2024 йилда Samarkand Marathon халқаро хайрия пойгалари туркумига беш йил тўлади. Бу туркумдаги навбатдаги тадбир Sky Camp Bo‘stonliq 2024 тоғ фестивали бўлади, деб хабар қилди Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси матбуот хизмати.
Тоғли спорт фестивали иштирокчилари ва меҳмонларини қуйидагилар кутмоқда:
- Sky Camp BIKE — тоғ йўли велопойгаси, масофа 13,5 км, баландликка кўтарилиш 691 м;
- Sky Camp TRAIL — 619 ва 1238 м баландликдаги 10 км ва 20 км масофага югуриш;
- Sky Camp PEAK — Амирсой курортининг пастки бекатидан юқори бекатигача бўлган 4,2 км масофани 724 м баландликка кўтарилиш билан югуриш;
- Sky Camp ZEN — югуриш, йога ва медитация комбинацияси.
Sky Camp TRAIL Халқаро трейл югуриш уюшмасининг (ITRA) гувоҳномасига эга. Бу иштирокчилар ITRA балларини қўлга киритувчи Ўзбекистондаги илк йўналиш йўлаги ҳисобланади.
«Бу йил биз Sky Camp Bo‘stonliq тоғ спортлари фестивалини тиклаймиз. Жамоа фестиваль доирасида турли хил тадбирларни тайёрлади — трейл югуришдан тортиб, йога ва медитациягача… Биз Ўзбекистонда биринчи марта югуриш йўлини сертификатлаштирдик, энди югурувчилар ўз ютуқлари учун шахсий рейтингда балл олишлари мумкин бўлади», — деди Samarkand Marathon хайрия пойгалари туркуми куратори Мирхан Сагитов.
Икки кун давомида Sky Camp`да плоггинг ташкил этилади, бунга охирги ZAAMIN ULTRA 2024`да эътибор қаратилганди.
Иштирокчилар, шунингдек, Samarkand Marathon ҳамкорлари томонидан ташкил этиладиган кўнгилочар тадбирлар, мусиқа ва концертдан баҳраманд бўлади. Бу йил 29 июнь оқшомида бўлиб ўтадиган концертнинг ҳедлайнери Tesla Boy гуруҳи бўлади.
Sky Camp Bo‘stonliq учун сайтдаги ҳавола орқали рўйхатдан ўтиш мумкин.
Фестиваль ташкилотчиси — Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси, ҳамкорлари — Спорт вазирлиги ва Тошкент вилояти ҳокимлиги.

В 2024 году серии международных благотворительных забегов Samarkand Marathon исполняется пять лет. Очередным событием серии станет горный фестиваль Sky Camp Bo’stonliq 2024, сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана.
Участников и гостей горного фестиваля спорта ждут:
• Sky Camp BIKE — горная шоссейная велогонка, дистанция 13,5 км, набор высоты 691 м;
• Sky Camp TRAIL — трейл-забег на дистанции 10 км и 20 км с набором высоты 619 и 1238 м;
• Sky Camp PEAK — скайраннинг от нижней на верхнюю станции курорта Amirsoy на дистанцию 4,2 км с набором высоты 724 м;
• Sky Camp ZEN — сочетание бега, йоги и медитации.
Трасса Sky Camp TRAIL сертифицирована международной ассоциацией трейл-раннинга (ITRA). Это первая трасса в Узбекистане, участники которой получат балл ITRA.
«В этом году мы возобновляем проведение горного фестиваля спорта Sky Camp Bo’stonliq. Команда подготовила разные виды активностей в рамках фестиваля — от трейл-раннинга до йоги и медитации…Впервые в Узбекистане мы сертифицировали трассу для трейл-раннинга, так что бегуны смогут получить баллы в личный зачёт», — рассказал куратор серии благотворительных забегов Samarkand Marathon Мирхан Сагитов.
На Sky Camp в течение двух дней будет организован плоггинг, которому было уделено внимание и на прошедшем ZAAMIN ULTRA 2024.
Участников также ждут развлекательные мероприятия, организованные партнёрами Samarkand Marathon, музыка и концерт. В этом году хэдлайнером концерта, который состоится вечером 29 июня, станет группа Tesla Boy.
Зарегистрироваться на Sky Camp Bo’stonliq можно по ссылке на сайте.
Организатор фестиваля — Фонд развития культуры и искусства, партнёры — Министерство спорта и хокимият Ташкентской области.