Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг бир гуруҳ депутатлари томонидан «Ўзбекистон Республикасида чет эл фуқароларининг ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг ҳуқуқий ҳолати тўғрисида»ги қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар ишлаб чиқилиб, қонунчилик ташаббуси асосида парламент қуйи палатасига киритилди. Бу ҳақда палата матбуот хизмати хабар берди.
Қонун лойиҳаси «ҳозирги глобаллашув шароитида Ўзбекистон суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини муҳофаза қилиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар белгилаш заруратидан» келиб чиқади, дейилади хабарда. Уни ишлаб чиқишда Қозоғистон, Озарбайжон, Россия, Польша, Беларусь, Хитой ва бошқа мамлакатлар тажрибаси ҳисобга олинган.
Қонунга чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларни Ўзбекистонда бўлиши номақбул деб топиш асослари ва тартибини киритиш таклиф қилинмоқда.
Қуйидаги мазмундаги оммавий чиқишлар ёхуд ҳаракатлар қилиш номақбул деб эътироф этиш учун асос бўлиши мумкин:
• Ўзбекистоннинг давлат суверенитети, ҳудудий яхлитлиги ва хавфсизлигига зид;
• давлатлараро, ижтимоий, миллий, ирқий ва диний адоватни келтириб чиқарувчи;
• Ўзбекистон халқининг шаъни, қадр-қиммати ёки тарихини таҳқирловчи.
Мамлакатда бўлиши номақбул деб топилган шахсларга беш йил муддатга қуйидагиларни тақиқлаш таклиф этилмоқда:
• Ўзбекистонга кириш;
• Ўзбекистон банкларида ҳисобварақ очиш;
• кўчмас мулк сотиб олиш;
• давлат мулкини хусусийлаштиришда иштирок этиш;
• молиявий ва шартномавий муносабатларга киришиш.
Ўзбекистонда вақтинча ёки доимий яшовчи шахснинг номақбул деб топилиши унинг мамлакатда қонуний яшаш ва бўлиш ҳуқуқининг бекор қилинишига ҳамда депортациясига олиб келиши мумкин.
Қонун лойиҳасида номақбул деб топилган шахсларни депортация қилиш асослари ва тартиби ҳам белгилаб берилган. Хусусан, Ташқи ишлар вазирлигидан номақбул деб топилгани тўғрисида билдиришнома олган шахс 10 кун ичида Ўзбекистонни ихтиёрий равишда тарк этиши керак бўлади. Агар бу шарт бажарилмаса, шахс депортация қилинади, яъни мамлакатдан мажбуран чиқариб юборилади.
«Қонун лойиҳаси Ўзбекистоннинг давлат суверенитети, ҳудудий яхлитлиги ва хавфсизлигини мустаҳкамлашга, юртимизда давлатлараро, миллатлараро, динлараро аҳиллик, тотувликни ҳимоя қилишга ҳамда Ўзбекистон халқининг шаъни, қадр-қиммати ва тарихи ҳурмат қилинишини таъминлашга қаратилган», — дейилади хабарда.

Группа депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса разработала поправки в закон «О правовом положении иностранных граждан и лиц без гражданства в Республике Узбекистан» и внесла их в нижнюю палату парламента на правах законодательной инициативы. Об этом сообщила пресс-служба палаты.
Проект закона обосновывается «необходимостью установления новых мер по защите суверенитета и территориальной целостности Узбекистана в современных условиях глобализации», говорится в сообщении. При его разработке учитывался опыт таких стран, как Казахстан, Азербайджан, Россия, Польша, Беларусь, КНР и другие.
В закон предлагается включить основы и порядок признания иностранных граждан и лиц без гражданства нежелательными к пребыванию в Узбекистане.
Основаниями для признания нежелательными могут стать публичные выступления или действия следующего содержания:
- противоречащие государственному суверенитету, территориальной целостности и безопасности Узбекистана;
- разжигающие межгосударственную, социальную, национальную, расовую и религиозную вражду;
- унижающие честь, достоинство или историю народа Узбекистана.
Лицам, признанным нежелательными к пребыванию в стране, предлагается запретить сроком на пять лет:
- въезд в Узбекистан;
- открытие счетов в банках Узбекистана;
- приобретение недвижимости;
- участие в приватизации государственного имущества;
- вступление в финансовые и договорные отношения.
Признание временно или постоянно проживающего в Узбекистане лица нежелательным может стать причиной отмены его права на законное проживание и пребывание на территории страны и его депортации.
В проекте закона также прописываются основы и порядок депортации лиц, признанных нежелательными. Так, получив уведомление МИДа о признании его нежелательным, лицо должно будет добровольно покинуть Узбекистан в течение 10 дней. Если это условие не соблюдено, лицо депортируется,
«Проект закона направлен на укрепление государственного суверенитета, территориальной целостности и безопасности Узбекистана, защиту межгосударственного, межэтнического и межрелигиозного согласия в стране и обеспечение уважения чести, достоинства и истории народа Узбекистана», — подчёркивается в сообщении.