Жаҳон банки ижрочи директорлар кенгаши Ўзбекистон учун 100 миллион доллар миқдорида имтиёзли кредитни тасдиқлади. Ушбу маблағлар «Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини ижтимоийлашувини таъминлаш учун инновацион ижтимоий ҳимоя тизими» («Инсон») лойиҳасини амалга ошириш учун тақдим этилади.
Лойиҳанинг мақсади аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларига мансуб одамлар учун ижтимоий хизматлардан фойдаланиш имкониятини ва уларнинг сифатини яхшилашдир, дейилади хабарда. Лойиҳа қўшимча равишда Жаҳон банки қошидаги «Эрта ёшдаги таълим учун ҳамкорлик» кўп томонлама донорлик траст жамғармаси томонидан тақдим этилган 2 миллион долларлик грант воситасида молиялаштирилади.
Жамғарма фаолияти дунёнинг турли мамлакатларидаги ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларнинг ривожланиши ва таълимини қамраб олади. Ушбу маблағлар маҳаллий жамоалар (маҳаллалар) даражасида кўрсатилаётган ижтимоий хизматларнинг Ўзбекистондаги ижтимоий ҳимояга муҳтож болалар фаровонлигига таъсирини баҳолаш ва уларнинг сифатини ошириш учун йўналтирилади.
«Биз Ўзбекистон ҳукуматининг ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини ҳар томонлама ва самарали қўллаб-қувватлаш мақсадида миллий ижтимоий ҳимоя тизими салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларини олқишлаймиз», — деди Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли. «Лойиҳа Ўзбекистонда «ғамхўрлик иқтисодиёти» секторининг ҳуқуқий ва институционал асосларини ривожлантиришга кўмаклашади.
Шунингдек, у минглаб одамлар, жумладан, кекса фуқаролар, ногиронлиги бор шахслар, оиладаги зўравонлик қурбонлари ва ижтимоий ҳимояга муҳтож болалар учун ҳалигача мавжуд бўлмаган зарур ижтимоий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини яхшилашни қўллаб-қувватлаши ҳақида сўз борган.
Лойиҳа Ўзбекистон президенти ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги (ИҲМА) томонидан мамлакатнинг турли давлат органлари, нодавлат ташкилотлари ва ижтимоий-иқтисодий ривожланиш масалалари бўйича халқаро ҳамкорлар билан ҳамкорликда амалга оширилади.
Лойиҳадан кутилаётган натижалар қуйидаги кўрсаткичларни ўз ичига олади:
- Мамлакат бўйлаб маҳаллалар даражасида фаолият юритадиган 50 дан ортиқ ижтимоий хизматлар кўрсатиш марказларини ташкил этиш. Уларнинг хизматлари аҳолининг ижтимоий ҳимояга энг муҳтож қатламларига қаратилган бўлади.
- 50 мингдан ортиқ аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари, шу жумладан, кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар ва ижтимоий ҳимояга муҳтож болаларнинг юқорида айтиб ўтилган ижтимоий хизматлар кўрсатиш марказлари негизида сифатли ижтимоий ва реабилитация хизматларидан фойдаланиш имкониятларини яхшилаш.
- Уйда, ижтимоий хизматлар кўрсатиш марказларида, шунингдек, маҳаллалар даражасида кўрсатиладиган ижтимоий хизматлар сифати стандартларини яхшилаш учун меъёрий-ҳуқуқий базани ишлаб чиқишда Ижтимоий ҳимоя миллий агентлигини қўллаб-қувватлаш.
- Хусусий сектор томонидан ижтимоий хизматлар кўрсатишнинг тартибга солинадиган бозорини ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш.
Маҳалла даражасида ижтимоий хизматлар кўрсатиш марказларини ташкил этиш ижтимоий ҳимоя органлари томонидан кўрсатиладиган хизматларга бўлган талабни камайтириши ва хусусий ижтимоий хизмат кўрсатувчилар бозорини ривожлантиришга туртки бўлиши кутилмоқда.
Лойиҳа кўмагида аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларига мансуб фуқароларга индивидуаллашган ижтимоий ёрдам кўрсатиш тизими ишлаб чиқилади. 1200 нафар ногиронлиги бўлган шахснинг касбий маҳоратини ошириш ва иш билан таъминлаш, улардан камида ярмини 15−24 ёшли ёшлар ташкил қилиши белгиланган.
Зўравонликдан жабрланган 29 нафар шахсни реабилитация қилиш ва мослаштириш марказларига мурожаат қилган барча аёлларга сифатли ҳуқуқий, тиббий, психологик ва бошқа ёрдамлар кўрсатиш режалаштирилмоқда. Шунингдек, улар компьютер ва молиявий саводхонлик ҳамда муайян касбий кўникмаларни ривожлантириш бўйича қисқа муддатли курслар доирасида ўқитилиши мумкин.
Лойиҳа турли хил фавқулодда вазиятларга жавоб бериш учун тайёрланган мослашувчан ижтимоий ҳимоя тизимини ривожлантиришга кўмаклашади. Хусусан, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини иқлим ўзгаришига мослаштириш бўйича давлат сиёсати чоралари, тегишли механизмлар ва пилот дастур ишлаб чиқилади. Иқлим ўзгариши билан боғлиқ хатарлар тўғрисида хабардорликни ошириш ва улар билан боғлиқ оқибатларга жавоб чоралари кўриш учун зарур бўлган кўникмаларни ривожлантиришга йўналтирилган ушбу дастур қишлоқ жойларидаги 100 мингта ижтимоий ҳимояга муҳтож фуқароларни қамраб олади.
Шу тариқа, уларга иқлимга чидамли экинларнинг уруғлари, қишлоқ хўжалиги қуроллари тақдим этилади, шунингдек, иқлимга мос қишлоқ хўжалиги масалалари бўйича ўқув дастурларидан ўтиш имконияти берилади.
Лойиҳа тадбирларини амалга ошириш мамлакат расмийларига ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳоли гуруҳлари учун ижтимоий-иқтисодий имкониятларни кенгайтириш, уларнинг жамиятга интеграциялашувини таъминлаш, шунингдек, уларнинг фаровонлигини ошириш имконини беради.

Всемирный банк утвердил льготный кредит в размере 100 млн долларов США для Узбекистана, сообщила пресс-служба международного института.
Эти средства предоставлены для реализации проекта «Инновационная система социальной защиты для интеграции уязвимых групп населения» (Inson, в переводе с узбекского языка — человек). Цель проекта — улучшить доступ и качество социальных услуг для людей из уязвимых групп населения.
Для проекта дополнительно выделяется грант в размере 2 млн долларов, который предоставляется многосторонним донорским трастовым фондом при Всемирном банке «Партнёрство ради раннего обучения». Эти средства будут использованы для проведения оценки влияния социальных услуг, предоставляемых на уровне махалли, на благополучие социально уязвимых детей и повышения их качества.
«Проект окажет содействие в развитии правовых и институциональных основ сектора „экономики ухода“ в Узбекистане. Он также будет способствовать улучшению доступа к востребованным социальным услугам, которые всё ещё остаются недоступными для тысяч людей, включая пожилых граждан, людей с инвалидностью, лиц, пострадавших от насилия в семье, а также социально уязвимых детей», — отметил глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли.
Проект будет реализован Национальным агентством социальной защиты при президенте в сотрудничестве с различными государственными органами, неправительственными организациями и международными партнёрами страны по вопросам социально-экономического развития.
Ожидаемые результаты проекта включают следующие показатели:
- Создание более 50 центров предоставления социальных услуг, функционирующих на уровне махаллей по всей стране. Их услуги будут ориентированы на наиболее уязвимые группы населения.
- Улучшение доступа более 50 тысяч граждан из уязвимых групп населения, включая пожилых людей, лиц с инвалидностью и социально уязвимых детей, к качественным социальным и реабилитационным услугам на базе вышеназванных центров предоставления социальных услуг.
- Содействие Национальному агентству социальной защиты в разработке нормативно-правовой базы для улучшения стандартов качества социальных услуг, оказываемых на дому, в центрах предоставления социальных услуг, а также на уровне махаллей.
- Создание условий для развития регулируемого рынка предоставления социальных услуг частными поставщиками. Ожидается, что создание центров предоставления социальных услуг на уровне махаллей снизит спрос на услуги ухода со стороны органов социальной защиты и будет стимулировать развитие рынка частных поставщиков социальных услуг.
- При содействии проекта будет разработана система оказания индивидуализированной социальной помощи гражданам из уязвимых групп населения.
- Развитие профессиональных навыков и трудоустройство 1200 лиц с инвалидностью, из которых не менее половины составляют молодые люди в возрасте 15−24 лет;
- Предоставление качественной правовой, медицинской, психологической и иной помощи всем женщинам, обращающимся в 29 центров реабилитации и адаптации лиц, пострадавших от насилия. Они также смогут пройти обучение в рамках краткосрочных курсов компьютерной и финансовой грамотности, а также развития определённых профессиональных навыков.
Проект, как ожидается, также окажет содействие в развитии адаптивной системы социальной защиты, подготовленной к реагированию на различного рода чрезвычайные ситуации. В частности, будут разработаны меры государственной политики, соответствующие механизмы и пилотная программа по адаптации уязвимых групп населения к изменению климата.
Эта программа должна охватить 100 тысяч нуждающихся граждан в сельских районах для повышения их осведомлённости о рисках, связанных с изменением климата, и развития навыков, необходимых для реагирования на связанные с ним последствия. Жителям будут предоставлены семена климатически устойчивых культур, сельскохозяйственные инструменты, а также возможность пройти обучение по вопросам климатически оптимизированного сельского хозяйства.