Президент ташрифи доирасида 31 май куни Бухоро вилоятида йирик энергетика ва транспорт мажмуаларининг қурилиши бошланди, деб хабар бермоқда Президент матбуот хизмати.
Ўзбекистонда сўнгги 5 йилда қайта ишлаш саноати ҳажми 1,4 баробарга кўпайиб, биргина ўтган йилда 553 триллион сўмни ташкил этди. Бухорода эса бу кўрсаткич 1,6 баробарга ошиб, 30 триллион сўмга етди.
Бундан ташқари, вилоятда 7 миллиард долларлик хорижий инвестициялар ҳисобидан 41 та ва яна шунча қийматдаги 39 та маҳаллий лойиҳа бўйича иш олиб борилмоқда.
«Энди яна учта йирик иншоот — газ-кимё мажмуаси, қуёш электр станцияси, Бухоро халқаро аэропорти қурилиши режалаштирилган», — дейилади хабарда.
Шавкат Мирзиёев рамзий тугмани босиб, мазкур мажмуалар қурилишини бошлаб берди.
«Қоракўл» газ-кимё мажмуаси
«Қоракўл» эркин иқтисодий зонасида қуриладиган газ-кимё мажмуаси мамлакатдаги мethanol to оlefins (MTO) технологияси асосида ишлайдиган биринчи завод бўлади. МТО ГКМ тежамкор газни (Ўзбекистонга хос, қимматли компонентлари кам бўлган қуруқ газ) қайта ишлаб, полипропилен, паст ва юқори зичликдаги полиэтилен, полиэтилентерефталат ишлаб чиқаради.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, лойиҳа 5 миллиард долларга яқин инвестицияларни жалб қилади (компания сайтида 3,1 миллиард долларлик инвестициялар ҳақида маълумот берилган, 2020 йилда лойиҳанинг тахминий қиймати 2,8 миллиард долларга, 2021 йилда эса 2,5 миллиард долларга баҳоланганди, 2022 йил июль ойида — 4 миллиард доллар, яъни объектнинг нархи тахминан икки баравар ошган) ва АҚШ, Германия, Дания, Австрия, Италия ва Хитойдан илғор технологиялар келтириб ўрнатилади.
Лойиҳа доирасида қарийб 5 миллиард доллар инвестиция жалб этилиб, АҚШ, Германия, Дания, Австрия, Италия ва Хитойнинг энг илғор технологиялари келтириб ўрнатилади. Ягона мажмуа доирасида йилига 1,3 миллиард метр куб табиий газ ва 430 минг тонна нафта қайта ишланиб, Ўзбекистон ва жаҳон бозорида талаб юқори бўлган 1,1 миллион тонна полимер маҳсулотлари ишлаб чиқарилади. Ҳисоб-китобларга кўра, бундай маҳсулотлар газ нархига нисбатан 5 баробар кўп қўшилган қиймат беради.
Янги заводда 2 минг киши иш билан таъминланади. Шунингдек, у қурилиш, тўқимачилик, чарм-пойабзал, автомобилсозлик, электротехника ва бошқа турдош соҳаларда ўнлаб корхоналар, яна 4 мингта иш ўрни очилишига туртки бўлади.
Ушбу лойиҳалар ишга туширилиши натижасида Бухорода нафақат туризм, балки саноат ҳам ҳақиқий «драйвер»га айланади, деди президент.
Masdar компанияси қурадиган ҚЭС
Хабарда айтилишича, иқтисодиётнинг барқарор ўсиши электр энергияга бўлган талабни йилига ўртача 6 фоизга оширмоқда. Шу боис жойларда янги генерация қувватлари қурилмоқда.
Сўнгги йилларда 2 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига қуввати 2 гигаваттли 10 та қуёш ва шамол электр станцияси тармоққа уланган. Бугунги кунда хорижий шериклар билан жами 19 миллиард долларлик 18,3 гигаваттли 32 та «яшил» генерация қувватлари қурилмоқда.
Жорий йилнинг ўзида 14 та қуёш ва шамол станциясининг дастлабки 2,6 гигаватти тармоққа уланади. Натижада мамлакатда ишлаб чиқариладиган жами қувватда муқобил энергия улуши 9 фоиздан 15 фоизга ошади. Умуман, 2030 йилгача бу кўрсаткични 40 фоизга етказиш мақсад қилинган.
Ҳозирги кунда Бухорода қарийб 4,5 миллиард доллар хорижий инвестиция ҳисобига қуввати 4 гигаваттли 9 та йирик лойиҳа амалга оширилмоқда.
Энди уларнинг сафига БААнинг Masdar компанияси томонидан қуриладиган 250 мегаваттли қуёш электр станцияси ҳам қўшилади. Бу лойиҳа учун Олот туманидан 648 гектар ер ажратилган. Станция 2025 йил декабрда ягона электр тармоғига уланиши режалаштирилган.
Бундан ташқари, Бухоро вилоятида Саудия Арабистонининг ACWA Power, Хитойнинг Gezhouba компаниялари томонидан ҳам муқобил энергия мажмуалари қурилмоқда. 2030 йилга бориб вилоятдаги қувватлар 9 карра ортиб, йилига 12,5 миллиард киловатт соат «яшил» энергия ишлаб чиқарилади.
Янги халқаро аэропорт
2023 йилда Бухорога 1 миллион 400 мингга яқин хорижий туристлар ташриф буюрган. Шу сабабли вилоят халқаро аэропортида парвозлар сонини кўпайтириш талаб этилмоқда, дейилади хабарда.
Шу боис хусусий шериклик шартлари асосида Бухоро туманида янги халқаро аэропорт қуриш кўзда тутилган.
226 миллион долларлик ушбу лойиҳа доирасида жаҳон стандартларига мос аэропорт инфратузилмаси ташкил этилади. Соатига 1 минг 200 нафар йўловчига хизмат кўрсатиш имконияти яратилади. Йўловчи ва ҳаво кемаларига сервис сифатини ошириш орқали янги халқаро авиакомпаниялар жалб қилинади.
Шу ерда Бухоро вилоятида қурилиши режалаштирилган мажмуалар, жумладан, янги аэропорт лойиҳаси тақдимот қилинди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев во время визита в Бухарскую область 31 мая дал старт строительству трёх крупных объектов — газохимического комплекса (ГХК), солнечной электростанции и международного аэропорта в Бухаре.
Газохимический комплекс MTO
Газохимический комплекс, который будет построен в свободной экономической зоне «Каракуль», как сообщается, станет первым заводом в стране, работающим по технологии «метанол в олефины» (MTO). ГХК MTO будет перерабатывать тощий газ (сухой газ с низким содержанием ценных компонентов, специфичный для Узбекистана) и производить полипропилен, полиэтилен низкой и высокой плотности, полиэтилентерефталат.
По данным пресс-службы президента, в рамках проекта будут привлечены около 5 млрд долларов инвестиций (на сайте компании сообщается об инвестициях на 3,1 млрд долларов, а в 2020 году сметная стоимость проекта оценивалась в 2,8 млрд долларов, а в 2021 году — в 2,5 млрд долларов, в июле 2022 года — в 4 млрд долларов, то есть цена объекта выросла примерно в два раза) и передовые технологии из США, Германии, Дании, Австрии, Италии и Китая.
В комплексе намечено перерабатывать 1,3 млрд кубометров природного газа и 430 тысяч тонн нафты в год с производством 1,1 млн тонн полимерной продукции, востребованной как на внутреннем, так и на мировом рынке. Согласно расчётам, такая добавленная стоимость этой продукции будет превышать стоимость газа в пять раз, говорится в сообщении пресс-службы главы государства.
На новом заводе планируется обеспечить занятость 2000 человек. Кроме того, «он даст импульс созданию десятков предприятий в строительной, текстильной, кожевенно-обувной, автомобильной, электротехнической и других смежных отраслях, приведёт к появлению ещё 4000 рабочих мест».
Строительство в Узбекистане комплекса глубокой переработки природного газа по технологии MTO прорабатывается минимум с 2019 года. Изначально вопрос обсуждался с американской Air Products.
В 2021 году Jizzakh Petroleum (ныне Saneg) подписала с тремя российскими компаниями меморандум о взаимопонимании по строительству комплекса MTO в Каракуле. Согласно ему, российские «ВЭБ.РФ» (сейчас под санкциями), «Газпромбанк» и ЭКСАР должны были рассмотреть выделение на проект 800 млн долларов. Во время недавнего визита в Ташкент президент России Владимир Путин сообщил о проработке с Узбекистаном проекта газохимического комплекса в Бухарской области, а также медно-обогатительной фабрики АГМК и других.
Реализацией объекта занимается компания Sanoat Energetika Guruhi (Saneg). Проект планировалось реализовать в 2021—2025 годах.
Стоит отметить, что Узбекистан сталкивается с дефицитом газа, из-за чего вынужден импортировать «голубое топливо» из России. Кроме того, из-за нехватки газа крупные проекты, такие как GTL Uzbekistan, работают не на полную мощность.
Солнечная электростанция
Рост экономики увеличивает спрос на электроэнергию в среднем на 6% в год. Поэтому в регионах создаются новые генерирующие мощности. В последние годы в Узбекистане к сети подключено 10 солнечных и ветряных электростанций мощностью 2 ГВт на 2 млрд долларов иностранных инвестиций. Сейчас совместно с иностранными партнёрами строятся 32 объекта «зелёной» генерации общей мощностью 18,3 ГВт на сумму 19 млрд долларов, говорится в сообщении.
В этом году к сети будут подключены первые 2,6 ГВт из 14 солнечных и ветровых станций. В результате доля возобновляемой энергии в общем объёме производства электроэнергии в стране должна увеличиться с 9 до 15%. В целом, к 2030 году этот показатель планируется довести до 40%.
Сегодня в Бухарской области реализуются 9 крупных проектов мощностью 4 ГВт на сумму около 4,5 млрд долларов.
К ним добавится солнечная электростанция мощностью 250 МВт, которую построит компания Masdar из ОАЭ. Для проекта в Алатском районе выделено 648 га земли. Станцию планируется подключить к единой энергосети в декабре 2025 года.
Кроме того, в Бухарской области строятся комплексы возобновляемой энергии компаниями ACWA Power из Саудовской Аравии и Gezhouba из Китая. К 2030 году мощности области увеличатся в 9 раз — до 12,5 миллиарда кВт·ч «зелёной» энергии в год, отметили в пресс-службе президента.
Международный аэропорт
На условиях частного партнёрства планируется строительство нового международного аэропорта в Бухарском районе.
В рамках проекта стоимостью 226 млн долларов намечено создать инфраструктуру аэропорта, соответствующую мировым стандартам, отмечается в сообщении.
Предусматриваются условия для обслуживания 1200 пассажиров в час. За счёт повышения качества обслуживания пассажиров и воздушных судов планируется привлечь новые международные авиакомпании.