Қозоғистонда атом электр станцияси (АЭС) қурилиши бўйича референдум шу йилнинг кузида бўлиб ўтади. Бу ҳақда 27 июнь куни ОАВ ходимларини тақдирлаш маросимида мамлакат президенти Қосим-Жомарт Тоқаев айтиб ўтди.
«Мамлакатда атом энергетикасини ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжуд. Улардан тўғри ва самарали фойдаланиш муҳимдир. Бу масала бўйича якуний қарорни халқ қабул қилади. Референдум шу йилнинг кузида бўлиб ўтади», — деди Тоқаев.
Қозоғистон раҳбарининг аниқлик киритишича, референдумнинг аниқ санаси кейинроқ ҳукумат томонидан аниқланади.
Қозоғистон энергетика вазири ўринбосари Сунгат Есимханов журналистларга берган изоҳида референдум қандай ўтказилишини айтди. «Референдум аҳолининг атом электр станциясини ёқлаши ёки қаршилигини билдириши ҳақида бўлади. Қарор қабул қилингандан сўнг, аллақачон механизм, қисқа рўйхат, кимни (АЭС қурувчи давлат) танлаш кераклиги ва ҳоказо. Танлов иккита — „ёқлайман“ ёки „қаршиман“ бўлади. Мен шундай деб ўйлайман, лекин буни ҳукумат белгилайди», — деди у.
Қозоғистонда атом электр станциясини қуриш бўйича мунозаралар бир неча йилдан бери давом этиб келмоқда. 2023 йил cентябрида Тоқаев бу масалани референдумга қўйишни таклиф қилган эди. АЭС учун жой сифатида Олмаота вилоятининг Балхаш кўли қирғоғидаги Улкен қишлоғи танланди ва шу ерда илк оммавий муҳокамалар бўлиб ўтди.
• Январь ойида Тоқаев Қозоғистон учун тоза атом энергияси жуда муҳим эканини айтган. «Бу иқтисодиётимиз келажаги учун асосий масала. Биз қазиб олинадиган табиий уран ҳажми бўйича дунёда биринчи ўринни эгаллаб турибмиз, ядро ёқилғиси компонентларини ўзимизда ишлаб чиқарамиз. Шу боис мамлакатимиз ҳудудида атом электр станцияларини қуриш масаласига алоҳида эътибор қаратаман. Охир оқибат, энергия хавфсизлиги масаласини реал эҳтиёж ва имкониятлардан келиб чиқиб, ва албатта, геосиёсий мулоҳазалар асосида эмас, балки илмий тадқиқотлар асосида ҳал қилиш керак», — деди Қозоғистон раҳбари Egemen Qazaqstan нашрига берган интервьюсида.
• Май ойида Қозоғистон энергетика вазири Алмасадам Саткалиев бир қанча давлатлар атом электр станциялари қурилиши учун дастлабки квалификациядан ўтганини ва ҳукумат барча аризаларни кўриб чиққандан сўнг етказиб берувчини аниқлашини айтди. «Корея, Россия, Хитой, Франция дастлабки саралашдан ўтди. Ушбу рўйхат тўлиқ эмас — биз қўшимча равишда бошқа имкониятларни, хусусан, кичик модулли реакторларни қуришни кўриб чиқмоқдамиз.Унда бир нечта мамлакатлар, хусусан, АҚШ иштирок этиши мумкин. Шунингдек, япон ишлаб чиқарувчилари билан қўшма лойиҳалар мавжуд», — деди вазир.

Референдум по вопросу строительства атомной электростанции (АЭС) в Казахстане состоится этой осенью. Об этом заявил президент страны Касым-Жомарт Токаев на церемонии награждения работников СМИ 27 июня.
«В стране имеются большие возможности для развития атомной энергетики. Важно правильно и эффективно использовать их. Окончательное решение по данному вопросу примет народ. Референдум состоится нынешней осенью», — сказал Токаев.
Глава Казахстана уточнил, что точную дату проведения референдума позднее определит правительство.
Вице-министр энергетики Казахстана Сунгат Есимханов в комментарии журналистам рассказал, как будет проходить референдум. «Референдум будет о поддержке населения — за или против АЭС. После принятия решения уже будет механизм, шорт-лист, кого выбирать и так далее. Вопрос будет „за“ или „против“. Я так предполагаю, но это будет определять правительство», — сказал он.
Обсуждение строительства АЭС в Казахстане ведётся уже несколько лет. В сентябре 2023 года Токаев предложил вынести этот вопрос на референдум. Локацией для размещения станции выбран посёлок Улкен на берегу озера Балхаш в Алматинской области, там прошли первые публичные обсуждения.
- В январе Токаев говорил, что чистая атомная энергия очень важна для Казахстана. «Это принципиальный вопрос для будущего нашей экономики. Мы занимаем первое место в мире по объёму добываемого природного урана, у нас действует своё производство компонентов ядерного топлива. Поэтому я уделяю особое внимание вопросу строительства АЭС на территории нашей страны. В конце концов, вопрос энергетической безопасности следует решать, исходя из реальных потребностей и возможностей, и, конечно, на основе научных исследований, а не исходя из геополитических соображений», — заявил глава Казахстана в интервью газете Egemen Qazaqstan.
- В мае министр энергетики Казахстана Алмасадам Саткалиев рассказал, что предквалификацию на строительство АЭС прошли несколько стран, а поставщика определит правительство после рассмотрения всех заявок. «Предквалификацию прошли Корея, Россия, Китай, Франция. Этот список не исчерпывающий — дополнительно мы рассматриваем и другие возможности, в частности строительство малых модульных реакторов. Там возможно участие нескольких стран — США, также есть совместные проекты с японскими производителями, также российские технологии», — сказал министр.