Италиянинг Рим шаҳридаги Бонапарт саройида таниқли мода фотографи Марио Тестинонинг «Гўзал дунё» кўргазмаси очилди. Унда, жумладан, Ўзбекистонда суратга олинган асарлар тақдим этилган, дея хабар қилди Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати.
Фотограф Ўзбекистонда икки марта бўлган. Кўргазмадан қорақалпоғистонлик, сурхондарёлик ва бухоролик келинлар, шунингдек, курашчининг суратлари ўрин олган.
Лойиҳа Arthemisia компанияси томонидан DomusArtium билан ҳамкорликда Маданияти ва санъатини ривожлантириш жамғармаси, Art Partner ва Generali ValoreCultura кўмагида тайёрланди ҳамда ишлаб чиқилди.
«Ушбу лойиҳа яратилган лаҳзадан буён мен уни „Гўзал дунё“ деб аташ зарурлигини ҳис этдим, чунки илгари бўлмаган жойларда кўркамликнинг янги турларини кашф қилдим. Ўз саёҳатларим давомида шуни англадимки, агар мамлакат ўз тарихи ва анъаналари ўртасидаги риштани йўқотса, чинакамига нимадир бебаҳо нарса йўқотилади. Ўзбекистон ўзининг бой маданий ва тарихий ҳикоянавислиги билан мени лол қолдирди ва бу жиҳатлар кўргазма лойиҳамда ўз аксини топган», — деди Марио Тестино.
Тадбирнинг махсус меҳмони Ўзбекистон халқ артисти Абдуҳошим Исмоилов бўлди. У созандалар билан биргаликда ғижжак, рубоб ва доирада анъанавий ўзбек миллий куйларини ижро этди.

В палаццо Бонапарт в Риме (Италия) открылась выставка «Прекрасный мир» известного фотографа мира моды Марио Тестино. На ней представлены работы, снятые в том числе в Узбекистане, сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Фотограф был в Узбекистане два раза. В экспозиции представлены фотографии невест из Каракалпакстана, Сурхандарьи и Бухары, а также снимок борца кураша.
марио тестино, прекрасный мир, фонд развития культуры и искусства, выставки
Проект подготовлен и спродюсирован компанией Arthemisia в сотрудничестве с DomusArtium при поддержке Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, Art Partner и Generali ValoreCultura.
«С момента создания этого проекта я почувствовал необходимость назвать его „Прекрасный мир“, потому что я открывал новые виды красоты в местах, где раньше не был. Узбекистан поразил меня своим богатым культурно-историческим нарративом, и это отразилось в моем выставочном проекте», — отметил Марио Тестино.
Специальным гостем мероприятия стал Народный артист Узбекистана Абдухошим Исмаилов. Он вместе с другими музыкантами исполнил традиционные узбекские национальные мелодии на гиджаке, рубабе и дойре.