Ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Мўғулистоннинг Ўзбекистондаги янги тайинланган элчиси Дааданхуу Батбаатарни қабул қилди, деб хабар қилди ТИВ раҳбари ўзининг Telegram`даги каналида.
Мўғулистоннинг Ўзбекистонда элчихона очиш режалари ўтган йили ушбу мамлакат ташқи ишлар вазири Батмунх Батсетсегнинг ташрифи чоғида маълум қилинган эди. Бунгача Тошкентда Мўғулистоннинг фахрий консуллиги бўлган.
Элчи вазирга ишонч ёрлиқлари нусхаларини топширди. Томонлар турли соҳалардаги ҳамкорлик, иқтисодий дипломатияни ривожлантириш, қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш, шунингдек, Мўғулистон президенти Ухнаагийн Хурэлсухнинг Ўзбекистонга кутилаётган ташрифини муҳокама қилди.
Аввал хабар қилинганидек, Мўғулистон раҳбари 23−26 июнь кунлари давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади. У Тошкентдаги музокаралардан ташқари, Хива билан ҳам танишиши режалаштирилган.

Вновь назначенного посла Монголии в Узбекистане Дааданхуу Батбаатара принял министр иностранных дел Бахтиёр Саидов, сообщил глава МИДа в своём Telegram-канале.
О планах Монголии открыть посольство в Узбекистане сообщалось в прошлом году. во время визита министра иностранных дел этой страны Батмунх Батцэцэг. До этого в Ташкенте действовало почётное консульство Монголии.
Посол вручил министру копии верительных грамот. Стороны обсудили вопросы сотрудничества в разных сферах, развития экономической дипломатии, разработку совместных проектов, а также предстоящий визит президента Монголии Ухнаагийна Хурэлсуха в Узбекистан.
Как сообщалось ранее, глава Монголии посетит с государственным визитом Узбекистан 23−26 июня. Помимо переговоров в Ташкенте, запланировано его знакомство с Хивой.