Uzum Click тўлов тизими билан бирлашишдан воз кечиб, ўз экотизимида хизматларни ривожлантиришга эътибор қаратишга қарор қилди. Бу ҳақда компаниянинг «Газета.uz»га келиб тушган пресс-релизида айтилади.
«Компания ўз платформаси доирасида финтех ва е-commerce сервисларини янада ривожлантиришни режалаштирмоқда, бу эса бир томондан максимал самарадорлик ва ягона фокусни таъминлаш, бошқа томондан эса — маҳсулот, бренд ва умумий стратегияни амалга оширишни тўлиқ назорат қилиш имконини беради», — дейилади хабарда.
«Uzum бир йил ичида финтех йўналиши жамоасини кучайтирди ва активларни сотиб олиш ва бирлаштириш жараёнларини якунлади. Буларнинг барчаси экотизимга М&А (бирлашиш ва сингдириш) битимлари орқали эмас, балки органик равишда ривожланиб, ҳозирги ўсиш темпларини сақлаб қолишга имкон беради», — таъкидлади компания.
Бир йил аввал Uzum ва Click компаниялари бирлашиш режаларини эълон қилганди ва тегишли экспертиза (инвестициядан олдинги текширув) жараёнини бошлаганди, шундан сўнг Uzum ва Click битимни тасдиқлаш учун Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитасига ариза бериши керак эди. Аммо инвестициядан олдинги текширув натижаларига кўра Uzum бирлашмаслик ва ўз экотизими ва бренди доирасида сервисларни ривожлантиришга эътибор қаратиш тўғрисида қарор қабул қилди, деди компания.

Компания Uzum приняла решение отказаться от слияния с платёжной системой Click и сосредоточиться на развитии сервисов в рамках своей экосистемы. Об этом говорится в пресс-релизе компании, полученном «Газетой.uz».
«Компания планирует дальнейшее развитие финтех и е-commerce сервисов в рамках собственной платформы, что позволяет, с одной стороны, обеспечить максимальную эффективность и единый фокус, а с другой — полностью контролировать продукт, бренд и реализацию общей стратегии», — говорится в сообщении.
«За год Uzum усилил команду финтех-направления и завершил процессы покупки и слияния активов. Всё это позволит экосистеме сохранить текущие темпы роста, в дальнейшем развиваясь органически, а не за счёт M&A-сделок (слияний и поглощений)», — отметили в компании.
Год назад Uzum и Click объявили о планах по слиянию и начале процедуры дью-дилидженс (прединвестиционная проверка), по итогам которой Uzum и Click должны были подать заявку на одобрение сделки в Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей Узбекистана. Но по итогам прединвестиционной проверки Uzum принял решение отказаться от слияния и сосредоточиться на развитии сервисов в рамках собственной экосистемы и бренда, заявили в компании.