Самарқанд шаҳридаги Чўпон ота массивида ноқонуний сотувдан олиб қўйилган 30 бош Марказий Осиё тошбақаси болалари ёввойи табиатга қўйиб юборилди, деб хабар берди Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати.
Тошбақалар соғлиғини текшириш учун дарҳол Зарафшон миллий табиат боғи реабилитация марказига ўтказилди.
Қайд этилишича, тошбақаларни сотмоқчи бўлган ҳуқуқбузарлар экологик рейд давомида воқеа жойидан қочиб кетган. Уларнинг шахсини аниқлаш бўйича тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Марказий Осиё тошбақаси Табиатни муҳофаза қилиш халқаро иттифоқи (ТМХИ) Қизил рўйхати ва Ўзбекистон Қизил китобига заиф ва камайиб бораётган тур мақомида киритилган.

30 детёнышей среднеазиатской черепахи, изъятых из незаконной продажи на массиве Чупан-ата в Самарканде, выпущены на волю на территории природного парка, сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Сразу после изъятия черепахи были переданы в реабилитационный центр Зарафшанского национального природного парка для оценки состояния здоровья.
Правонарушители, пытавшиеся продать черепах, скрылись с места происшествия в ходе экологического рейда. Проводятся следственные действия по установлению их личностей.
Среднеазиатская черепаха занесена в Красный список Международного союза охраны природы и Красную книгу Узбекистана в статусе уязвимого и сокращающегося вида.