Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасига Тошкент ва Сирдарё вилоятларидан икки нафар тадбиркор табиий газдан фойдаланганлик учун ноқонуний қарздорлик ёзилгани тўғрисида мурожаат қилди.
Апрель ойида Тошкент вилоятида автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчаси фаолиятини кўрсатувчи корхона қўмитага мурожаат қилиб, «Ҳудугазтаъминот» филиали 9,6 миллиард сўм миқдорида асоссиз қарздорлик ҳисоблаганидан норозилик билдирган.
Hududgazta’minot korporativ tizimi электрон дастурида олиб борилган ўрганишлар натижасида қарздорлик бартараф этилди.
Яна бир ҳолатда март ойида Сирдарё вилоятида ёқилғи қуйиш шохобчасига эгалик қилувчи корхона ҳам «Ҳудугазтаъминот» асоссиз равишда 5,3 миллиард сўм пеня ҳисоблаганини билдирган.
Бу тадбиркорнинг ҳам қарзи бекор қилинди.
«Қўмита тадбиркорлик субъектларининг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишда ваколат доирасида амалий ёрдам кўрсатишга доимо тайёр эканлиги билдирилади», — дейилади хабарда.

В Комитет по развитию конкуренции и прав потребителей обратились двое предпринимателей из Ташкентской и Сырдарьинской областей с заявлением о незаконных начислениях задолженности за использование природного газа.
В апреле компания, владеющая автомобильной заправочной станцией в Ташкентской области, обратилась в комитет, заявив о необоснованно начисленном долге в размере 9,6 млрд сумов со стороны филиала АО «Худугазтаъминот».
В результате проведённых изучений в электронной системе «Hududgazta'minot korporativ tizimi» задолженность была снята.
В другом случае в марте компания, владеющая автозаправкой в Сырдарьинской области, также заявила о том, что «Худугазтаъминот» необоснованно начислила пени в размере 5,3 млрд сумов.
Задолженность этого предпринимателя также была снята.
«Комитет заявляет о своей постоянной готовности оказывать практическую помощь в защите законных интересов субъектов предпринимательства в рамках своих полномочий», — говорится в сообщении.