Uzbekistan Airways ўзининг ривожланиш стратегияси доирасида жума куни «инновация ва мукаммалликка янада кўпроқ ҳаракат» рамзи бўлган янгиланган логотипини тақдим этди.
«Дизайн янада минимализм тарзда, енгилроқ бўлди, аммо бизни Марказий Осиёда етакчи авиаташувчиларидан бирига айланиш тарихига ишора қилиб, одатий ўзига хослигини сақлаб қолди», — дейилади компания матбуот хизмати хабарида.
Uzbekistan Airways логотипини тубдан ўзгартирмади — у ҳали ҳам ичида қуш тасвири бўлган айлана, лекин логотипнинг биринчи версиясидаги билан бир хил рангда. Компания номини ёзишда энди барча ҳарфлар бош ҳарфда бўлади.
uzbekistan airways
Авиакомпания матбуот котиби Дилором Каимбаева шу куни журналистлар билан бўлиб ўтган учрашувда логотипни «тўғрилаш» қарори замонавий тенденциялар, яъни минимализмни ҳисобга олган ҳолда, уни янада нафис ва идрок этишни осонлаштириш мақсадида қабул қилинганини таъкидлади.
Uzbekistan Airways бошқаруви раиси Шуҳрат Худайқуловнинг айтишича, логотипни барча жиҳозларда — «салфеткалар ва ҳужжатлардан тортиб самолётларгача» янгилаш бир ярим-икки йил вақт олади.
Ўзгартириш эволюцион тарзда амалга оширилади — эскиси билан бир қаторда янги логотип ҳам қўлланади.
Ўтган йили эълон қилинган самолётнинг анъанавий ливреясини янгилаш режаларига келсак, компания анъанавий ранг — Ўзбекистон байроғи рангларини сақлаб қолишга қарор қилди, чунки у аллақачон бутун дунёда танилган ва бошқа авиакомпаниялар орасида ажралиб туради.
Жорий кўринишдаги мавжуд самолётларда логотип ранг схемасини — сариқ доира, яшил қуш ва қизил контурни сақлаб қолади, лекин унинг шакли аста-секин янгиланган версияга мослаштирилади.
Шунингдек, ташувчи янги шиор — «Марказий Осиё қанотлари»ни тақдим этди. Ҳозиргиси — «Хавфсизлик. Барқарорлик. Комфорт».
Журналистлар билан бўлиб ўтган учрашувда Uzbekistan Airways раҳбарияти компания ўзини Марказий Осиё қаноти деб аташ ҳуқуқига эга эканини, чунки у ўнлаб йиллар давомида турли минтақаларни боғловчи рейсларни ҳам, Нью-Йорк, Токио каби шаҳарларга тўғридан-тўғри рейсларни ҳам таклиф этиб келаётганини таъкидлади.

Компания Uzbekistan Airways в рамках стратегии своего развития в пятницу представила обновлённый логотип, символизирующий «ещё больше движения к инновациям и совершенству».
«Дизайн стал более минималистичным, лёгким, но сохранил привычную узнаваемость, отсылая нас в историю становления одного из лидера авиаперевозок в Центральной Азии», — говорится в сообщении пресс-службы компании.
В Uzbekistan Airways не стали менять логотип кардинально — это всё тот же круг с птицей внутри, но в одном цвете, как первый вариант логотипа. В написании названия компании все буквы теперь будут заглавными.
Пресс-секретарь авиакомпании Дилором Каимбаева на встрече с журналистами в этот день отметила, что решение «скорректировать» логотип было принято с учётом современных тенденций, а именно минимализма, с целью сделать его более элегантным и лёгким для восприятия.
Председатель правления Uzbekistan Airways Шухрат Худайкулов сообщил, что обновление логотипа на всех носителях — «от салфеток, дорожных наборов и документов до самолётов» — займёт полтора-два года.
Замена будет производиться эволюционным путём — наряду с прежним будет использоваться и новый логотип.
Что касается объявленных в прошлом году планов по обновлению фирменной ливреи самолётов, то в компании решили сохранить традиционный окрас — цвета флага Узбекистана — как уже узнаваемый во всём мире и выделяющийся среди других авиакомпаний.
На имеющихся самолётах с нынешней ливреей логотип сохранит цветовую гамму — жёлтый круг, зелёная птица и красная обводка, но его формы постепенно будут приведены в соответствие с обновлённым вариантом.
Перевозчик также представил новый слоган — «Крылья Центральной Азии». Нынешний — «Безопасность. Стабильность. Комфорт».
На встрече с журналистами руководители Uzbekistan Airways сказали, что компания вправе называть себя крыльями Центральной Азии, поскольку десятилетиями предлагает как связующие разные регионы рейсы, так и прямые рейсы в такие города, как Нью-Йорк, Токио и другие.