Ўзбекистонда кам қувватли атом электр станциясининг (КҚАС) биринчи реакторини 5 йилдан кейин ишга тушириш режалаштириляпти. Бу ҳақда Spot`га Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Атом энергияси агентлиги матбуот хизмати хабар берди.
Атом энергияси агентлиги қошидаги АЭС қуриш дирекцияси давлат корхонаси кичик АЭС қурилишига буюртмачи ҳисобланади. Хабар берганимиздек, лойиҳа Жиззах вилоятининг Фориш тумани Тузкон кўли яқинидаги дастлаб йирик атом электр станциясини жойлаштириш масаласи кўриб чиқилган аввал тасдиқланган майдонда амалга оширилиши режалаштирилган.
«Ўрнатилган қуввати 330 МВт бўлган олтита РИТМ-200Н реактор блоки негизида кам қувватли атом электр станциясини қуриш лойиҳасининг қиймати махфий маълумотлар бўлиб, ошкор этиш шарт эмас», — дейилади агентлик хабарида.
Ташкилотнинг аниқлик киритишича, ҳар бири 55 МВт қувватга эга бўлган олтита реакторнинг барчаси «атом энергияси соҳасидаги меъёр ва қоидалар талабларини ҳисобга олган ҳолда, турли қувватдаги атом электр станциялари агрегатлари каби битта майдонда жойлаштирилади».
Кичик АЭСнинг биринчи реактори қувватини ишга тушириш жорий йилнинг ёзида бошланиши керак бўлган устувор ишлар тугаганидан 60 ой (5 йил) ўтиб амалга оширилади.
Ҳар бир кейинги реактор олти ой ичида ишга туширилади. Олтита реакторли кичик АЭСнинг тўлиқ ишга туширилиши 2032 йилдан олдин амалга оширилиши керак.
Қайд этилишича, маҳаллий умумий саноат ускуналари, маҳсулотлар ва бутловчи қисмлар КҚАС қуришда лойиҳа ҳужжатларида белгиланган хусусиятларга мувофиқ фойдаланилади.
Кичик АЭСнинг узоқ хизмат қилиш муддатини инобатга олган ҳолда маҳаллий хомашё ва материаллардан фойдаланиш зарур, дея қўшимча қилди агентлик.
• АЭС қурилиши бўйича шартнома 27 май куни Россия президенти Владимир Путиннинг Тошкентга ташрифи чоғида АЭС қуриш дирекцияси ва «Атомстройэкспорт» компанияси («Росатом»нинг инжиниринг бўлими) ўртасида тузилган эди.
• Бундан ташқари, 2018 йил 7 сентябрдаги Ўзбекистон ҳудудида атом электр станциясини қуриш бўйича ҳамкорлик тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги баённома имзоланган.
• Станция қурилишида «Росатом» бош пудратчи бўлиб, қурилишда Ўзбекистон компаниялари ҳам иштирок этади.
• Росатом раҳбари Алексей Лихачёвнинг айтишича, станцияни 2029 йилдан 2033 йилгача «босқичма-босқич, модулма-модул» ишга тушириш режалаштирилган. Кичик АЭСда сув билан совутиладиган РИТМ-200Н ядро реакторлари бўлади, улар атом музёрарларида қўлланган.
• Унинг сўзларига кўра, лойиҳа Ўзбекистонда маҳаллийлаштиришнинг катта улуши билан амалга оширилади. «Ўзбекистон томонидан молиялаштириш, давлат (Россия) кредити масаласи муҳокама қилинмаяпти», — деган у.

Первый реактор атомной станции малой мощности (АСММ) в Узбекистане планируется запустить через пять лет. Об этом Spot сообщили в пресс-службе Агентства по атомной энергии при Кабинете министров.
Заказчиком строительства малой АЭС выступает государственное предприятие «Дирекция по строительству АЭС» при Агентстве по атомной энергии. Как мы сообщали, проект планируется реализовать на ранее утверждённой площадке рядом с озером Тузкан в Фаришском районе Джизакской области, где изначально рассматривалось размещение большой АЭС.
«Стоимость проекта строительства атомной станции малой мощности на базе шести реакторных установок РИТМ-200Н установленной мощностью 330 МВт является конфиденциальной информацией и не подлежит разглашению», — сообщили в агентстве.
В ведомстве уточнили, что все шесть реакторов мощностью 55 МВт каждый будут размещены на одной площадке «с учётом требований норм и правил в области атомной энергии, так же, как размещаются блоки атомных электростанций различных мощностей».
Энергопуск первого реактора малой АЭС состоится через 60 месяцев (5 лет) после проведения первоочередных работ, которые должны начаться этим летом.
Каждый следующий реактор будет вводиться в эксплуатацию через шесть месяцев. Полный запуск малой АЭС с шестью реакторами должно состояться не ранее 2032 года.
Отмечается, что в строительстве АСММ задействуют местное общепромышленное оборудование, изделия и комплектующие при соответствии характеристикам, заложенным в проектной документации.
Учитывая длительный срок эксплуатации малой АЭС, есть необходимость использования местного сырья и материалов, добавили в агентстве.
• Контракт на сооружение АСММ был заключён 27 мая между Дирекцией по строительству АЭС и компанией «Атомстройэкспорт» (инжиниринговое подразделение «Росатома») в рамках визита в Ташкент президента России Владимира Путина.
• Помимо этого, был подписан протокол о внесении изменений в межправительственное соглашение о сотрудничестве в строительстве на территории Узбекистана атомной электростанции от 7 сентября 2018 года.
• «Росатом» выступит генеральным подрядчиком строительства станции, к строительству также будут привлечены узбекистанские компании.
• Глава «Росатома» Алексей Лихачёв заявил, что ввод станции планируется «поэтапно, помодульно» с 2029 по 2033 годы. Малая АЭС будет с водо-водяными ядерными реакторами РИТМ-200Н, которые использовались в атомных ледоколах.
• По его словам, проект будет реализован с большой долей локализации в Узбекистане. «Финансирование с узбекской стороны, вопрос о государственном (российском) кредите не обсуждается», — сказал он.