Президент Халқаро меҳнат ташкилотининг Ишлаётган эркаклар ва аёллар учун тенг муносабатлар ва тенг имкониятлар: оилавий мажбуриятларга эга ходимлар тўғрисидаги 156-сонли конвенциясини ратификация қилувчи қонунни имзолади.
Ушбу конвенциянинг мақсади ҳақ тўланадиган меҳнатда ишлайдиган аёллар ва эркаклар учун тенг муносабат ва имкониятларни, шунингдек, оилавий мажбуриятларга эга бўлган шахсларга ўз ҳуқуқларидан дискриминациясиз ва касбий ва оилавий мажбуриятларни имкон қадар уйғунлаштирган ҳолда фойдаланишни таъминлашдан иборат.
Аввалроқ Олий Мажлис Сенати ратификация тўғрисидаги қонунни кўриб чиқиб, мазкур конвенциянинг барча талаблари мамлакат миллий қонунчилигига тўлиқ татбиқ этилганини таъкидлаган эди.
Ҳозирда конвенция Халқаро меҳнат ташкилотига аъзо 187 давлатдан 45 таси томонидан ратификация қилинган. Улар орасида Норвегия, Швеция, Испания, Франция, Япония, Жанубий Корея, Озарбайжон ва Қозоғистон бор.

Президент Узбекистана подписал закон, которым страна ратифицирована Конвенцию Международной организации труда №156 о равном обращении и равных возможностях для работников мужчин и женщин: работники с семейными обязанностями.
Цель этой конвенции — обеспечение равных отношений и возможностей для работающих женщин и мужчин, выполняющих оплачиваемую работу, а также возможности лицам с семейными обязанностями пользоваться своими правами без дискриминации и максимально гармонично сочетая профессиональные и семейные обязанности.
Сенат Олий Мажлиса Узбекистана, рассматривая закон о ратификации, ранее отметил, что все требования этой конвенции уже полностью имплементированы в национальное законодательство страны.
В настоящее время конвенцию ратифицировали 45 стран из 187 государств-членов Международной организации труда. Среди них: Норвегия, Швеция, Испания, Франция, Япония, Южная Корея, Азербайджан и Казахстан.