27 июнь куни президент Шавкат Мирзиёев Жиззах вилоятига келиб, «BYD Uzbekistan Factory» қўшма корхонаси фаолияти билан танишди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Завод 2024 йил январда давлат раҳбарининг Хитойга ташрифи чоғида ишга туширилди. Бу қиймати 160 миллион долларлик лойиҳанинг биринчи босқичи бўлиб, йилига 50 минг дона электромобиль ишлаб чиқариш қувватига эга.
Бунинг учун қўшма корхона замонавий саноат инфратузилмаси билан таъминланди. Қарийб 2 километр темир йўл тортилди. Ишлаб чиқариш узлуксизлигини таъминлаш учун бутловчи қисмлар омбори, 1 минг 200 та контейнер сиғимига эга логистика маркази қурилди. Заводга Хитойдан роботлаштирилган тизимлар ва ускуналар келтириб ўрнатилган. Ишлаб чиқариш жараёни автоматлаштирилган. Электромобилнинг геометрик ўлчамларини юқори аниқликда текширувчи лаборатория ташкил қилинган.
Президент ушбу имкониятларни кўздан кечирди, хитойлик шериклар билан суҳбатлашди. Ҳозирда бу ерда Chazor ва Song Plus Champion моделлари ишлаб чиқарилмоқда. Шавкат Мирзиёев конвейердан чиққан илк электромобилга имзо қўйди.
Шу ерда давлат раҳбарига ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича ахборот берилди. Келгуси йилларда заводда моделлар қаторини кенгайтириш режалаштирилган.
Қиймати 300 миллион долларлик иккинчи босқичда электромобиллар сонини йилига 200 минг донага, 500 миллион долларлик учинчи босқичда 500 минг донагача етказиш кўзда тутилган.
Электромобиллар сони ортиши билан маҳаллийлаштириш даражаси ҳам босқичма-босқич ошириб борилади. Энг аввало, бампер, ойна, лак-буёқ, пластик қисмларни ўзимизда тайёрлаш йўлга қўйилади. Кейинчалик аккумулятор, электр двигател, алюминий қисмлар, шиналар, ўриндиқлар ишлаб чиқаришга ўтилади.
Мазкур янги тармоқда рақобатбардош бўлиш учун инновация ва етук мутахассислар керак. Шу боис таълим ва ривожланишга қаратилган «R&D маркази» ташкил этиш, илм ва муҳандислик ютуқларини изчил қўллаб бориш зарурлиги таъкидланди. Маҳаллийлаштириш лойиҳалари орқали маҳсулот таннархини тушириш чоралари муҳокама қилинди. Истиқболдаги мақсад — минтақа бозорларига чиқиш.
Бугунги кунда корхонада 1 минг 200 киши ишлайди. Ўтган йили 200 нафар ходим «Uzautoмotors» заводларида малака оширган. Бу йил яна 92 нафар мутахассис Хитойнинг Сиан ва Чанша шаҳарларида сифат назорати, технология, таъминот, ускуналарга техник хизмат кўрсатиш каби йўналишларда малака оширади. Барча уч босқич жорий этилгач, иш ўринлари 10 мингтага етади.

Президент Шавкат Мирзиёев 27 июня прибыл в Джизакскую область, где ознакомился с деятельностью совместного предприятия BYD Uzbekistan Factory, сообщила пресс-служба главы государства.
Завод был запущен в январе в ходе визита президента в Китай. Это первый этап проекта стоимостью 160 млн долларов и с производственной мощностью 50 тысяч электромобилей в год.
byd uzbekistan factory, автопром, джизакская область, шавкат мирзиёев
Совместное предприятие было обеспечено современной промышленной инфраструктурой, проложено почти 2 км железнодорожных путей. Для обеспечения непрерывности производства были построены склад комплектующих и логистический центр на 1200 контейнеров. На заводе установлены современное оборудование и роботизированные системы из Китая. Производственный процесс автоматизирован. Создана лаборатория для высокоточной проверки геометрических размеров электромобилей.
Президент осмотрел производство и побеседовал с китайскими партнёрами. На заводе сейчас производят модели Chazor и Song Plus Champion. Шавкат Мирзиёев оставил свою подпись на первых электромобилях, полностью собранных на заводе и сошедших с конвейера в четверг.
Здесь же главе государства была представлена информация о планах по локализации производства. В ближайшие годы планируется расширение модельного ряда завода.
Фото журналистки Умиды Олимовой.Фото журналистки Умиды Олимовой.
В рамках второго этапа проекта стоимостью 300 млн долларов планируется увеличение производства до 200 тысяч электромобилей в год (в 2027—2028 годах), 350 тысяч — в 2028—2029 годы, а в рамках третьего этапа стоимостью 500 миллионов долларов — до 500 тысяч электромобилей (с 2030 года).
С увеличением количества электромобилей уровень локализации, как ожидается, будет постепенно повышаться. В первую очередь будет налажено производство бамперов, стёкол, лакированных и пластиковых деталей. В дальнейшем планируется выпуск аккумуляторов, электрических двигателей, алюминиевых деталей, шин и сидений.
Для того чтобы быть конкурентоспособными в этой новой отрасли, необходимы инновации и высококвалифицированные специалисты. В связи с этим подчёркнута необходимость создания RnD-центра (Research and Development, центр компетенций) для обучения и развития кадров, поддержки научных и инженерных изысканий. Обсуждены меры по снижению себестоимости продукции через проекты локализации. Цель на перспективу — выход на рынки региона.
Сегодня на предприятии трудятся 1200 человек. В прошлом году 200 работников прошли обучение на заводах UzAuto Motors. В этом году ещё 92 специалиста пройдут обучение в китайских городах Сиане и Чанше по направлениям контроля качества, технологий, поставок и технического обслуживания оборудования. Когда все три этапа будут реализованы, количество рабочих мест достигнет 10 тысяч.
Также планируется экспортировать электромобили в Казахстан, Кыргызстан, Туркменистан, Афганистан и Азербайджан.