27 июнь куни президент Шавкат Мирзиёев Жиззах вилоятига келиб, «BYD Uzbekistan Factory» қўшма корхонаси фаолияти билан танишди. Бу ҳақда давлат раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Завод 2024 йил январда давлат раҳбарининг Хитойга ташрифи чоғида ишга туширилди. Бу қиймати 160 миллион долларлик лойиҳанинг биринчи босқичи бўлиб, йилига 50 минг дона электромобиль ишлаб чиқариш қувватига эга.
Бунинг учун қўшма корхона замонавий саноат инфратузилмаси билан таъминланди. Қарийб 2 километр темир йўл тортилди. Ишлаб чиқариш узлуксизлигини таъминлаш учун бутловчи қисмлар омбори, 1 минг 200 та контейнер сиғимига эга логистика маркази қурилди. Заводга Хитойдан роботлаштирилган тизимлар ва ускуналар келтириб ўрнатилган. Ишлаб чиқариш жараёни автоматлаштирилган. Электромобилнинг геометрик ўлчамларини юқори аниқликда текширувчи лаборатория ташкил қилинган.
Президент ушбу имкониятларни кўздан кечирди, хитойлик шериклар билан суҳбатлашди. Ҳозирда бу ерда Chazor ва Song Plus Champion моделлари ишлаб чиқарилмоқда. Шавкат Мирзиёев конвейердан чиққан илк электромобилга имзо қўйди.
Шу ерда давлат раҳбарига ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш бўйича ахборот берилди. Келгуси йилларда заводда моделлар қаторини кенгайтириш режалаштирилган.
Қиймати 300 миллион долларлик иккинчи босқичда электромобиллар сонини йилига 200 минг донага, 500 миллион долларлик учинчи босқичда 500 минг донагача етказиш кўзда тутилган.
Электромобиллар сони ортиши билан маҳаллийлаштириш даражаси ҳам босқичма-босқич ошириб борилади. Энг аввало, бампер, ойна, лак-буёқ, пластик қисмларни ўзимизда тайёрлаш йўлга қўйилади. Кейинчалик аккумулятор, электр двигател, алюминий қисмлар, шиналар, ўриндиқлар ишлаб чиқаришга ўтилади.
Мазкур янги тармоқда рақобатбардош бўлиш учун инновация ва етук мутахассислар керак. Шу боис таълим ва ривожланишга қаратилган «R&D маркази» ташкил этиш, илм ва муҳандислик ютуқларини изчил қўллаб бориш зарурлиги таъкидланди. Маҳаллийлаштириш лойиҳалари орқали маҳсулот таннархини тушириш чоралари муҳокама қилинди. Истиқболдаги мақсад — минтақа бозорларига чиқиш.
Бугунги кунда корхонада 1 минг 200 киши ишлайди. Ўтган йили 200 нафар ходим «Uzautoмotors» заводларида малака оширган. Бу йил яна 92 нафар мутахассис Хитойнинг Сиан ва Чанша шаҳарларида сифат назорати, технология, таъминот, ускуналарга техник хизмат кўрсатиш каби йўналишларда малака оширади. Барча уч босқич жорий этилгач, иш ўринлари 10 мингтага етади.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Jizzakh region on June 27 to familiarize himself with the activities of the BYD Uzbekistan Factory joint venture, the press service of the head of state reported.
The factory was launched in January during the president’s visit to China. This is the first stage of the project, worth $160 million, with a production capacity of 50,000 electric cars per year.
The joint venture was provided with modern industrial infrastructure, including nearly 2 kilometers of railroad tracks. To ensure continuous production, a warehouse for components and a logistics center for 1,200 containers were built. The plant is equipped with modern equipment and robotic systems from China. The production process is automated, and a laboratory for high-precision testing of geometric dimensions of electric cars has been set up.
The president toured the production facility and talked to the Chinese partners. The Chazor and Song Plus Champion models are now being produced at the plant. Shavkat Mirziyoyev signed the first electric cars, which were fully assembled at the plant and rolled off the assembly line on Thursday.
The head of state was also presented with information about the plans for localization of production. The plant’s model range is planned for expansion in the coming years.
Photo of a journalist Umida Olimova.
Within the framework of the second phase of the project, worth $300 million, it is planned to increase production to 200,000 electric cars per year. In the third phase, worth $500 million, production is expected to reach 500,000 electric cars annually.
As production increases, the level of localization is expected to rise gradually. Initially, the production of bumpers, windows, lacquered parts, and plastic components will be established. In the future, the production of batteries, electric motors, aluminum parts, tires, and seats is planned.
To remain competitive in this emerging industry, innovation and highly qualified specialists are required. Therefore, the creation of an R&D center (Research and Development center) for training and development of personnel, as well as support for scientific and engineering research, was emphasized. Measures to reduce production costs through localization projects were discussed. The long-term goal is to enter the regional markets.
Currently, the company employs 1,200 people. Last year, 200 employees were trained at UzAuto Motors plants. This year, another 92 specialists will be trained in the Chinese cities of Xi’an and Changsha in areas such as quality control, technology, supply, and equipment maintenance. Once all three phases are realized, the workforce is expected to reach 10,000.