Ўзбекистоннинг Сеулдаги дипломатик миссиясини 25 йил давомида бошқарган Виталий Васильевич Фен 76 ёшида вафот этди. Бу ҳақда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги хабар берди.
«Виталий Фен бутун умрини ватанимизга хизмат қилишга бағишлаган атоқли давлат арбоби, спорт устаси ва профессионал дипломат эди», — дейилади хабарда.
ТИВ дипломатнинг Ўзбекистон ва Корея Республикаси ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссасини қайд этди: «Унинг кўп йиллик фаолияти Ўзбекистон-Жанубий Корея алоқаларини мустаҳкамлашда ўчмас из қолдирди».
Виталий Фен «Фидокорона хизматлари учун» ва «Меҳнат шуҳрати», шунингдек, Жанубий Кореянинг «Гвангхва» орденлари билан тақдирланган. 2005 йилда у Сеулнинг фахрий фуқароси унвони билан тақдирланган.
Яқинда Жанубий Корея президенти Юн Сок Ёль давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлди. Виталий Фен ташрифга тайёргарликда фаол иштирок этди ва ташриф давомида Ўзбекистонда бўлганди.
Биография
Виталий Фен 1947 йилда Тошкент вилоятида туғилган. Марғилондаги режалаштириш ва иқтисод техникумини (1966) ва Фарғона давлат педагогика институтини (1973) тугатган. 1966−1967 йилларда ҳарбий хизматни ўтаган.
1975−1981 йилларда Фарғона шаҳридаги олий спорт мактаби директори, 1981−1983 йилларда Фарғона вилояти жисмоний тарбия ва спорт қўмитаси раиси лавозимида ишлаган. 1983−1989 йилларда Ўзбекистон Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси раиси ўринбосари, 1989−1995 йилларда Фарғона вилояти ҳокими ўринбосари лавозимида фаолият юритган.
1995−1999 йилларда Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги Муваққат ишлар вакили лавозимида ишлаган. 1999−2013 йилларда Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги элчиси бўлган. 2017 йилда у яна Сеулдаги элчи лавозимини эгаллаганди.

В возрасте 76 лет скончался Виталий Васильевич Фен, на протяжении 25 лет возглавлявший дипломатическую миссию Узбекистана в Сеуле. Об этом сообщило Министерство иностранных дел Узбекистана.
«Виталий Фен был выдающимся государственным деятелем, мастером спорта и профессиональным дипломатом, посвятившим всю свою жизнь служению Родине», — говорится в сообщении.
В МИДе отметили огромный вклад, который дипломат внёс в развитие сотрудничества между Узбекистаном и Республикой Корея: «Его многолетняя деятельность оставила неизгладимый след в укреплении узбекско-южнокорейских связей».
Виталий Фен был награждён орденами «Фидокорона хизматлари учун» и «Мехнат шухрати», а также «Гвангхва» Южной Кореи. В 2005 году был удостоен звания почётного гражданина Сеула.
На днях Узбекистан с государственным визитом посетил президент Южной Кореи Юн Сок Ёль. Виталий Фен активно участвовал в подготовке визита и в дни визита находился в Узбекистане.
Виталий Фен будет похоронен в городе Фергане по исламским традициям, сообщило ИА «Дунё» при МИДе.
Биография
Виталий Фен родился в 1947 году в Ташкентской области. Окончил Ферганской государственный педагогический институт (1973). В 1966—1967 годах служил в армии.
В 1975—1981 годах был директором высшей спортивной школы в Фергане. В 1981—1983 годах работал председателем комитета физкультуры и спорта Ферганской области. В 1983—1989 годах был заместителем председателя Государственного комитета физкультуры и спорта Узбекистана. В 1989—1995 годах работал заместителем хокима Ферганской области.
В 1995—1999 годах занимал пост временного поверенного в делах Узбекистана в Республике Корея. В 1999—2013 годах был послом Узбекистана в Республике Корея. С 2017 года вновь занял должность посла в Сеуле.