўтган ҳафта Папуа-Янги Гвинея шимолида содир бўлган кўчки оқибатида 2000 дан ортиқ одам тириклайин кўмилиб қолгани тахмин қилинмоқда. Бу ҳақда Табиий офатларни бошқариш миллий маркази ўзининг БМТга йўллаган мактубида маълум қилди, дея хабар бермоқда AP. Мамлакат ҳукумати расман халқаро ёрдам сўради.
Агентлик маълумотларига кўра, бу кўрсаткич БМТнинг 670 киши ўлганини тахмин қилганидан уч баравар кўп. Ҳозиргача фақат олти кишининг жасади топилган.
БМТ берган баҳо Ямбали қишлоғи ва Энга провинцияси маъмуриятининг ҳисоб-китобларига асосланади, унга кўра, кўчкидан 150 дан ортиқ уй зарар кўрган. Папуа-Янги Гвинея бош вазирининг идораси ҳукуматнинг қурбонлар сони нимага асослангани ҳақида тушунтириш сўраган журналистларга жавоб бермади.
Табиий офат кўламини аниқлаш ердаги оғир шароит, жумладан, қишлоқнинг узоқлиги, телекоммуникациялар етишмовчилиги ва бутун ҳудуд бўйлаб қабилалараро урушлар туфайли қийин кечмоқда, деди агентлик. Шу сабабли гуманитар ёрдам карвонлари ҳарбий кузатувни талаб қилади.
«Вазият ностабиллигича бўлиб қолмоқда, чунки кўчки аста-секин пасайиб, қутқарув гуруҳлари ва омон қолганлар учун доимий хавф туғдирмоқда», — дейилади миллий марказ мактубида. Биринчи экскаватор фожиа жойига якшанба кунига келибгина етказилган.
Энга провинциясида 24 май, жумага ўтар кечаси кўчки содир бўлганди. Камида 150 та уй вайроналар остида қолган. 1250 га яқин одам ўз уйини тарк этишга мажбур бўлди. Маҳаллий расмийларнинг таъкидлашича, минтақада аҳоли зич жойлашган ва уларнинг кўпи ёшлар ҳисобланади. Ҳукумат ҳалок бўлганларнинг кўпчилиги 15 ёшгача бўлган болалар эканидан хавотирда.

Более 2000 человек, предположительно, оказались погребены заживо в результате схода оползня на прошлой неделе на севере в Папуа — Новой Гвинее. Об этом сообщил национальный центр по борьбе со стихийными бедствиями в письме в ООН, передаёт AP. Правительство страны официально запросило международную помощь.
Правительственная цифра примерно в три раза превышает оценку ООН в 670 погибших, отмечает агентство. На данный момент обнаружены останки только шести человек.
Оценка ООН основана на расчётах властей деревни Ямбали и провинции Энга, согласно которым под оползнем оказались более 150 домов. Офис премьер-министра Папуа — Новой Гвинеи не ответил на запрос журналистов, просивших объяснить, на чем основана правительственная оценка числа погибших.
Определить масштабы катастрофы сложно из-за тяжёлых условий на местах, в том числе из-за удалённости деревни, отсутствия телекоммуникаций и межплеменных войн по всей провинции, уточняет AP. Из-за этого конвои с гуманитарной помощью нуждаются в военном сопровождении.
«Ситуация остаётся нестабильной, поскольку оползень продолжает медленно сходить, создавая постоянную опасность как для спасательных команд, так и для выживших», — сказано в письме национального центра. Первый экскаватор доставили на место трагедии только в воскресенье.
Оползень обрушился на провинцию Энге ночью в пятницу, 24 мая. Под завалами оказалось не менее 150 домов. Около 1250 человек вынужденно покинули дома. По словам местных властей, этот регион является густонаселённым, с преимущественно молодым населением. Правительство опасается, что многие погибшие — дети до 15 лет.
США и Австралия заявили, что помогут Папуа — Новой Гвинее в спасательных и восстановительных работах.