Ўзбекистон ва Россия Россия газини етказиб беришни кўпайтириш учун «Марказий Осиё — Марказ» қувурлари тизимининг қувватини кенгайтириш устида ишламоқда. Бу ҳақда Россия президенти Владимир Путин 27 май куни Тошкентда Шавкат Мирзиёев билан музокаралар якунлари бўйича матбуотга берган баёнотида маълум қилди.
2023 йил 7 октябрдан Ўзбекистон Қозоғистон ҳудуди орқали Россиядан газ импорт қилиб келади. Икки йилга тузилган шартнома йилига 2,8 миллиард куб метр етказиб беришни назарда тутади.
«Охирги қиш қандай бошланганини эслайман. Ўзбекистонда аномал совуқ туфайли оғир вазият юзага келди. Шавкат Миромоновичнинг қайғургани ва бу муаммони ҳал қилиш учун барча имкониятларни излагани эсимда. Табиийки, барчамиз келажак ҳақида ўйлаймиз, иқлим ўзгармоқда, олдиндан қандайдир қадамлар ташлашимиз керак», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирда «Марказий Осиё — Марказ» қувури тизимининг қувватини ошириш бўйича ишлар олиб борилмоқда, бу эса 2025 йилда Ўзбекистонга юбориладиган газ ҳажмини 11 миллиард куб метрга етказиш имконини беради.
Россия энергетика вазири Сергей Цивилев «Биринчи канал»га берган изоҳида Россия ва Ўзбекистон нафақат газ, балки электр энергияси етказиб беришни сезиларли даражада ошириш бўйича фаол музокаралар олиб бораётганини айтди. Ҳажмлар ҳамон музокаралар мавзуси бўлиб турибди.
Шавкат Мирзиёев Россияни табиий газ, нефть ва нефть маҳсулотлари етказиб бериш бўйича стратегик ҳамкор деб атади. «Газни ташиш тизимини модернизация қилиш, газ, нефть ва нефть маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмини ошириш, Россиянинг углеводородларни қайта ишлаш бўйича етакчи компаниялари билан лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан келишув мавжуд», — деди у.
Аввал хабар берганимиздек, «Ўзтрансгаз» давлат компанияси 2024−2030 йилларда «шимолдан» газ импорти ҳажмини ошириш учун магистрал газ тизимини 500 млн долларга модернизация қилмоқчи. Ўзбекистон ҳозирда бу йўналиш орқали Россия газини олади. Етказиб бериш ҳажмини кунига 9 млн куб метрдан 32 млн куб метргача ошириш режалаштирилган.
Аввалроқ Энергетика вазирлиги раҳбари нега мамлакат ёнида гази кўп Туркманистон бор бўла туриб, узоқроқ бўлган Россиядан ҳам газ импорт қилаётганига, шунингдек, бошқа давлатларга газ экспорт қилинаётганига тушунтириш берганди. Ўшанда у Россиядан газ етказиб бериш масаласини сиёсийлаштириш нотўғри эканини айтган.
2023 йилда Ўзбекистон экспорт қилганидан кўра кўпроқ газ импорт қилди. Етказиб бериш ҳажмлари орасидаги фарқ 165 млн доллардан ошди. «Газета.uz» мамлакат ичидаги улкан газ захираларига қарамай, бундай ҳолат юзага келишига сабабчи бўлган омилларни таҳлил қилганди.

Узбекистан и Россия работают над расширением пропускной способности трубопроводной системы «Средняя Азия — Центр», чтобы увеличить поставки российского газа. Об этом в заявлении для прессы по итогам переговоров с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым в Ташкенте 27 мая сообщил президент РФ Владимир Путин.
С 7 октября 2023 года Узбекистан импортирует газ из России через территорию Казахстана. Соглашение, заключённое на два года, предусматривает поставку 2,8 миллиарда кубометров в год.
«Я помню, как это начиналось в позапрошлую зиму. В Узбекистане сложилась сложная критическая ситуация в связи с аномальными холодами. Помню, как Шавкат Миромонович переживал и искал, конечно, все возможности для того, чтобы решать эту проблему. Естественно, все мы задумались о будущем, климат меняется, нужно заранее предпринимать какие-то шаги», — сказал он.
По его словам, сейчас ведутся работы по увеличению пропускной способности трубопроводной системы «Средняя Азия — Центр», что позволит в 2025 году нарастить объём прокачки газа в Узбекистан до 11 млрд кубометров.
Министр энергетики РФ Сергей Цивилев в комментарии для «Первого канала» сообщил, что Россия и Узбекистан ведут активные переговоры по существенному увеличению поставок не только газа, но и электроэнергии. Объёмы пока являются предметом переговоров.
Президент Шавкат Мирзиёев назвал Россию стратегическим партнёром в области поставок природного газа, нефти и нефтепродуктов. «Есть договорённость о модернизации газотранспортной системы, увеличение объёмов поставок газа, нефти и нефтепродуктов, реализация проектов с ведущими российскими компаниями по переработке углеводородов», — сказал он.
Как мы сообщали ранее, госкомпания «Узтрансгаз» намерена в 2024—2030 годах за 500 млн долларов модернизировать систему для увеличения объёмов импорта газа «с севера», то есть из России. Объём поставок планируется увеличить с 9 до 32 млн кубометров газа в сутки.
Глава Минэнерго Узбекистана Журабек Мирзамахмудов ранее объяснял, почему страна покупает именно российский газ, хотя Туркменистан с крупными запасами находится ближе, а также причины экспорта «голубого топлива» в другие страны. Он подчёркивал, что неправильно политизировать вопрос поставок газа из России.
В 2023 году Узбекистан импортировал больше газа, чем экспортировал. Разница в поставках превысила 165 млн долларов и продолжается увеличиваться. «Газета.uz» анализировала факторы, которые привели к такому положению, несмотря на огромные запасы газа внутри страны.