27 июнь куни Жиззах вилоятига ташриф доирасида Шавкат Мирзиёев Хитойнинг BYD компанияси президенти Ван Чуаньфуни қабул қилди, президент компаниянинг Ўзбекистонда «яшил» транспортни ривожлантириш лойиҳасида иштирок этиш режаларини қўллаб-қувватлади, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Қайд этилишича, режалар қўшма инновацион тадқиқот марказини ташкил этиш, кадрлар тайёрлаш, электр транспорти учун техник регламент ва стандартларни ишлаб чиқиш ҳамда Blade авлодига мансуб батареялар ва BYD электробусларини ишлаб чиқаришни ўз ичига олади.
Ўша куни Жиззах вилоятидаги гибрид ва электромобиллар ишлаб чиқарадиган BYD Uzbekistan қўшма заводи конвейердан биринчи электромобил чиқди. Ҳозирда бу ерда 2 та модель — Chazor ва Song Plus Champion ишлаб чиқарилмоқда.
Лойиҳанинг биринчи босқичи доирасида 160 миллион АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритилди, 1,2 мингта иш ўрни яратилди. Корхонада пайвандлаш, бўяш ва йиғиш жараёнларини ўз ичига олган юқори технологик ишлаб чиқариш ташкил этилган.
Шавкат Мирзиёев яқин истиқболда моделлар қаторини кенгайтириш ва ишлаб чиқариш қувватини йилига 500 мингтага етказиш зарурлигини таъкидлади.
Томонлар бутловчи ва эҳтиёт қисмларини маҳаллийлаштириш, маҳсулот таннархини камайтириш ҳамда автомобилларни Марказий Осиё ва МДҲ бозорларига экспорт қилиш лойиҳаларини ҳам муҳокама қилди.

Президент Узбекистана поддержал планы китайской компании BYD по участию в проекте развития «зелёного» транспорта в стране. Шавкат Мирзиёев принял президента BYD Вана Чуаньфу 27 июня в рамках поездки в Джизакскую область.
Как сообщает пресс-служба президента, планы предусматривают создание совместного инновационного исследовательского центра для подготовки кадров, разработку техрегламентов и стандартов для электротранспорта, а также производство батарей последнего поколения Blade и электробусов BYD.
Накануне с конвейера совместного завода BYD Uzbekistan Factory по выпуску гибридных и электрических автомобилей в Джизакской области сошёл первый электромобиль. Сейчас здесь производятся две модели — Chazor и Song Plus Champion.
В рамках первого этапа проекта инвестировано 160 млн долларов США, создано 1200 рабочих мест. На предприятии организовано высокотехнологичное производство с применением роботизированных систем, включающее сварку, окраску и сборку.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость в ближайшей перспективе расширить модельный ряд и увеличить мощности производства до 500 тысяч в год.
Стороны также обсудили проекты локализации комплектующих и запасных частей для снижения себестоимости продукции, а также организации экспорта автомобилей на рынки Центральной Азии и СНГ.