Шавкат Мирзиёев 3 июнь куни «Бозор ислоҳотларини янада жадаллаштириш ва Ўзбекистон миллий қонунчилигини Жаҳон савдо ташкилоти битимларига мувофиқлаштириш бўйича навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонни имзолади.
Миллий қонунчиликни ЖСТнинг Субсидиялар ва компенсация чоралари тўғрисидаги битими (ASCM)га мувофиқлаштириш учун 1 октябргача масъул идораларга қуйидаги кўрсатмалар берилди:
- экспортни қўллаб-қувватлаш мақсадида тақдим этилаётган субсидия ва преференцияларни, шу жумладан, товарларни (хизматларни) экспортга реализация қилишдан олинган даромадлар бўйича фойда солиғи, айланмадан олинадиган солиқ, транспорт харажатларини қисман қоплаб беришга оид имтиёзларни 2025 йил 1 январдан бекор қилишни, шунингдек, ЖСТ қоидалари билан таъқиқланмаган қўллаб-қувватлаш чораларини;
- самараси паст бўлган солиқ ва божхона имтиёзларини 2025 йил 1 январдан бекор қилишни назарда тутувчи тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш.
Ўзбекистонга импорт қилинадиган ва ишлаб чиқариладиган тамаки маҳсулотларига акциз солиғи ставкаларини 2026 йил 1 январга қадар, алкоголь маҳсулотлари ва шакар учун эса 2027 йил 1 январга қадар бирхиллаштириш режалаштирилмоқда.
Ўзбекистонда амалда бўлган божхона божи, йиғимлари ва қийматини ЖСТнинг Тарифлар ва савдо бўйича бош битими (GATT 1994) талабларига мослаштириш мақсадида 2025 йил 1 январдан бошлаб жорий этиладиган божхона йиғимларининг фискал мақсадларда ундирилмаслигини белгилаш топширилди.
Шунингдек, 1 августга қадар айрим турдаги товарларни экспорт қилишда ундириладиган йиғимларни қайта кўриб чиқиш ва тегишли таклифларни ҳукуматга киритиш кўзда тутилмоқда.
Божхона қўмитаси 1 августга қадар божхона чегараси орқали олиб ўтиладиган товарларнинг божхона қийматини аниқлаш бўйича норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилди.
Бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев бошчилигидаги ЖСТ билан ишлаш бўйича идоралараро комиссия 1 августга қадар савдо-иқтисодий муносабатларда энг кўп қулайлик бериш режими (MFN) назарда тутилмаган мамлакатларда ишлаб чиқарилган ёхуд ишлаб чиқарилган мамлакати аниқланмаган товарларга нисбатан божхона божларини қўллаш бўйича амалдаги қонунчиликни қайта кўриб чиқиб, унинг самарадорлигини ошириш юзасидан таклифларни ишлаб чиқиши керак.
Бундан ташқари, импорт божхона божлари ставкаларининг қўлланилиши самарадорлигини ошириш ва шаффофлигини таъминлаш мақсадида амалдаги божхона тарифларини Ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатурасининг 2022 йилги таҳририга мувофиқлаштириш бўйича қарор лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш режа қилинмоқда.
Транспорт вазирлиги ҳамда «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамиятига Иқтисодиёт ва молия вазирлиги билан биргаликда 1 сентябрга қадар қуйидагиларни назарда тутувчи қарор лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилди:
- 2024 йил 1 октябрдан бошлаб босқичма-босқич 2025 йил 1 апрелгача республика ҳудудида темирйўл транспортида юк ташишда тақдим этилаётган чегирмалар бериш амалиётини бекор қилиш;
- темир йўл орқали юкларни ташишда экспорт ва импорт ташиш хизматлари учун тарифларни 2030 йилгача босқичма-босқич бирхиллаштириш.
Шунингдек, 1 сентябргача этил спирти импорти операцияларини ЖСТ битимлари қоидалари асосида тартибга солиш юзасидан таклифларни киритсин режалаштирилмоқда.
Аввалроқ ёзганимиздек, худди шу фармон билан ташқи интернет каналидаги монополия, бир қатор давлат корхоналарининг махсус ҳуқуқлари ва маҳаллий ишлаб чиқарувчиларга давлат харидлари бўйича имтиёзлар бекор қилинади.
Президент ёрдамчиси Саида Мирзиёевнинг айтишича, имзоланган фармон «қора ва рангли металларни қайта ишлаш, кимё саноати, телекоммуникация ва энергетика каби қатор соҳаларда янги даврни бошлаб беради».
«Биз Жаҳон савдо ташкилотининг энг асосий шартларидан бири — барча учун тенг ва эркин рақобат шароитини яратиш принципига амал қилган ҳолда, мамлакатимизнинг ушбу ташкилотга аъзо бўлиш борасида қарори қатъий эканини яна бир бор намойиш қилмоқдамиз», — деб ёзади у.
Ўтган йилнинг август ойида президент 2025 йилдан бошлаб импорт дорилар ва тиббий буюмларни божхона расмийлаштирувидан ўтказишда йиғимларни бекор қилиш, товарларни давлат тилида маркировкалаш тартибига ўзгартириш киритиш ва бошқаларни назарда тутувчи фармонни имзолаганди.
Аввалроқ бош вазир ўринбосари Жамшид Ходжаев Ўзбекистон Жаҳон савдо ташкилотининг 2026 йилда Камерунда бўлиб ўтадиган 14-вазирлар конференциясигача ташкилотга аъзо бўлишни режа қилаётганини билдирганди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 июня подписал указ о мерах по ускорению рыночных реформ и гармонизации национального законодательства с соглашениями Всемирной торговой организации (ВТО).
Для приведения национального законодательства в соответствие с соглашением о субсидиях и компенсационным мерам ВТО (ASCM) до 1 октября поручено:
- внести в Кабинет министров проект документа, предусматривающего отмену с 1 января 2025 года субсидий и преференций, предоставляемых для поддержки экспорта, в том числе льгот на частичное возмещение налога на прибыль по доходам, полученным от реализации товаров (услуг) на экспорт, налога с оборота, транспортных расходов, а также меры поддержки, не запрещённые правилами ВТО.
- внести в Кабмин проект документа, предусматривающего отмену с 1 января 2025 года низкоэффективных налоговых и таможенных льгот.
ВТО признает, что правительства могут предоставлять субсидии национальному производителю, преследуя различные торгово-политические цели. Система ВТО регулирует только те случаи субсидирования, которые искажают условия конкуренции в международной торговле. К запрещённым субсидиям (так называемая, «красная корзина») относятся экспортные субсидии и субсидии, направленные на поощрение использования местных товаров по отношению к импортируемым.
Ставки акцизного налога на импортируемую и производимую в Узбекистане табачную продукцию планируется унифицировать до 1 января 2026 года, на алкогольную продукцию и сахар — до 1 января 2027 года.
Для приведения действующих в стране таможенных пошлин, сборов и стоимости в соответствие с требованиями генерального соглашения о тарифах и торговле ВТО (GАТТ 1994) поручено установить, что с 1 января 2025 года внедряемые таможенные сборы не взимаются в фискальных целях.
Планируется также пересмотреть сборы, взимаемые при экспорте некоторых видов товаров, и до 1 августа внести в правительство соответствующие предложения.
Таможенному комитету до 1 августа поручено внести проект документа по определению таможенной стоимости товаров, перевозимых через таможенную границу.
Межведомственная комиссии по работе с ВТО во главе с вице-премьером Жамшидом Ходжаевым должна до 1 августа пересмотреть законодательство по применению таможенных пошлин к товарам, производящимся в странах, торгово-экономические отношения с которыми не предусматривают режим наибольшего благоприятствования (MFN), либо страна происхождения которых не установлена. После этого комиссии необходимо внести предложения по повышению его эффективности.
Дополнительно планируется разработать проект постановления по приведению действующих таможенных тарифов в соответствие с товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Узбекистана версии 2022 года для повышения эффективности и обеспечения прозрачности применения импортных ставок таможенных пошлин.
Министерству транспорта и компании «Узбекистон темир йуллари» совместно с Министерством экономики и финансов до 1 сентября поручено внести в Кабмин проект постановления, предусматривающего:
- поэтапную отмену с 1 октября 2024 года до 1 апреля 2025 года практики предоставления скидки при грузоперевозках на железнодорожном транспорте на территории Узбекистана;
- поэтапную унификацию до 2030 года тарифов на услуги экспортно-импортных перевозок при железнодорожных грузоперевозках.
До 1 сентября также намечено внести в правительство предложения по регулированию импортных операций этилового спирта на основе положений соглашений ВТО.
Как мы уже писали, этим же указом отменяется монополия на внешний интернет-канал, эксклюзивные права ряда госпредприятий и некоторые льготы.
Помощник президента Саида Мирзиёев заявила, что подписанный указ «открывает новую страницу в ряде отраслей, включая обработку чёрных и цветных металлов, химическую промышленность, телекоммуникационную и энергетическую сферы».
«Мы ещё раз демонстрируем приоритеты в отношении вступления во Всемирную торговую организацию, соблюдая один из её главных принципов — равные и конкурентные условия для всех», — написала она.
Вице-премьер Жамшид Ходжаев ранее сообщил, что Узбекистан намерен присоединиться ко Всемирной торговой организации до 14-й министерской конференции, которая пройдёт в Камеруне в 2026 году.