2024 йил учун ҳудудларда электр энергияси ва табиий газни тежаш бўйича режалар ишлаб чиқилди. Бу ҳақда 30 май куни Шавкат Мирзиёевга олиб кирилган иқтисодиёт тармоқларида энергия самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар тақдимотида сўз юритилди.
Тақдимотда президентнинг энергетика хавфсизлиги масалалари бўйича маслаҳатчиси, собиқ энергетика вазири Алишер Султанов, президентнинг иқтисодий ривожланиш масалалари бўйича маслаҳатчиси Равшан Ғуломов ва энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов иштирок этди.
Жўрабек Мирзамаҳмудов.
Мақсадлар қаторига «ишлаб чиқаришга халал бермаган ҳолда энергия истеъмолини самарали ташкил этиш орқали муайян ҳажмларни тежаш» киради, дейилади хабарда.
Истеъмолчиларни энергия аудитидан ўтказишнинг янги тартиби жорий этилмоқда. У «фақат халқаро стандартларга мувофиқ» амалга оширилади ва унинг асосида мажбурий чора-тадбирлар ишлаб чиқилади.
Равшан Ғуломов (чапда) ва Алишер Султанов.
Шаффофликни таъминлаш учун энергия аудити хулосалари ва ундан кейин эришилган натижалар йиллик бизнес-режаларга киритилади ва кузатув кенгаши томонидан тасдиқланади.
Ҳар бир ташкилот раҳбарларига энергия самарадорлиги бўйича KPI жорий этилади.
Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш қоидаларини бузганлик учун амалдаги тарифга ўсувчи коэффициентни қўллаган ҳолда қайта ҳисоб-китоб қилиш, истеъмолчилар томонидан мажбурий энергия аудити ўтказиш натижасида белгиланган чора-тадбирларни муддатида бажарилмаслиги, ушбу чора-тадбирлар бажарилишидан иқтисод қилиниши кутилган ёқилғи-энергетика ресурслари қиймати миқдорида жарима қўллаш тартибини жорий қилиш масаласи ўрганилмоқда.
Яна бир таклиф — ташкилотлар, ҳудудлар ва кўчмас мулк объектлари кесимида энергия истеъмоли рейтингини жорий этиш. Бунда Энергетика вазирлиги томонидан энергия сиғими энг юқори ва энг паст бўлганларнинг «10 талиги» юритилиб, ОАВда ёритиб борилади.
Президент тақдим этилган таклифларни алоқадор вазирлик ва идоралар билан биргаликда чуқур ва пухта ишлаб чиқиш, кўрсаткичларни халқ депутатлари маҳаллий кенгашлари муҳокамасига киритиш мақсадга мувофиқлигини таъкидлади.
Куз-қиш мавсумига тайёргарлик масалалари муҳокама қилинар экан, Шавкат Мирзиёев тайёргарлик ишларини ҳозирдан бошлаш ва барча зарур чора-тадбирларни ўз вақтида амалга ошириш, жумладан, электр ва иссиқлик станциялари узлуксиз ва барқарор ишлаши учун зарур ёқилғи ресурслари, бутловчи ва эҳтиёт қисмларнинг захираларини шакллантириш, энергетика инфратузилмасини таъмирлаш ва модернизация қилиш юзасидан қатор кўрсатмалар берди.

В Узбекистане разработаны целевые показатели по экономии электроэнергии и природного газа в регионах на 2024 год. Об этом говорилось на презентации предложений по повышению энергоэффективности в отраслях экономики у президента Узбекистана Шавката Мирзиёева 30 мая.
В презентации участвовали советник президента по энергетической безопасности, бывший министр энергетики Алишер Султанов, советник президента по вопросам экономического развития Равшан Гулямов и министр энергетики Журабек Мирзамахмудов.
Целевые показатели предусматривают «экономию определённой части ресурсов путём эффективной организации потребления без создания препятствий производству», говорится в сообщении.
Вводится новый порядок проведения энергетического аудита потребителей. Он будет проводиться «исключительно в соответствии с международными стандартами», и на его основе будут разработаны обязательные к выполнению меры.
Для обеспечения прозрачности результаты энергоаудита и достигнутые после него результаты будут включаться в годовые бизнес-планы и утверждаться наблюдательным советом.
Для руководителей организаций будут установлены KPI по энергоэффективности.
Рассматривается вопрос о введении порядка пересчёта с применением повышающего коэффициента к действующему тарифу за нарушение правил использования электроэнергии и природного газа, а также введения штрафа в размере стоимости ожидаемой экономии топливно-энергетических ресурсов за невыполнение обязательных мероприятий по энергоаудиту.
Ещё одно прозвучавшее предложение — ведение рейтинга потребления энергии для организаций, регионов и объектов недвижимости. Министерство энергетики будет составлять и публиковать «топ-10» с самим высоким и самым низким энергопотреблением.
Президент подчеркнул необходимость тщательной и глубокой проработки представленных предложений совместно с причастными министерствами и ведомствами, а также целесообразность внесения показателей на обсуждение местных кенгашей народных депутатов.
В ходе обсуждения вопросов подготовки к осенне-зимнему сезону Шавкат Мирзиёев дал указание начать подготовительные работы уже сейчас и своевременно принимать все необходимые меры, в том числе создать запасы топливных ресурсов, комплектующих и запасных частей для бесперебойной и стабильной работы электростанций и теплоцентралей, а также выполнить ремонт и модернизацию энергетической инфраструктуры.