Ўзбекистон «атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланишнинг барча жиҳатлари бўйича» Халқаро атом энергияси агентлиги (МАГАТЭ) билан яқиндан ҳамкорлик қилади. Бу ҳақда Энергетика вазирлигининг вазир Жўрабек Мирзамаҳмудовнинг 10 июнь куни Вена шаҳрида МАГАТЭ раҳбари Рафаэль Гросси билан учрашуви якунлари бўйича хабарида айтилади.
Мулоқотда ушбу йўналишдаги ҳамкорликни давом эттириш масалалари муҳокама қилинди, дейилади хабарда.
Рафаэль Гросси учрашувдан сўнг шундай деди: «МАГАТЭ Ўзбекистонни мамлакатда атом энергетикасини, хусусан, кичик модулли реакторларни жорий этиш режаларида бундан кейин ҳам қўллаб-қувватлашга тайёр».
- Жиззах вилоятида Россия лойиҳаси бўйича кам қувватли АЭС (330 МВт, ҳар бири 55 МВт бўлган олтита реактор) қурилиши Россия президенти Владимир Путиннинг май ойи охирида Тошкентга ташрифи чоғида маълум қилинган эди. Биринчи реакторни ишга тушириш беш йил ичида, кейингилари — ҳар олти ойда режалаштирилган.
- Станцияни Тузкон кўли яқинидаги аввал тасдиқланган майдонда қуриш режалаштирилган, у ерда дастлаб йирик АЭС (ҳар бири 1200 МВт қувватга эга иккита энергоблок) жойлашуви кўриб чиқилган.
- 2021 йил ёзи ва 2023 йил бошида МАГАТE экспертлари АЭС қурилиши учун жойни баҳолаш учун Ўзбекистонга ташриф буюрганди.

Узбекистан тесно сотрудничает с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) «по всем аспектам мирного использования атомной энергии». Об этом говорится в сообщении Министерства энергетики по итогам встречи министра Журабека Мирзамахмудова в Вене с главой МАГАТЭ Рафаэлем Гросси 10 июня.
В ходе встречи обсуждались вопросы продолжения сотрудничества в этой сфере, говорится в сообщении.
Рафаэль Гросси после встречи заявил: «МАГАТЭ готово продолжать поддерживать Узбекистан на пути его планов внедрять в стране атомную энергетику, в частности, малые модульные реакторы».
- О строительстве АЭС малой мощности (330 МВт, шесть реакторов по 55 МВт) по российскому проекту в Джизакской области было объявлено в ходе визита в Ташкент президента России Владимира Путина в конце мая. Запуск первого реактора планируется через пять лет, последующих — каждые полгода.
- Возводить станцию намечено на ранее утверждённой площадке рядом с озером Тузкан, где изначально рассматривалось размещение большой АЭС (два энергоблока по 1200 МВт).
- Летом 2021 года и в начале 2023 года эксперты МАГАТЭ посещали Узбекистан для оценки площадки для строительства АЭС.