Тошкент вилояти Бекобод шаҳрида эркак ИИБ биносида уриб ўлдирилгани айтилаётган ҳолат доирасида бир ходим қамоққа олинди. Бу маълумотни «Газета.uz»га Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов тасдиқлади.
Гап шундаки, расмийлар 19 июнь куни суд залида жанжал кўтарган фуқаро ИИБ биносига олиб боригандан сўнг ҳушидан кетгани ҳамда шифохонага етказилганда вафот этгани аниқланганини билдирганди. Бироқ марҳумнинг яқинлари «Газета.uz»га берган интервьюсида 43 ёшли фуқаронинг ўлимига ИИБ биноси ичида уни ички ишлар ходимлари калтаклагани сабаб бўлганини айтмоқда.
Марҳум Дилмурод Юсупвалиевнинг акаси Дилшод Юсупвалиев ўзи ва укасини органнинг ўнга яқин ходими калтаклаганини айтган.
«Укамнинг иши доирасида бир нафар [ички ишлар ходимини] қамоққа олинди дейишяпти. Уларнинг биттасини қамаб, қолганини яшириб, ўйин қилмасдан, [воқеада қатнашган] саккиз нафар ходимнинг ҳаммасига чора кўришларини сўрайман. Бекобод шаҳри ИИБ бошлиғига кўпроқ эътибор беришсин», — деганди у.
Аввалроқ Ички ишлар вазирлиги матбуот котиби Шохрух Ғиёсов ушбу ҳолат юзасидан муносабат билдириб, воқеа содир бўлган жойларда мавжуд бўлган барча видеоёзувлар олинганини қайд этганди. Гувоҳлар ҳамда воқеа иштирокчиларнинг кўрсатмалари текширилмоқда, тегишли судга оид экспертизалар тайинланган, дейилганди баёнотда.

В Бекабаде в Ташкентской области задержан сотрудник органов внутренних дел по делу гибели мужчины в здании городского ОВД. Эту информацию «Газете.uz» подтвердил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
Ранее в областном ГУВД сообщили, что мужчина, устроивший скандал в здании суда в Бекабаде из-за приговора в отношении его брата, был доставлен в ОВД вместе с другим своим братом. У входа в здание отдела «ему стало плохо, его доставили в больницу», где врачи зафиксировали смерть гражданина.
Однако родственники погибшего рассказали «Газете.uz», что причиной смерти 43-летнего мужчины стало избиение сотрудниками внутренних дел внутри здания ОВД.
Дильшод Юсупвалиев, брат погибшего Дилмурода Юсупвалиева, который был с ним в ОВД, заявил, что его и его брата избили около 10 сотрудников ОВД.
«Говорят, что одного [сотрудника внутренних дел] заключили под стражу по делу моего брата. Я не хочу, чтобы задержали только одного, а остальных скрыли, чтобы это превратилось в игру. Прошу принять меры в отношении всех восьми сотрудников [причастных к инциденту]. Хотел бы, чтобы уделили больше внимания руководителю ОВД Бекабада», — сказал он.
Ранее пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов заявил, что ведомство расследует ситуацию совместно с органами прокуратуры, получены видеозаписи, проверяются показания свидетелей и участников происшествия, назначены необходимые судебные экспертизы.