Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюросининг эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари (ЕХҲТ ДИИҲБ) Ўзбекистонга келди, деб хабар қилди Марказий сайлов комиссияси матбуот хизмати.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда 2024 йилда парламент сайловлари бўлиб ўтади. Сайлов арафасида сайловни кузатишнинг мақсадга мувофиқлиги, шакли, муддати ва кузатувчиларнинг зарур сони тўғрисида қарор қабул қилинади.
Ташриф дастурига мувофиқ экспертлари қатор вазирлик ва идоралар, сиёсий партиялар, оммавий ахборот воситалари ва фуқаролик жамияти институти вакиллари билан учрашади.
28 май, сешанба куни миссия экспертлари ЕХҲТ ДИИҲБ сайлов департаменти катта маслаҳатчиси Кеара Кастальдо ҳамда сайловлар бўйича маслаҳатчиси Каха Инаишвили Марказий сайлов комиссияси раиси Зайниддин Низамходжаев билан учрашди.
Учрашувда томонлар ЕХҲТ ДИИҲБ миссиялари тавсияларининг сайловни кузатиш натижаларига кўра миллий сайлов қонунчилиги ва амалиётига татбиқ этилишини муҳокама қилди.
Шунингдек, экспертлар парламент қуйи палатаси ва сайлов органлари тизимидаги ўзгаришлар билан танишди. Ушбу ўзгаришларга кўра, мамлакатда сайлов органларининг ягона марказлашган тизими шакллантирилмоқда, парламент қуйи палатасига сайловлар аралаш сайлов тизими асосида ўтказилади.
«Эҳтиёжларни баҳолаш миссияси экспертлари ДИИҲБ миссияларининг 2023 йилда ўтказилган референдум ва муддатидан илгари президент сайловини кузатиш бўйича якуний ҳисоботларини таҳлил қилиш ва улардаги тавсияларни сайлов қонунчилиги ва амалиётига жорий қилиш юзасидан чора-тадбирлар ишлаб чиқилганлиги учун миннатдорлик билдирди. Шунингдек, мамлакатимизда сайлов тартиб-таомиллари тамойилларини умумэътироф этилган халқаро демократик тамойилларга мувофиқ такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишларни қўллаб-қувватлашларини билдирди», — дейилади баёнотда.
Шунингдек, улар Ўзбекистонда сайлов жараёнларини умумеътироф этилган халқаро демократик тамойилларга мувофиқ такомиллаштиришга қаратилган саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватладилар.

Experts from the Needs Assessment Mission (NAM) of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE/ODIHR) have arrived in Uzbekistan, reported the Central Election Commission’s (CEC) press service.
Uzbekistan will hold parliamentary elections in 2024. Ahead of the elections, decisions will be made regarding the necessity, form, timing, and number of election observers.
During their visit, NAM experts will meet with representatives from various ministries, political parties, media outlets, and civil society organizations.
ODIHR senior election adviser Keara Castaldo and election adviser Kakha Inaishvili met with CEC chairperson Zayniddin Nizomkhojayev on Tuesday, 28 May.
During the meeting, the parties discussed incorporating OSCE/ODIHR mission recommendations into national election legislation and practices based on election observation results.
The experts were briefed on procedural changes in the formation of the lower house of parliament and the electoral system. Uzbekistan is establishing a centralized electoral body system, and elections to the lower house of parliament will be held using a mixed electoral system.
“The experts of the Needs Assessment Mission expressed their appreciation for the coordinated organization in analyzing the final ODIHR mission reports to observe the 2023 referendum and early presidential elections, and for the development of measures to implement ODIHR recommendations in the electoral legislation and practice,” the statement said.
They also expressed support for Uzbekistan’s efforts to improve election procedures in line with international democratic standards.