Зўравонликка қарши Nemolchi.uz лойиҳаси Тошкент вилоятида профилактика инспектори маст қўшниси томонидан тегажоғликка учраган беш ёшли қизнинг онаси ёзган аризани қабул қилмагани ҳақида хабар берди.
Аёл ушбу муаммога эътибор қаратиш учун лойиҳа билан боғланган. Унинг сўзларига кўра, 11 июнь куни кечқурун қизи ва унинг опаси кўчанинг нариги томонидаги қўшнилар ҳовлисида болалар билан ўйнаётган бўлган.
Она болаларини уйга чақириш учун ташқарига чиққанида, қизининг йиғлаб уйга чопаётганини кўрган. Қиз «Шавкат амаки уни қучоқлаб, ялаб олганини» такрорлаган.
«Аввалига ҳайрон бўлдим ва у айнан нима қилганини сўрай бошладим. Эшитганларим мени ҳайратда қолдирди. Ҳовлидан югуриб чиқиб, шу қўшниникига бордим. У маст эди, ҳаммасини инкор қилди, қизимни қўшни сифатида ўпганини, лекин бола ҳамма нарсани нотўғри тушунганини айтди. У билан гаплашишдан фойда йўқлигини тушуниб, эрим билан ички ишлар бўлимига бордим. Улар маҳаллий ИИБ ходимига қўнғироқ қилди, ариза ёзмоқчи эдим, лекин у аризани қабул қилишдан бош тортди», — дея аёлнинг ҳикоясидан иқтибос келтиради Nemolchi.uz.
Шундан сўнг қизнинг онаси шаҳар прокуратурасига ариза ёзган. Ариза топширилганига 6 кун бўлди, дея таъкидлади у, қўшни ҳамон қизлар яшайдиган уй ёнидаги кўча бўйлаб бемалол юрибди. «Энди ҳовлимизнинг эшигини очиб, зарурат бўлмаса уйдан чиқмасликдан қўрқаман. Мен қизларимдан хавотирдаман», — деб таъкидлади аёл.
Бош прокуратура 19 июнь куни ушбу хабарга муносабат билдирди.
«Тошкент вилоятида беш ёшли қизга тегажоғлик қилган шахсга нисбатан Жиноят кодексининг 129-моддаси (16 ёшга тўлмаган шахсга нисбатан уятсиз-бузуқ ҳаракатлар қилиш) билан жиноят иши қўзғатилди», — дейилади Бош прокуратура хабарида.
Нурафшон ИИБ профилактика инспектори хатти-ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун хизмат текшируви тайинланди.

Проект против насилия в Узбекистане Nemolchi.uz рассказал о случае в Ташкентской области, когда инспектор профилактики не принял заявление от матери пятилетней девочки, которой домогался пьяный сосед.
Женщина обратилась в проект, чтобы привлечь внимание к этой проблеме. По её словам, вечером 11 июня дочь вместе со старшей сестрой играли с детьми во дворе у соседей напротив.
Когда мать вышла позвать детей домой, она увидела, как её дочь забегает домой в слезах. Девочка повторяла, что «дядя Шавкат обнимал и облизывал её».
«Я сначала опешила, стала расспрашивать, что именно он делал. Услышанное повергло меня в шок. Я выбежала со двора и пошла к этому соседу. Он был пьян, всё отрицал, говорил что просто по-соседски поцеловал мою дочь, а ребёнок всё не так понял. Поняв, что с ним разговаривать бесполезно, вместе с мужем я пошла в УВД. Нам вызвали участкового, я хотела написать заявление, но он отказался принять его», — приводит Nemolchi.uz рассказ женщины.
После этого мать девочки написала заявление в прокуратуру города. С подачи заявления уже прошло 6 дней, отметила она, сосед все ещё ходит на свободе, по улице мимо дома, где живут девочки. «Я теперь боюсь открывать дверь нашего двора и без необходимости не выходить из дома. Я боюсь за своих дочек», — подчеркнула женщина.
Генеральная прокуратура 19 июня прокомментировала эту публикацию.
«В отношении мужчины, домогавшегося пятилетней девочки в Ташкентской области, возбуждено уголовное дело по статье 129 (Развратные действия в отношении лица, не достигшего 16 лет) Уголовного кодекса Узбекистана», — заявили в Генпрокуратуре.
Для дачи правовой оценки действиям инспектора профилактики УВД Нурафшана назначена служебная проверка.