The New York Times (NYT) томонидан ўтказилган таҳлилга кўра, Украинадаги икки йиллик уруш давомида 210 мингга яқин бино шикастланган ёки вайрон бўлган.
Журналистлар олимлар билан бирга бир неча йиллик сунъий йўлдош тасвирларидан фойдаланиб, ўққа тутилган ҳар бир шаҳар, кўча ва бино ҳақида маълумотлар йиғди. «Бу Украинадаги уруш қаерларда олиб борилгани ва вайронагарчиликлар ҳақидаги биринчи тўлиқ тасвирдир», — дейилади материалда.
Таҳлил шуни кўрсатдики, Россия кенг кўламли босқинни бошлаган 2022 йил февралидан 2023 йил декабригача Украинада 900 дан ортиқ мактаб, шифохона ва черковлар вайрон қилинган, гарчи бу жойлар Женева конвенциялари билан ҳимояланган бўлса ҳам. Бунинг ичига қуйидагилар киради: 106 та касалхона, 109 та черков ва 708 та мактаб, коллеж ва университет.
«Баъзи жойларда Украина Иккинчи жаҳон урушидан кейинги Дрезден ёки Лондонга ёки олти ойлик бомбардимондан кейинги Ғазо секторига ўхшайди», — деб ёзди NYT.
NYT графикаси.
Нашрнинг таъкидлашича, вайронагарчиликни баҳолаш консерватив — у аниқ таҳлил мавжуд бўлмаган Қрим ёки Ғарбий Украина бўйича маълумотларни ўз ичига олмайди. Газетанинг қўшимча қилишича, вайронагарчиликнинг ҳақиқий кўлами янада каттароқ ва бу ўсишда давом этмоқда.
Ҳарбий ҳаракатлардан Украинанинг Мариуполь, Харьков, Ирпень, Рубежное ва Марьинка каби шаҳарлари энг кўп жабр кўрган.
Шу билан бирга, NYT`нинг таъкидлашича, Украина қўшинлари ҳам босиб олинган Қрим ва Донецкдаги Россия позицияларига ҳужум қилиб, жиддий зарар етказган. «Қайси томон жавобгар эканини аниқлашнинг ҳар доим ҳам имкони бўлмаса-да, Россия назоратидаги ҳудудларда қайд этилган вайронагарчилик Украина томонида кузатилаётганига нисбатан камроқ», — деб ёзади нашр.
Тадқиқот ҳақида
New York Times Украинанинг зарар етган шаҳарларидаги вайроналарни ҳужжатлаштириш учун икки етакчи масофадан зондлаш олимлари — Нью-Йорк шаҳар уиверситети аспирантура маркази ходими Кори Шер ва Орегон штати университетидан Жеймон Ван Дер Хук билан ишлади.
Муаллифлар радиолокацион сунъий йўлдош тасвирларидаги ўзгаришларни таҳлил қилди, улар ҳатто бинолардаги кичик ўзгаришларни ҳам аниқлай олади. Таҳлил Европа космик агентлигининг Sentinel-1 дастури очиқ манба маълумотларига асосланади, унинг сунъий йўлдошлари ҳар 12 кунда Ер юзасини суратга олади.
Тадқиқотчилар Украинанинг барча ҳудудларида урушдан олдин олинган суратлар билан уруш даврида олинган суратларни солиштирди — улар жами 50 терабайтга яқин суратларни тўплади. NYT маълумотларни аниқ текшириш учун Maxar Technologies ва Planet Labs компанияларининг юқори аниқликдаги сунъий йўлдош тасвирларидан фойдаланди.

За два года войны в Украине были повреждены или разрушены около 210 тысяч зданий, следует из анализа, проведённого The New York Times (NYT).
Журналисты вместе с учёными использовали спутниковые снимки за несколько лет и собрали данные о каждом городе, улице и здании, которые попали под обстрел. «Это первая всесторонняя картина того, где велась война в Украине, и совокупности разрушений», — говорится в материале.
Дом, разрушенный выстрелом танка в феврале 2022 года. Бородянка, Бучанский район, Киевская область, Украина.
Как показал анализ, в период с февраля 2022 года, когда Россия начала полномасштабное вторжение, по декабрь 2023 года в Украине были разрушены более 900 школ, больниц и церквей, хотя эти объекты защищены Женевскими конвенциями. В это число входят: 106 больниц, 109 церквей и 708 школ, колледжей и университетов.
«Местами Украина выглядит как Дрезден или Лондон после Второй мировой войны или сектор Газа после полугода бомбардировок», — пишет NYT.
Издание отмечает, что оценка разрушений является консервативной — она не включает данные по Крыму или Западной Украине, где точный анализ был недоступен. Газета добавляет, что истинный масштаб разрушений, вероятно, ещё больше и продолжает расти.
Больше всего от военных действий пострадали такие украинские города, как Мариуполь, Харьков, Ирпень, Рубежное и Марьинка.
Дом, разрушенный авиабомбой в феврале 2022 года. Бородянка, Бучанский район, Киевская область, Украина.
При этом, как подчёркивает NYT, украинские войска также нанесли серьёзный ущерб, атакуя российские позиции в оккупированных Крыму и Донецке. «Хотя не всегда возможно определить, какая сторона несёт ответственность, разрушения, зафиксированные на контролируемых Россией территориях, меркнут по сравнению с тем, что наблюдается на украинской стороне», — пишет издание.
Об исследовании
Чтобы задокументировать разрушения в пострадавших городах Украины, New York Times работали вместе с двумя ведущими учёными в области дистанционного зондирования — Кори Шером из Центра аспирантуры Городского университета Нью-Йорка и Джеймоном Ван Дер Хуком из Университета штата Орегон.
Авторы проанализировали изменения на снимках радиолокационных спутников, которые могут обнаруживать даже небольшие изменения в постройках. Анализ основан на данных из открытых источников программы Sentinel-1 Европейского космического агентства, чьи спутники делают снимки земной поверхности каждые 12 дней.
Исследователи сравнили изображения, сделанные во всех регионах Украины до войны, со снимками, сделанными во время войны — всего они собрали около 50 терабайт изображений. Для выборочной проверки данных NYT использовала спутниковые снимки высокого разрешения от компаний Maxar Technologies и Planet Labs.