Ўзбекистон вакили тарихда биринчи марта БМТ Инсон ҳуқуқлари қўмитасига сайланди. Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ директори, академик Акмал Саидов 2025—2028 йилларга мўлжалланган қўмита аъзоси бўлди, деб хабар бермоқда «Дунё» ахборот агентлиги.
29 май куни БМТнинг Нью-Йоркдаги штаб-квартирасида Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактга аъзо давлатларнинг 40-сессияси доирасида қўмитанинг тўққиз нафар аъзоси уч йилга сайланди.
Сайловда Ўзбекистон билан бирга 16 та давлат — Бурунди, Грузия, Миср, Ҳиндистон, Испания, Камерун, Кот-д'Ивуар, Литва, Марокаш, Парагвай, Жанубий Корея, Шимолий Македония, Того, Хорватия, Эфиопия ва Жанубий Африка вакиллари 9 та ўрин учун кураш олиб борди.
Яширин овоз бериш натижаларига кўра, Ўзбекистон номзоди аъзо мамлакатлар орасида энг кўп овоз тўплади. Ўзбекистон Марказий Осиё давлатлари орасида биринчи марта БМТнинг асосий органларидан бирига аъзо бўлди.
БМТ Ўзбекистон томонидан эришилган аниқ чора-тадбирларни қайд этди: «болалар ва мажбурий меҳнатга барҳам бериш, оиладаги зўравонликка қарши курашиш, хотин-қизларнинг ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, гендер тенглигини таъминлаш, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш бўйича ижобий натижаларга эришилгани, шунингдек, БМТнинг инсон ҳуқуқлари кун тартибидаги барча масалалар юзасидан очиқ мулоқотга тайёрлиги», деб таъкидлайди «Дунё».
«Ўзбекистоннинг ушбу нуфузли конвенция органига сайланиши мамлакатнинг инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича халқаро тузилмалар билан конструктив ҳамкорлик қилиш орқали инсон ҳуқуқларини таъминлаш ва ҳимоя қилишга содиқлигини намойиш этиш, қарорлар қабул қилиш жараёнларида фаол иштирок этиш, шунингдек, бу борада илғор тажриба алмашиш имконини беради», — дейилади хабарда.
Инсон ҳуқуқлари қўмитаси БМТнинг мустақил экспертлардан иборат органи бўлиб, аъзо давлатлар томонидан Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пактнинг бажарилишини мониторинг қилади. Ушбу пактга 173 та давлат аъзо. Ўзбекистон ушбу халқаро ҳужжатга 1995 йилда қўшилган. Қўмита фаолияти инсоннинг барча фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлари тўлиқ ҳурмат қилинишини таъминлашга қаратилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон 2020 йил кузида илк бор 2021−2023 йиллар учун БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига сайланганди.
2021 йил ноябрь ойида Ўзбекистоннинг Женева шаҳридаги БМТ бўлинмаси ва бошқа халқаро ташкилотлардаги доимий вакили Улуғбек Лапасов 2022 йил учун БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши раисининг ўринбосари лавозимига сайланганди.

Представитель Узбекистана впервые в истории избран в Комитет по правам человека (КПЧ) ООН. Членом комитета на 2025−2028 годы стал директор Национального центра по правам человека, академик Акмаль Саидов, сообщает ИА «Дунё».
Выборы девяти членов КПЧ на три года состоялись 29 мая в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке в рамках 40-й сессии государств-участников Международного пакта о гражданских и политических правах (МПГПП).
На места в комитете, наряду с Узбекистаном, претендовали представители 16 государств — это Бурунди, Грузия, Египет, Индия, Испания, Камерун, Кот-д'Ивуар, Литва, Марокко, Парагвай, Республика Корея, Северная Македония, Того, Хорватия, Эфиопия и ЮАР.
По итогам тайного голосования кандидат от Узбекистана набрал наибольшее количество голосов стран-членов МПГПП. Узбекистан вошёл в состав одного из ключевых органов ООН впервые среди стран Центральной Азии.
В ООН отметили конкретные меры, достигнутые Узбекистаном: «искоренение детского и принудительного труда, борьба с домашним насилием, расширение прав и возможностей женщин и девочек, обеспечение гендерного равенства, улучшение положения уязвимых слоёв населения, а также открытый диалог по всем вопросам правозащитной повестки дня ООН», отмечает «Дунё».
«Избрание Узбекистана в данный авторитетный конвенционный орган будет способствовать демонстрации приверженности нашей страны обеспечению и защите прав человека путём конструктивного взаимодействия с международными правозащитными структурами, позволит активно участвовать в процессах принятия решений, а также обменяться передовым опытом в данной области», — говорится в сообщении.
Комитет по правам человека — орган ООН, состоящий из независимых экспертов, осуществляющих мониторинг выполнения государствами-участниками МПГПП. Участниками пакта являются 173 государств. Узбекистан присоединился к данному международному документу в 1995 году. Деятельность комитета направлена на обеспечение полного соблюдения всех гражданских и политических прав человека.
Напомним, осенью 2020 года Узбекистан был впервые избран в Совет ООН по правам человека (СПЧ) на 2021−2023 годы.
В ноябре 2021 года постоянный представитель Узбекистана при ООН в Женеве Улугбек Лапасов был одобрен на должность одного из четырёх заместителей председателя СПЧ на 2022 год.