Саудия Арабистонида Ҳаж зиёрати чоғида 1301 киши ҳалок бўлди, уларнинг аксарияти рўйхатдан ўтмаган зиёратчилардир, деб хабар бермоқда Saudi Press Agency (SPA) мамлакат соғлиқни сақлаш вазири Фаҳд ал-Жалажелга таяниб.
«Ҳаж вақтида ҳалок бўлганлар сони 1301 нафарга етди, уларнинг 83 фоизи Ҳаж зиёратига келишга рухсати йўқ ва тўғридан-тўғри қуёш нури остида узоқ масофаларни бошпана ва қулайликсиз пиёда босиб ўтганлардир. Ҳалок бўлганлар орасида бир неча кексалар ва сурункали касалликларга чалинганлар бор», — деди вазир (SPA иқтибоси).
Вафот этганларнинг барчасининг шахси аниқланиб, Маккада дафн этилди, деди вазир.
Associated Press маълумотига кўра, ҳалок бўлганлар орасида 660 нафар Миср фуқароси бор. Агентлик манбаларига кўра, улардан фақат 31 нафари мамлакатда қолиш ҳуқуқига эга бўлган. Миср зиёратчиларга Саудия Арабистонига рухсатсиз боришга ёрдам берган 16 та сайёҳлик агентлигининг лицензиясини бекор қилди.
Бундан ташқари, Индонезиядан 165, Ҳиндистондан 98 ва Иордания, Тунис, Марокаш, Жазоир ва Малайзиядан ўнлаб фуқаролар ҳалок бўлган. Иордания ва Тунис расмийлари зиёратчиларнинг ўлимига жазирама сабаб бўлганини қайд этди.
Associated Press мухбирлари зиёратчиларнинг жазирамада, айниқса, Ҳажнинг иккинчи ва учинчи кунларида ҳушидан кетиб, йиқилганини кўрган.
- Бу йил Ҳаж зиёрати 14−19 июнь кунлари бўлиб ўтди. Расмий маълумотларга кўра, унда 1,8 миллионга яқин зиёратчи иштирок этган бўлса, шундан 1,6 миллиондан ортиғи хориждан келган.
- Ҳаж кунларида жазирама иссиқ кузатилди. Шу тариқа, 17 июнь куни Макка шаҳридаги Масжиди Аъзамда ҳаво ҳарорати Цельсий бўйича 51,8 даражага етди. Расмий ҳужжатлари бўлмаган зиёратчилар Ҳаж йўналиши бўйлаб кондиционер ўрнатилган иншоотларга кира олмади.

Во время хаджа в Мекку в Саудовской Аравии погиб 1301 человек, в основном это были незарегистрированные паломники, сообщает агентство Saudi Press Agency (SPA) со ссылкой на министра здравоохранения страны Фахда аль-Джаладжеля.
«Число смертельных случаев во время хаджа достигло 1301, при этом 83% из них не имели разрешения на совершение хаджа и прошли большие расстояния под прямыми солнечными лучами без надлежащего убежища и комфорта. Среди погибших было несколько пожилых и хронически больных людей», — сказал министр (цитата по SPA).
Все погибшие были идентифицированы и похоронены в Мекке, уточнил министр.
По данным Associated Press, среди погибших — 660 граждан Египта. Со слова источников агентства, только 31 из них имел право находиться в стране. Египет отозвал лицензии у 16 турагентств, которые помогали паломникам несанкционированно отправиться в Саудовскую Аравию.
Кроме того, погибли 165 граждан из Индонезии, 98 — из Индии и десятки из Иордании, Туниса, Марокко, Алжира и Малайзии. Власти Иордании и Туниса заявили, что причиной смерти паломников стала жара.
Корреспонденты Associated Press видели, как паломники теряли сознание из-за палящего зноя, особенно во второй и третий дни хаджа, некоторые падали в обморок.
- В этом году хадж проходил с 14 по 19 июня. По официальным данным, в нём приняло участие около 1,8 миллиона паломников, из них более 1,6 миллиона приехало из-за рубежа.
- В дни хаджа наблюдалась экстремальная жара. Так, 17 июня температура в Большой мечети в Мекке достигла 51,8 градуса Цельсия. Паломники, не имеющие официальных документов, не могли получить доступ к кондиционированным помещениям, которые расположены вдоль маршрута хаджа.