Ўзбекистон биринчи марта Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ) Маъмурий кенгашига аъзо ўринбосари этиб сайланди, деб хабар қилди мамлакат ТИВ.
7 июнь куни Халқаро меҳнат конференциясининг 112-сессияси доирасида ХМТнинг Женевадаги штаб-квартирасида 2024−2027 йиллар учун кенгаш аъзолари ва уларнинг ўринбосарлари сайлови бўлиб ўтди. Керакли минимал овоз 105 та эди, мамлакат эса энг кўп овоз олди — 194 та.
ХМТга аъзо давлатлар болалар меҳнати ва мажбурий меҳнатга барҳам берилиши, ХМТнинг бир қатор муҳим конвенцияларини ратификация қилиш, муносиб меҳнат шароитларини яратиш, муаммоларни эътиборсиз қолдириш сиёсатидан уларни мулоқот орқали ҳал этиш тамойилига ўтилганини юқори баҳолади.
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясига раҳбарлик қилаётган Олий Мажлис Сенати раиси Танзила Нарбаева аъзоликни мамлакатда фуқароларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, меҳнат муносабатларини халқаро стандартлар асосида такомиллаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар натижасидир, деб атади.
Ўзбекистоннинг ушбу Кенгаш аъзолигига сайланиши меҳнат муносабатлари тизимини такомиллаштириш юзасидан ўз таклиф ва ғояларини халқаро миқёсга олиб чиқиши мумкин бўлади, — деди у.
Шу билан бирга, у бунинг учун бандлик масалалари бўйича масъуллар, касаба уюшмалари ва иш берувчиларнинг муносиб меҳнат тамойилларини тарғиб қилиш борасидаги саъй-ҳаракатларини кучайтириш зарурлигини таъкидлади.
Бошқарув органи ХМТнинг ижро этувчи органи ҳисобланади. Халқаро меҳнат конференцияси сессиялари орасидаги даврда ташкилот ишига раҳбарлик қилади ва унинг қарорларини амалга ошириш тартибини белгилайди. Маъмурий кенгашнинг ҳар йили март, июнь ва ноябрь ойларида учта сессияси ўтказилади.
Маъмурий кенгаш уч йил муддатга сайланадиган 56 нафар аъзо ва ва уларнинг 66 нафар ўринбосарларидан ташки топади.

Узбекистан впервые избран в Административный совет Международной организации труда (МОТ) в качестве заместителя члена совета, сообщил МИД страны.
Выборы членов совета и их заместителей на 2024−2027 годы состоялись в штаб-квартире МОТ в Женеве 7 июня в рамках 112-й сессии Международной конференции труда. При необходимом минимуме 105 голосов страна получила их наибольшее число — 194.
В сообщении говорится, что государства-члены МОТ оценили искоренение в стране детского и принудительного труда, ратификацию ряда важных конвенций МОТ в области продвижения принципов достойного труда и переход от политики игнорирования проблем к их решению посредством диалога.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева, возглавляющая также Национальную комиссию по противодействию торговле людьми и принудительному труду, назвала избрание результатом усилий страны по обеспечению прав, свобод и законных интересов граждан, а также совершенствованию трудовых отношений согласно международным стандартам.
«Избрание Узбекистана в члены данного совета позволит выносить предложения и идеи по улучшению системы трудовых отношений на международный уровень», — отметила она.
В то же время она подчеркнула, что это потребует активизации усилий структур, ответственных за вопросы занятости, профессиональных союзов и работодателей по продвижению принципов достойного труда.
Административный совет является исполнительным органом МОТ. Он руководит работой организации в период между сессиями Международной конференции труда и определяет порядок выполнения её решений. Ежегодно проводятся три сессии совета — в марте, июне и ноябре.