Ўзбекистон Энергетика вазирлиги Президент ҳузуридаги Статистика агентлиги маълумотларини шарҳлар экан, 2024 йилнинг январь-май ойларида электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми ошгани ҳақида хабар берди.
Энергетика вазирлиги маълумотларига кўра, май ойида Ўзбекистонда 6,1 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарилган бўлиб, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 337,9 миллион кВт/соат ёки 5,8 фоизга кўпдир.
Республика истеъмолчиларига 5 млрд кВт/соат электр энергияси етказиб берилди. Мазкур кўрсаткич 2023 йилнинг шу давридагига нисбатан 297,1 млн кВт/соат ёки 5,7 фоиз кам. Шу жумладан, иқтисодиёт тармоқларига — 3,7 млрд кВт/соат (92,2 млн кВт/соат кўп), аҳоли истеъмолчиларига — 1,2 млрд кВт/соат (393,7 млн кВт/соат кам) электр энергияси етказиб берилган. Яъни аҳоли истеъмолчилари томонидан шунча ҳажмдаги электр энергияси тежалган, деб таъкидлади Энергетика вазирлиги.
Электр энергиясининг қолган қисми электростанцияларнинг шахсий ва ишлаб чиқариш эҳтиёжларига, шунингдек, электр энергиясини узатишдаги харажатларга сарфланди.
«Кам етказиб берилганининг асосий сабаби шундаки, май ойида тарифлар ўзгариши фонида аҳоли истеъмолчилари электр энергиясидан тежамкорлик билан фойдаланишган. Саноат корхоналари эса, юқорида кўрганингиздек, прогнозга нисбатан белгиланган ҳажмларда электр энергияси истеъмол қилган», — дейилади хабарда.
Ишлаб чиқарилган электр энергиясининг ортиқча миқдори қўшни давлатларга экспорт қилинди.
Вазирликнинг таъкидлашича, Ўзбекистонда кунига 2000 МВтгача (умумий ишлаб чиқаришнинг 20 фоизи) «яшил» энергия ишлаб чиқарадиган 8 та қуёш ва 1 та шамол электр станцияси ишга туширилди, бунинг натижасида «импорт ҳажми кескин камайди».
«Шу боис, айтиш мумкинки, бугунги кунда юртимизда электр энергия ишлаб чиқариш билан боғлиқ ҳеч қандай муаммо йўқ. Аксинча бундан буён мамлакатимизда „яшил“ электр станциясилар қуввати ошириб борилаверади ва электр энергияси истеъмолга (талабга) нисбатан кўпроқ ишлаб чиқарилишига эришилади», — дейилади Энергетика вазирлиги хабарида.
Айтиш жоизки, ижтимоий тармоқ фойдаланувчилари мунтазам равишда электр энергияси узилишлари ҳақида хабар бериб келишади.
Статистика агентлигидан тушунтириш
Аввалроқ «Газета.uz» Статистика агентлиги маълумотларига таяниб, йирик энергия таъминоти корхоналари томонидан май ойида электр энергияси ишлаб чиқариш кескин пасайиб, 3,19 млрд кВт/соатни ташкил этгани, бу ўтган йилнинг май ойига (5,5 млрд) нисбатан 2,3 млрд кВт/соатга (-58%), шунингдек, апрель ойидаги кўрсаткичдан 4,68 млрд кВт/соатга (-59,4 фоиз) кам экани ҳақида ёзганди.
Январь-май ойларида ишлаб чиқариш ҳажми 18,8 млрд куб метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 5,2 фоизга ёки 1,04 млрд куб метрга камдир.
Кейинроқ агентликнинг «Газета.uz»га аниқлик киритишича, йирик корхоналар томонидан 2024 йил апрель ойи учун электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича статистик маълумотларга кичик ишлаб чиқарувчиларнинг маълумотлари киритилган. Бу маълумотлар ҳозирда янгиланган.
Янгиланган маълумотларга кўра, май ойида йирик энергия таъминоти корхоналари томонидан электр энергияси ишлаб чиқариш 5,3 миллиард кВт/соатгача камайди, бу ўтган йилнинг май ойига нисбатан 393,5 миллион кВт/соат (-6,9%)га кам (5,7 миллиард кВт /соат эди), шунингдек, апрель ойига нисбатан 435,1 миллион кВт/соат (-7,57%)га паст.
Агентлик, шунингдек, ҳисобот даврида айрим кичик корхоналар йирик корхоналар тоифасига ўтиши мумкинлигини ҳам ҳисобга олиш зарурлигини билдирди.
Статистика агентлиги маълум қилишича, президент қарорига мувофиқ, кичик корхоналар (50 нафаргача ишчиси бўлган қуёш, шамол ва бошқа электр станциялари) йилига бир марта, йирик корхоналар эса ҳар ойда ҳисобот тақдим этади. Энергетика вазирлигида барча компаниялар учун кунлик ва ойлик статистик маълумотлар мавжуд, аммо бу маълумотлар идоравий ҳисобланади ва Статистика агентлиги статистик ҳисоботларга қўйиладиган халқаро талабларга мувофиқ, маълумотларни бевосита ишлаб чиқарувчилардан олиши керак.
Қайд этиш жоизки, Энергетика вазирлиги электр энергиясининг кунлик ёки ойлик ишлаб чиқарилиши, электр энергиясини ишлаб чиқариш манбалари бўйича мунтазам равишда маълумотларни эълон қилмайди.

Министерство энергетики Узбекистана, комментируя данные Агентства статистики при президенте, сообщило о росте производства электроэнергии в январе-мае 2024 года.
По данным Минэнерго, в мае в Узбекистане было произведено 6,1 млрд кВт·ч электроэнергии, что на 337,9 млн кВт·ч, или на 5,8%, больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Всем потребителям в стране было поставлено 5 млрд кВт·ч электроэнергии. Это на 297,1 млн кВт·ч, или на 5,7% меньше, чем за май 2023 года. Отраслям экономики поставлено 3,7 млрд кВт·ч (на 92,2 млн кВт·ч больше), бытовым потребителям — 1,2 млрд кВт·ч (на 393,7 млн кВт·ч меньше). То есть население сэкономило такой объём электроэнергии, отметили в Минэнерго.
Остальная часть электроэнергии использовалась на собственные и производственные нужды электростанций, а также на расходы при передаче электроэнергии.
«Основная причина низкого [объёма] поставок заключается в том, что в мае на фоне изменения тарифов потребители экономно расходовали электроэнергию. А промышленные предприятия, как видно выше, потребляли электроэнергию в заданных объёмах по сравнению с прогнозом», — говорится в сообщении.
Избыточный объём произведённой электроэнергии экспортировался в соседние страны.
Как отмечает министерство, в Узбекистане введены в эксплуатацию 8 солнечных фотоэлектрических и 1 ветроэлектростанция, которые производят до 2000 МВт «зелёной» энергии в сутки (20% от общего объёма производства), благодаря чему «объём импорта резко сократился».
«Поэтому можно сказать, что сегодня в нашей стране нет проблем, связанных с производством электроэнергии. Наоборот, отныне мощности „зелёных“ электростанций в нашей стране будут увеличены, и электроэнергии будет производиться больше по отношению к потреблению (спросу)», — заявили в Министерстве энергетики.
Стоит отметить, что пользователи социальных сетей регулярно сообщают об отключениях электричества.
Уточнение Агентства статистики
Ранее «Газета.uz» со ссылкой на данные Статагентство сообщила, что выработка электроэнергии крупными предприятиями энергоснабжения в мае сократилась до 3,19 млрд кВт·ч, что на 2,3 млрд кВт·ч (-58%) меньше, чем в мае прошлого года (5,5 млрд кВт·ч), а также на 4,68 млрд кВт·ч (-59,4%) меньше показателя за апрель.
За январь-май производство уменьшилось до 31,16 млрд кВт·ч, что на 1,4%, или на 426,7 млн кВт·ч, меньше пятимесячного показателя 2023 года.
Позже в агентстве «Газете.uz» уточнили, что в статистику по производству электроэнергию крупными предприятиями за апрель 2024 года были включены данные малых производителей. Сейчас эти данные обновлены.
Согласно обновлённым данным, выработка электроэнергии крупными предприятиями энергоснабжения в мае сократилась до 5,3 млрд кВт·ч, что на 393,5 млн кВт·ч (-6,9%) меньше, чем в мае прошлого года (5,7 млрд кВт·ч), а также на 435,1 млн кВт·ч (-7,57%) меньше показателя за апрель.
Также агентство уточняет, что необходимо учитывать, что некоторые малые предприятия за отчётный период могут перейти в категорию крупных.
В Статагентстве указали, что малые предприятия (солнечные, ветряные и другие электростанции с численностью работников до 50 человек) предоставляют отчётность раз в год, а крупные — ежемесячно. У Министерства энергетики есть суточная и месячная статистика в разрезе всех компаний, однако эта информация считается ведомственной, а Агентство статистики по международным требованиям о статистической отчётности должно получать данные напрямую у производителей.
Стоит отметить, что Министерство энергетики не публикует данные о суточном или месячном производстве электроэнергии на регулярной основе, а также в разрезе источников выработки электричества.