Шавкат Мирзиёев 27 май куни Кўксарой қароргоҳида Россия президенти Владимир Путин билан тор доирадаги учрашув ўтказди.
Ўзбекистон раҳбари матбуот хизматининг хабар қилишича, «Ўзбекистон-Россия кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва чуқурлаштириш масалалари» кўриб чиқилди.
Президентлар минтақавий ва халқаро кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашди.
Кремль матбуот хизмати хабарига кўра, Шавкат Мирзиёев Владимир Путиннинг ташрифи «тарихий бўлишига» ишонч билдирди.
У Россия президентининг илк ташрифларидан бирида Ўзбекистонни танлагани учун миннатдорлик билдирди: «Бу Ўзбекистонга ва кўп миллатли Ўзбекистон халқига бўлган юксак ҳурматдир».
Ўзбекистон президенти мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 10 миллиард долларга етганини таъкидлади. «Бу йилги ўсиш 30 фоизни ташкил этади, бу — жуда яхши кўрсаткич. Мен ва менинг ҳамкасбларим яқин келажакда буни 20 миллиардга етказиш учун ҳаракатдамиз. Ҳақиқий муваффақиятлар мавжуд», — дейди у.
Шавкат Мирзиёев ташриф доирасида икки мамлакат минтақалари форумини ўтказиш ташаббусини қўллаб-қувватлагани учун Владимир Путинга миннатдорлик билдирди. Унда 28 та ҳудуд етакчилари иштирок этади.
«Биз ҳудудларга аралашмасдан, балки уларга ёрдам берсак, натижалар жуда юқори бўлади. Демак, бугунги кун ижобий натижалар беради, деб ўйлайман», — деди Ўзбекистон президенти.
Владимир Путин: «Бундай вакиллик делегациясининг Ўзбекистонга келгани бежиз эмас. Бу стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларининг ўзига хос хусусиятини таъкидлайди».
«Иқтисодий алоқаларнинг ривожланиш темпи ҳақиқатан ҳам жуда таъсирли», — деди Россия президенти. Бироқ, Россия статистикасига кўра, савдо айланмаси «бироз камроқ». «Аммо, умуман олганда, биз сизнинг савдо айланмангизнинг 15,5 фоизини эгаллаймиз, бу — яхши натижа. Ишончим комилки, айни суръатни инобатга олган ҳолда бу кўпроқ бўлади: жорий йилнинг биринчи чорагида, бизнинг статистикамизга кўра, темп жуда қаттиқ: 20% дан ортиқ. Бу — жуда яхши натижа», — дея қўшимча қилди у.
«Сизнинг саъй-ҳаракатларингиз, Ўзбекистон ҳукуматининг саъй-ҳаракатлари туфайли савдо-иқтисодий алоқаларимиз, айниқса, саноат кооперацияси ва юқори технологиялар соҳасида истиқболли тус олмоқда. Бу — энг муҳими. Ўзаро ҳамкорликнинг анъанавий йўналишлари ҳам яхши даражада сақланиб, яхши суръатларда ривожланмоқда», — деди Россия президенти.
У Шавкат Мирзиёевнинг ҳудудлар форуми ўта муҳим йўналиш экани, бу ерда, асосийси, «одамларни безовта қилмаслик, шароит яратиш» деган фикрга қўшилди. «Ишончим комилки, бу ҳақиқатан ҳам савдо-иқтисодий ва гуманитар алоқаларимиз ривожига ҳисса қўшади, бунга ҳеч қандай шубҳа йўқ», — деди Владимир Путин.
Ўзбекистон президенти матбуот хизмати хабарига кўра, президентлар етакчи корхоналарнинг қўшма лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш бўйича Қўшма инвестиция платформасини ишга тушириш юзасидан келишувга эришди.
Энергетика, жумладан, атом энергетикаси, қишлоқ хўжалиги, инновациялар, миграция, хавфсизлик ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш масалалари атрофлича кўриб чиқилди.
Таълим ва муҳандис кадрлар тайёрлаш соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. Ўзбекистонда Бауман номидаги Москва техника университети ва Бутунроссия ташқи савдо академиясининг филиалларини очиш бўйича келишувларга эришилди.
Турли маданий-гуманитар алмашинувларнинг ривожланиши юқори баҳоланди. Ташриф давомида Маданий ҳамкорлик дастури қабул қилинади.
Владимир Путиннинг ташрифи арафасида парламент аъзоларининг учрашувлари, сиёсий маслаҳатлашувлар, «Иннопром» кўргазмаси, икки мамлакат етакчи муҳандислик-техника олий ўқув юртлари ректорлари ва тиббиёт муассасалари раҳбарларининг конференсиялари бўлиб ўтди. Рус санъати ҳафталиги тадбирлари Тошкентда ҳам давом этмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 мая провёл в резиденции «Куксарой» встречу с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным в узком формате.
Как сообщила пресс-служба главы Узбекистана, рассматривались вопросы «дальнейшего развития и углубления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнёрства и союзничества». Президенты также обменялись мнениями по вопросам региональной и международной повестки.
По данным пресс-службы Кремля, Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что визит Владимира Путина «на самом деле будет историческим».
Он выразил благодарность, что президент РФ выбрал для одного из первых визитов Узбекистан: «Это большое уважение к Узбекистану и многонациональному народу Узбекистана».
Президент Узбекистана отметил, что страны уже достигли показателя товарооборота в 10 млрд долларов. «Рост в этом году — 30%, это очень хороший рост. Мы сейчас с коллегами работаем, чтобы в ближайшее время достичь 20 миллиардов. Есть реальные успехи», — сказал он.
Шавкат Мирзиёев поблагодарил Владимира Путина за поддержку его инициативы провести в рамках визита форум регионов двух стран. В нём примут участие 28 руководителей регионов.
«Когда мы регионам не мешаем, а помогаем, результат будет очень высокий. Так что, думаю, сегодняшний день даст свои положительные результаты», — отметил президент Узбекистана.
Владимир Путин заявил: «Приехала именно в Узбекистан такая представительная делегация неслучайно. Это подчёркивает наш особый характер и стратегического партнёрства, и союзнических отношений».
«Темпы развития экономических связей, действительно, очень впечатляют», — сказал президент России. Однако по российской статистике товарооборот «чуть поменьше». «Но в целом 15,5% мы занимаем в вашем товарообороте, неплохой результат. И я уверен, будет больше, имея в виду темп: за первый квартал этого года, по нашей статистике, достаточно строгой, 20% с лишним. Это прилично, очень хороший результат», — добавил он.
«Благодаря вашим усилиям, благодаря усилиям правительства Узбекистана наши торгово-экономические связи диверсифицируются и имеют хорошие перспективы, особенно в сфере промышленной кооперации и высоких технологий. Это самое главное. Ну и традиционные направления взаимодействия тоже поддерживаются на хорошем уровне и развиваются хорошими темпами», — отметил президент РФ.
Он согласился с Шавкатом Мирзиёевым, что форум регионов — это очень важное направление и что здесь главное «людям не мешать, создавать условия». «Уверен, это действительно будет способствовать развитию наших торгово-экономических и гуманитарных связей, здесь нет никаких сомнений», — заявил Владимир Путин.
По информации пресс-службы президента Узбекистана, президенты достигли договорённости о запуске Совместной инвестиционной платформы для поддержки совместных проектов ведущих предприятий.
Они предметно рассмотрели вопросы развития сотрудничества в сферах энергетики, в том числе атомной, сельского хозяйства, инноваций, миграции, безопасности и других.
Отдельное внимание было уделено сотрудничеству в области образования и подготовки инженерных кадров. Достигнуты договорённости об открытии в Узбекистане филиалов Московского технического университета имени Баумана и Всероссийской академии внешней торговли.
Была дана высокая оценка развитию разнопланового культурно-гуманитарного обмена. В ходе визита будет принята Программа культурного сотрудничества.
В преддверии визита Владимира Путина прошли встречи парламентариев, политические консультации, выставка «Иннопром», конференции ректоров ведущих инженерно-технических вузов и руководителей медицинских учреждений двух стран. В Ташкенте также продолжаются мероприятия Недели русского искусства.