Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Мўғулистон президенти Ухнаагийн Хурэлсух 23−26 июнь кунлари давлат ташрифи билан Ўзбекистонда бўлади, дея хабар бермоқда давлат раҳбарининг матбуот хизмати.
Олий мартабали меҳмон ташрифининг дастурига мувофиқ, Тошкент шаҳрида олий даражадаги музокаралар ўтказилиши кўзда тутилган. Ўзбекистон-Мўғулистон дўстлик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилади.
Хусусан, кун тартибидан конструктив сиёсий мулоқот ва парламентлараро алоқаларни ривожлантириш, икки томонлама товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, тоғ-кон саноати, қишлоқ хўжалиги, чорвачилик, енгил саноат, соғлиқни сақлаш, транспорт, логистика ва бошқа йўналишларда кооперация лойиҳаларини амалга ошириш режалари ўрин олган.
Шунингдек, маданий-гуманитар ва туризм алоқаларини фаоллаштиришга қаратилган қўшма чора-тадбирлар муҳокама қилинади. Халқаро масалалар юзасидан фикр алмашилади. Саммит якунлари бўйича ҳукуматлараро ва идоралараро ҳужжатлар тўпламини қабул қилиш кўзда тутилган.
Давлат ташрифи доирасида президентларнинг икки мамлакат етакчи компаниялари ва ишбилармон доиралар вакиллари билан учрашуви ҳамда қатор бошқа икки томонлама тадбирлар ўтказилиши ҳам режалаштирилган, дейилади хабарда.
Мўғулистон президенти Ухнаагийн Хурэлсух Хива шаҳрига ҳам ташриф буюриб, ўзбек халқининг бой маданий-тарихий мероси билан танишади.

По приглашению Шавката Мирзиёева президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух 23−26 июня посетит Узбекистан с государственным визитом. Об этом сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
На переговорах на высшем уровне в Ташкенте будут рассмотрены вопросы расширения и укрепления узбекско-монгольских отношений дружбы и многопланового сотрудничества, говорится в сообщении.
В повестку дня обсуждений включены планы развития конструктивного политического диалога и межпарламентских контактов, наращивания двустороннего товарооборота, реализации проектов кооперации в добывающей отрасли, сельском хозяйстве, животноводстве, лёгкой промышленности, здравоохранении, сфере транспорта, логистики и других направлениях.
Будут рассмотрены совместные меры, направленные на активизацию культурно-гуманитарных и туристических связей. Состоится также обмен мнениями по международной проблематике.
По итогам саммита предусматривается подписание пакета межправительственных и межведомственных документов.
Президенты двух стран встретятся с представителями ведущих компаний и деловых кругов Узбекистана и Монголии. Запланирован и ряд других мероприятий.
Президент Монголии также посетит Хиву, где ознакомится с богатым культурно-историческим наследием Узбекистана.