БМТнинг мустақил халқаро комиссияси 7 октябрь куни ҲАМАСнинг Исроилга уюштирган ҳужуми ва ундан кейинги урушни ўрганиб чиқиб, можародаги ҳар икки томон ҳам ҳарбий жиноят содир этган, деган хулосага келди.
Комиссия ҳисоботи 2023 йил октябридан декабригача бўлган даврни ўз ичига олади ва очиқ манбалар, жабрланувчилар ва гувоҳлар билан суҳбатлар, суд-тиббий экспертиза хулосалари ва ОАВдаги текширувларга асосланади.
«2023 йил 7 октябрь ҳам исроилликлар, ҳам фаластинликлар учун аниқ бурилиш нуқтаси бўлди…», — дейилади комиссия ҳисоботида.
«Исроилликлар учун 7 октябрдаги ҳужум замонавий тарихда мисли кўрилмаган миқёсда бўлди, бир кунда юзлаб одамлар ўлдирилди ва ўғирлаб кетилди, бу нафақат исроиллик яҳудийлар, балки бутун дунёдаги яҳудий халқи учун ўтмишдаги таъқибларнинг оғриқли жароҳатига сабаб бўлди» — дея қайд этди комиссия.
«Фаластинликлар учун Исроилнинг Ғазо секторидаги ҳарбий амалиёти ва ҳужуми 1948 йилдан бери энг узун, энг йирик ва энг қонли ҳужумга айланди. Улар жуда катта зарар ва қурбонлар келтирди ҳамда кўплаб фаластинликлар учун Накба ва Исроилнинг бошқа босқинлари ҳақида қайғули хотираларни қайтарди», — дейилади ҳисоботда.
Комиссия ҲАМАСнинг уруш жиноятлари таркибига қасддан ўлдириш, яралаш, тинч аҳоли ва Исроил ҳарбий хизматчиларига нисбатан шафқатсиз муносабатда бўлиш, шунингдек, асирларни, жумладан, болаларни гаровга олишни киритган. Комиссия хулосасига кўра, ҳужум узоқ вақт давомида пухта режалаштирилган ва унга ҲАМАС ҳарбий бўлинмалари ва бошқа олтита Фаластин гуруҳи жалб қилинган.
Исроилга келсак, комиссия мамлакат Ғазодаги ҳарбий амалиётлар давомида ҳарбий жиноятлар ва инсониятга қарши жиноятлар содир этганини аниқлади. «Комиссия тинч аҳолининг кўп сонли қурбонлари ва фуқаролик объектлари ва муҳим фуқаролик инфратузилмаларининг кенг миқёсда вайрон бўлиши Исроил танлаган куч ишлатиш стратегиясининг муқаррар натижасидир, деган хулосага келди… фарқлар, тафовут ва адекват эҳтиёт чораларини ҳисобга олмасдан, максимал зарар етказиш мақсадида амалга оширилган ва шунинг учун ҳам ноқонунийдир», — дейилади ҳисоботда.
Комиссия, шунингдек, Исроил томонидан очликдан фойдаланишни уруш жинояти деб баҳолади ва Исроил расмийларининг фаластинликларга қарши ҳаракатларини жамоавий жазо сифатида тавсифлади.
Ҳисоботга кўра, можаронинг иккала томони ҳам жинсий зўравонлик қилган. ҲАМАС ишида комиссия бир неча жойларда жинсий зўравонлик намуналарини топди ва исроиллик аёллар номутаносиб равишда нишонга олинган деган хулосага келди. «Аёллар ва уларнинг жасадлари эркак жиноятчилар томонидан ғалаба „совринлари“ сифатида ишлатилган, аёлларнинг ўғирланиши, зўравонлиги ва хўрланиши Ғазо сектори кўчаларида ёки интернетда намойиш этилган», — дейилади ҳисоботда.
Исроил иши бўйича комиссия фаластинликларга, айниқса, эркаклар ва ўғил болаларга нисбатан жинсий зўравонликнинг айрим шакллари Исроил ҳарбийларининг «бутун жамиятни камситиш»га қаратилган «операцион процедуралари»нинг бир қисми экани ҳақидаги хулосага келди. Гап ҳибсга олинган фаластинликларни оммавий ечинтириш ҳолатлари ҳақида бормоқда.

Независимая международная комиссия ООН по итогам расследования нападения ХАМАС на Израиль 7 октября и последовавшей за этим войны пришла к выводу, что обе стороны конфликта совершили военные преступления.
Доклад комиссии охватывает период с октября по декабрь 2023 года и основан на материалах из открытых источников, интервью с жертвами и свидетелями, судебно-медицинских отчётах и расследованиях СМИ.
«7 октября 2023 года стало явным поворотным моментом как для израильтян, так и для палестинцев…», — говорится в докладе комиссии.
«Для израильтян нападение 7 октября было беспрецедентным по масштабу в современной истории, когда за один день были убиты и похищены сотни людей, что вызвало болезненную травму прошлых преследований не только для израильских евреев, но и для еврейского народа во всем мире», — отмечает комиссия.
«Для палестинцев военная операция и нападение Израиля в секторе Газа стали самыми продолжительными, крупнейшими и кровавыми с 1948 года. Они нанесли огромный ущерб и привели к человеческим жертвам, а также вызвали у многих палестинцев травматические воспоминания о Накбе и других израильских вторжениях», — говорится в докладе.
К военным преступлениям ХАМАС комиссия отнесла умышленные убийства, ранения, жестокое обращение с мирными жителями и израильскими военными, а также захват заложников, в том числе детей. Комиссия пришла к выводу, что нападение тщательно планировалось на протяжении значительного периода времени, а в атаке участвовали военные подразделения ХАМАС и шесть других палестинских группировок.
Касательно Израиля, комиссия установила, что в ходе военной операции в Газе страна совершила военные преступления и преступления против человечности. «Комиссия приходит к выводу, что огромное количество жертв среди гражданского населения и масштабные разрушения гражданских объектов и важной гражданской инфраструктуры являются неизбежными результатами выбранной Израилем стратегии применения силы …, предпринятой с намерением причинить максимальный ущерб, игнорируя различия, соразмерность и адекватные меры предосторожности и, следовательно, являются незаконными», — говорится в докладе.
Комиссия также отнесла к военным преступлениям Израиля использование голода и охарактеризовала действия израильских властей в отношении палестинцев как коллективное наказание.
Согласно докладу, обе стороны конфликта также совершали сексуализированное насилие. В случае с ХАМАС комиссия выявила закономерности в случаях сексуализированного насилия в нескольких местах и пришла к выводу, что его жертвами непропорционально часто были израильтянки. «Женщины и женские тела использовались преступниками-мужчинами в качестве победных трофеев, а похищения, насилие и унижения женщин выставлялись на всеобщее обозрение либо на улицах сектора Газа, либо в интернете», — говорится в докладе.
В случае с Израилем, комиссия пришла к выводу, что определённые формы сексуальных преступлений в отношении палестинцев, особенно мужчин и мальчиков, были частью «оперативных процедур» израильских военных, направленных на «унижение общества в целом». Речь идёт о случаях принудительного публичного раздевания задержанных палестинцев.